Mısır: Toprak değişiminin Arap barış planı ile ilgisi yok

img
Mısır: Toprak değişiminin Arap barış planı ile ilgisi yok YDH

Mısır, Katar Başbakanı Hamad bin Casim öncülüğündeki Arap Birliği heyeti tarafından gündeme getirilen Filistin ve İsrail arasında toprak değişimi önerisinden geri adım attı.
 

YDH-Mısır yönetimi, Katar öncülüğündeki Arap Birliği heyetinin Filistin İsrail barışı çerçevesinde gündeme getirdiği toprak değişimi meselesinin Arap Birliği barış planı ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Filistin’in SAMA haber ajansının bildirdiğine göre Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amr Ruşdi, bugün düzenlediği basın toplantısında Arap Birliği Barış Planının 2002 yılındaki Lübnan toplantısında yayımlandığını ve hiç kimsenin bu plan üzerinde değişiklik yapma hakkının bulunmadığını söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amr Ruşdi, “Bahis konusu olan Filistin’le İsrail arasında eşit değer ve büyüklükteki küçük çaplı toprak değişiminin Arap Barış Planı ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bu, daha önceki müzakerelerde gündeme gelen iki taraf arasındaki bir müzakere konusudur” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr da geçen hafta Washington’da ABD Dışişleri Bakanı ile görüşen ve toprak değişimi konusunu gündeme getiren Arap Birliği heyeti içerisinde bulunuyordu.

2002 yılındaki Beyrut zirvesinde kabul edilen Arap Birliği Barış Planı, İsrail’in 1967 topraklarında kurulacak bir Filistin devletini tanıması halinde tüm Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesini öngörüyor.

Filistinliler, Arap Birliği heyetinin geçtiğimiz hafta Washington ziyareti sırasında gündeme getirdiği toprak değişimi önerisine, İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’te inşa ettiği yerleşkelere meşruiyet kazandıracağı gerekçesiyle tepki göstermişti.

   Makaleler

Güncel