HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
21-08-2013 tarihinde, 15:48 saatinde eklendi
Bender bin Sultan-Putin görüşmesine ilişkin çarpıcı ayrıntılar
Bender bin Sultan-Putin görüşmesine ilişkin çarpıcı ayrıntılar
Suudi Arabistan İstihbarat Servisi Başkanı Bender Bin Sultan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmeye ilişkin son derece çarpıcı yeni ayrıntılar basına sızdı.

YDH-Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, konuyla ilgili haberinde Bender bin Sultan’ın Moskova ziyaretinin Amerika ile koordineli gerçekleştiğini bildirdi.

Bender bin Sultan’ın Moskova’da ilkin Rusya Askeri İstihbarat Servisi Başkanı İgor Sergun’la görüştükten sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili ve bölgesel konularda 4 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten es-Sefir, görüşmeye ilişkin şu ayrıntılara yer verdi.

İkili ilişkiler ve vaat ve tehdit siyaseti

Bender, Suudi Kralı Abdullah’ın selamını ve ikili ilişkileri geliştirme arzusu içeren mesajını ilettikten sonra şöyle dedi: “Kral Abdullah, bu görüşmeden çıkacak her türlü anlaşmadan memnuniyet duyacağını belirtti. Bu görüşmeden çıkacak her türlü anlaşma sadece Rusya ve Suudi Arabistan arasında olmayacak, Rusya ve ABD arasında da olmuş olacak.

Ben bu ziyaretten önce Amerikalılarla görüştüm, onlar da eğer özellikle Suriye konusunda bir anlaşmaya varırsak buna uyacaklarına dair söz verdiler.”

İkili ilişkilerin önemini vurgulayan Bender, şunları söyledi: “menfaat dili, birçok işbirliği alanı yaratır. Aramızda birçok ortak hedef ve işbirliği zemini bulunuyor. Tüm dünyadaki aşırılık yanlısı terörle mücadele bunların en önemlilerinden birini oluşturuyor.

Rusya, Amerika, AB ve Suudi Arabistan, dünya barışını ve güvenliğini güçlendirmek konusunda görüş birliğine sahip. Arap Baharı olgusuyla birlikte terörizm tehlikesi tüm dünyada artmaya başladı. Bazı düzenleri kaybettik. Mısır’daki Müslüman Kardeşlerin davranışlarını ve Libya’daki aşırılık yanlısı grupları dikkate alarak terörizmle mücadele konusunda tecrübeler edindik.    

Sadece bir örnek olarak şunu söyleyebilirim. Karadeniz sahilindeki Soçi kentinde gelecek yıl yapılacak kış müsabakalarının güvenliğini garanti edebiliriz. Müsabakaların güvenliğini tehdit eden çeçen gruplar, bizim kontrolümüzde bulunuyor ve şu an bizimle koordinasyon içerisinde yalnızca Suriye’de faaliyette bulunuyorlar. Biz onları Suriye rejimine karşı kullanıyoruz, onların Suriye’nin geleceğinde herhangi bir rolü olmayacak.”

Habere göre Bender bin Sultan’ın bu sözleri üzerine Putin de şunları söyledi: “On yılı aşkın bir süredir çeçen terörist grupları desteklediğinizi biliyoruz. Onları desteklediğinizi biraz önce açıkça dile getirdiniz. Bu, terörizmle mücadele konusunda ortak hedeflere sahip olduğumuza dair sözlerinizle uyumlu değil. Biz, açıklığa dayalı dostça işbirliğinin geliştirilmesini isteriz.”

Bunun üzerine Bender bin Sultan şöyle devam etti: “Bu mesele sadece Suudi Arabistan için geçerli değildir, başka ülkeler de sınırlarını aştılar. Örneğin Katar ve Türkiye... Biz bu meseleleri Türkiye ve Katar’la görüştük. Onların Mısır’daki ve diğer ülkelerdeki Müslüman Kardeşlere verdiği sınırsız desteğe karşı çıktık.

Türkiye’nin şu andaki rolü tıpkı Afganistan savaşı sırasındaki Pakistan’ın rolü gibi oldu. Biz, dini rejimleri olumlu karşılamıyoruz. Biz, tüm bölgede ılımlı rejimler istiyoruz. Mısır’da olanlar son derece dikkate değerdir. Bizim orduya desteğimiz sürüyor ve General Abdulfettah Sisi’yi desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü o bizimle ve sizinle işbirliğini geliştirmek arzusunda. Biz, size onunla irtibat halinde olmanızı tavsiye ediyoruz. Onu destekleyin ve başarılı olabilmesi için gerekli şartları hazırlayın. Biz de sizinle başta Mısır olmak üzere bu rejimleri desteklemek için silah anlaşmaları yapmaya hazırız.”

Ekonomi ve petrol alanında işbirliği vaadi

Haberde özellikle başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda anlaşmaya varılması halinde petrol ve ekonomik işbirliği konularındaki ilişkilerin geliştirileceğini belirten Bender bin Sultan’ın şunları söylediği bildirildi.

“Gelin, petrol konusunda ortak bir strateji belirleyelim. Hedefimiz, petrol fiyatlarının ve petrol üretim miktarının dünyadaki istikrarın korunmasına yönelik olacaktır.  Rusya’nın İsrail ve Kıbrıs’ın gaz projesi ve Lübnan ile Suriye ile ilgili tutumunu anlıyoruz. Aynı şekilde Rusya’dan Avrupa’ya gaz taşıyacak boru hattının önemini de biliyoruz, bu konuda Rusya ile rekabet etmek de istemiyoruz. Bizce rafineri inşası ve petrokimya endüstrisi alanlarında işbirliği yapılabilir. Suudi Arabistan Rus piyasalarında çeşitli alanlarda milyarlarca dolarlık yatırım yapma imkanına sahiptir.  Önemli olan Suriye ve İran konularında siyasi anlaşmaya varabilmemizdir.”

Putin’in Bender bin Sultan’ın bu sözlerine karşı “Petrol, gaz ve ekonomik işbirliği alanındaki önerileriniz iki ülkenin ilgili bakanlıkları nezdinde değerlendirilebilir” diye cevap verdiğini belirten gazete görüşmeye ilişkin şu ayrıntıları aktardı.

Suriye

Bender, Suriye ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Suriye rejimi bize göre Suriye halkının çoğunluğu açısından bitmiş bulunuyor. Suriye halkı, Beşşar Esed’in iktidarda kalmasına izin vermeyecek. Suudi Arabistan ve Rusya ilişkilerinin anahtarı, Suriye meselesidir. Suriye’ye BM Güvenlik Konsey’inde verdiğiniz siyasi desteği ve askeri yardımları kesin. Biz de Rusya’nın Suriye kıyılarındaki çıkarlarının zerre kadar zarar görmemesini garanti edelim. Gelecekteki Suriye yönetimi, demokratik ılımlı ve doğrudan bize bağlı bir yönetim olacak ve onlar da Rusya ile ilişkilerini sürdürmenin kendi çıkarlarına olduğunu anlayacak.”

Türkiye

Görüşmede Türkiye Rusya ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten gazete, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ile ilişkiler konusunda şunları söylediğini belirtti.

“Türkiye bizim komşumuzdur ve Türkiye ile birçok ortak çıkarlara sahibiz. İlişkileri geliştirme konusunda arzumuz var. Biz Türkiye ile aramızdaki ihtilaflı konuları konuştuk ve uzlaşma alanlarımızın ihtilaflarımızdan daha fazla olduğunu gördük.

Ben Türklere ve dostum Erdoğan’a bir kez daha Suriye politikalarını gözden geçirmelerini söyleyeceğim. Suriye’deki kan banyosundan Türkiye de güvende kalmayacaktır. Onların da Suriye’deki siyasi çözüme destek vermesi gerekiyor. Biz, Suriye’deki sorunun siyasi yollarla çözülebileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla zararları en aza indirmek gerekiyor. Elbette bizim Suriye konusundaki ihtilaflarımız ekonomik işbirliğimizi etkilemiyor. Ben, son olarak onlara nükleer santral inşası konusunda yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bildirdim. Bu konuyu Erdoğan’ın eylüldeki Moskova ziyaretinde görüşeceğiz.”

Suriye politikamız değişmeyecek

Habere göre Putin, Bender bin Sultan’a Suriye konusunda da şunları söyledi:

“Bizim Suriye konusundaki tutumumuz asla değişmeyecek. Biz, Suriye’nin en iyi ve gerçek temsilcisinin ciğer yiyen teröristler değil, Suriye yönetimi olduğuna inanıyoruz. Birinci Cenevre Konferansında Amerikalılarla anlaştık. Amerikalılar Suriye yönetiminin her türlü çözüm sürecinde bulunmasını kabul ettiler; ancak daha sonra buna aykırı davrandılar.”

Haberde Putin’in bu sözlerine karşın Bender bin Sultan’ın son olarak şunları söylediği nakledildi:

“Suriye konusundaki görüş ayrılığımızdan şu sonuç çıkıyor. Suriye konusunda çıkmaza giren siyasi çözümü aşmak için tek yol olan askeri seçenekten kaçış yok. Biz de mevcut şiddet ortamında 2. Cenevre konferansının düzenlenebilmesini uzak bir ihtimal olarak görüyoruz.”

Es-sefir gazetesi, Putin ve Bender bin Sultan’ın görüşmelerin sürdürülmesi ve bu görüşmenin içeriğinin gizli tutulması yönünde karar aldığını; ancak görüşme içeriğinin taraflardan birinin Rus basınına sızdırması sebebiyle ortaya çıktığını öne sürdü.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
SAİM DALLI tarafından 21-08-2013 21:35:35 Tarihinde yazıldı.
İSRAİL VE ABD Yİ MÜSLÜMANLARIN HÜZERİNE KARABULUT GİBİ ÇÖKERTEN SUDİ ARABİSTANIN FALİYETLERİ
Sudi Arabistan filistin topraklanı ilk İsraile peşkeş çeken olarak olarak telafuz edilir. Günümüzdede İsrailin bölgede ilerleyişini durduran oluşumlara karşı yürütüğü faliyetlerin deşifre edilmesiyle Müslümanların asli görevlerinin kanser işlevi gören Sudi Arabistan ve onun uzantılarının vücuttan kesilip atılıncaya kadar karşında onurunu koruyan bütün oluşumlara destek vermek her Müslümanın asli görevi olmalıdır
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım