Hamas: Halid Meşal Doha’dan ayrılmayacak

img
Hamas: Halid Meşal Doha’dan ayrılmayacak YDH

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’in Katar’dan ayrılacağı yönündeki haberler Hamas Sözcüsü Salah Berdavil tarafından yalanlandı.
YDH-Filistin el-Yovm’e demeç veren Hamas Sözcüsü Salah Berdavil, Halid meşal’in Katar’dan ayrılıp başka bir ülkeye yerleşmeye karar verdiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’in yakında gerçekleştireceği İran ziyaretinin son yayımlanan haberlerle hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Salah el-Berdavil, Meşal’in Tahran ziyaretinin birkaç ülkeyi kapsayan ziyaretlerinin bir devamı olduğunu belirterek Meşal’in İranlı yetkililerle Kudüs’ün karşı karşıya bulunduğu tehlikelere dair görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Daha önce Arap basınında bazı Hamas kaynaklarından naklen Halid Meşal’in Katar’da adeta ev hapsinde tutulmasından dolayı Lübnan, Sudan veya İran’a taşınmayı düşündüğü yönünde haberler yayımlanmıştı.

Meşal’in Türkiye ve Lübnan ziyaretlerinin ardından Arap basınında yer alan haberlere göre Sudan, Halid Meşal’in Hartum’a yerleşme talebine cevap vermedi, Ürdün ise siyasi faaliyetlerde bulunmaması şartıyla Meşal’e ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.

Halid Meşal’in Türkiye’ye taşınmayı düşündüğüne dair iddialar dile getirilirken, Salah Berdavil, Halid Meşal’in Filistin ve İsrail arasında barış müzakerelerinin yeniden başlaması için toprak takası öneren eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim’le ters düştüğü bu yüzden de Katar’dan ayrılmak istediği yönündeki haberleri de yalanlayarak “Arap barış planını tadil etmek için gündeme getirilen toprak takası önerisi sadece Katar’la ilgili bir şey değil, bu öneri Arap Birliği tarafından gündeme getirilmişti; ancak bu plan artık ölmüştür ve yok hükmündedir” dedi.

  Makaleler

Güncel