“Kürdistan Bölgesi’ne girişimi engelleyen Barzani değil”

img
“Kürdistan Bölgesi’ne girişimi engelleyen Barzani değil” YDH

PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Irak Kürdistan Bölgesi’ne girişinin engellenmesinin kişisel olarak Mesud Barzani’nin değil, KDP’nin tavrı olduğunu söyledi.
YDH-Londra’da yayımlanan el-Kudsu’l Arabi gazetesinin haberine göre PYD Eş başkanı Salih Muslim, Suriye’den Irak Kürdistan Bölgesi’ne girişinin engellenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de bir basın toplantısı düzenleyen PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Irak Kürdistan Bölgesi ile Suriye arasındaki tek sınır kapısı olan Pişhabur sınır kapısında 5 gün beklemesine rağmen Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin girişine izin vermediklerini söyledi.

Salih Muslim, “Pişhabur sınır kapısı kurban bayramı boyunca herkese açıktı. Ben 17 Ekim’de bu kapıdan geçerek Irak üzerinden Avrupa’ya gitmek istedim; ancak Kürt yetkililer girişime engel oldu” dedi.

Kürdistan Bölgesi’ne geçişinin engellenmesinde kişisel olarak Mesud Barzani’nin rolünün olmadığını savunan Salih Muslim, “Ancak bu, Kürdistan Demokrat Partisi’nin planlı bir tavrıydı. Benim 2. Cenevre Konferansı hakkındaki açıklamalarımla ve bu konferansa katılma konusundaki siyasi adımlarımla ilgili bir tavırdı” dedi.Makaleler

Güncel