Kadri Cemil’den görevden alınmasıyla ilgili açıklama

img
Kadri Cemil’den görevden alınmasıyla ilgili açıklama YDH

Suriye içindeki muhalif liderlerinden ve Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, yurt dışındayken görevden alınmasıyla ilgili olarak el-Meyadin’e konuştu.
YDH-Yurt dışında hükümetle koordinasyonsuz açıklamaları ve temasları sebebiyle görevinden alınan Suriye Başbakanı Yardımcısı Kadri Cemil, hükümetle sorununun derin olmadığını ve Suriye’ye geri döneceğini açıkladı.

Muhalif liderlerden Kadri Cemil, el-Meyadin televizyonuna yaptığı açıklamasında “görevden alındığıma dair henüz resmi bir bildirim almadım. Konuyu basından öğrendim; ama bunu uzak bir ihtimal olarak görmüyorum; çünkü ben siyasi düzeyde konuşuyorum partisel faaliyetlerimle devlet görevlerim arasında çelişkiler mutlaka olacaktır” dedi.

Özgürlük ve Değişim için Halk Cephesi adlı muhalif bloğun lideri Kadri Cemil, “şu an Suriye’nin en temel ve öncelikli meselesinin akan kanın durmasıdır. Ben hükümete katılmadan önce bir muhaliftim, hükümetteyken de muhaliftim, hükümetten ayrıldıktan sonra da muhalif olmaya da devam edeceğim. Benim yurt dışı gezimin devlet göreviyle bir ilgisi yoktu. Ben, yurt dışı ziyaretlerimi Özgürlük ve Değişim için Halk Cephesi liderlerinden biri olarak gerçekleştirdim” dedi.

Cenevre’de Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelere de açıklık getiren Kadri Cemil, “Benim ulurlar arası yetkililerle Suriye’de akan kanın ve şiddetin durması için görüşmelerde bulunmam son derece normaldir. Suriye krizinin sona ermesi için tüm kapıları çalacağız” dedi.

Reuters haber ajansı, Kadri Cemil’in Cenevre’de ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’la 2. Cenevre Konferansı konusunda görüştüğünü bildirmişti.

El Meyadin’e konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen “Ortadoğu’dan bir yetkili” ise kadri Cemil’in Moskova’da birçok Rus yetkiliyle görüştükten sonra Cenevre’de Robert Ford’la görüştüğünü ve ona önerilerde bulunduğunu belirtti.

İsmi açıklanmayan yetkili, “anlaşılan o ki Kadri Cemil’in önerileri kabulü mümkün olmayan önerilerdi ve Cemil, Cenevre-2’ye muhaliflerin safında katılma konusunda ABD’nin desteğini almakta başarısız oldu” yorumunu yaptı.

  Makaleler

Güncel