Reyhanlı, Avrupalı Cihatçıların Suriye'ye geçiş noktası

img
Reyhanlı, Avrupalı Cihatçıların Suriye'ye geçiş noktası YDH

YDH- Suriye’de savaşan Avrupalı Cihatçılar, Avrupa ülkeleri için önemli bir endişe kaynağı oluşturuyor.
Londra’daki bir araştırma merkezinin verilerine göre iki yıl önce 400 olan Suriye’deki Avrupalı Cihatçıların sayısı 1937’ye yükseldi. Avrupalı Cihatçılar arasında 412 ile Fransa başı çekiyor. Fransa’yı 366 ile İngiltere, 296 ile Belçika, 240 ile Almanya ve 152 ile Hollanda takip ediyor.   Avrupalı Cihatçıların, Suriye’ye geçiş noktası Türkiye’nin Hatay şehri. Fransa Haber Ajansı AFP, Güveççi köyü, Reyhanlı ilçesi ve Hatay Havaalanı’ndaki Cihatçıları görüntüledi.
  “Türkiye güvenlik güçlerine ait gözlem noktalarının olmasına rağmen Cihatçıların, bir üs haline getirdikleri Güveççi köyünden Suriye’nin iç noktalarına rahatça geçtiklerini” belirten AFP muhabiri, köyde daha önce Halep’te savaşmış olan cihatçılarla karşılaşıyor. 
  Cihatçılar, Suriye Ordusu’na karşı girdikleri çatışmaların görüntüsünü AFP muhabirine izletirken, “Aramızda, Alman ve Belçikalılar dahil dünyanın her bir ülkesinden cihatçı var” diyor.
  “Reyhanlı’nın yabancı cihatçılar için Suriye’ye geçiş noktası haline geldiğini” ifade eden muhabir, “Reyhanlı’da askeri elbise, telsiz, cihatçıların kullandığı bandajlar ve savaş için gerekli diğer araçları satan dükkanlar var” diyor. Dükkan sahibi muhabire, “Suriye’deki savaşla bir alakasının olmadığını, kendisinin av malzemeleri sattığını” söylüyor.
  AFP muhabirinin Hatay’da gittiği bir diğer nokta ise hava alanı. Muhabir, havaalanında 20 yaşlarında, Suudi Arabistan’a gitmek üzere olan yaralı bir Suriyeli Cihatçıyla karşılaşıyor. Suriyeli Cihatçı da Suriye’deki çatışmalarda yanı başında ölen 18 yaşlarındaki bir Fransız Cihatçının görüntüsünü AFP muhabirine izletiyor. 
  Suriyeli cihatçı, Suudi Arabistan’da tedavi görmesinin ardından Suriye’deki savaşa katılmak için geri döneceğini söylüyor.

Haber videosu: France 24