HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-04-2014 tarihinde, 11:26 saatinde eklendi
Tekfirci ittifak Keseb’den sonra Halep'te
Tekfirci ittifak Keseb’den sonra Halep'te
Hasan SİVRİ

YDH Yazarı Hasan Sivri, silahlı grupların Keseb’den sonra Halep’te kurdukları ittifakın niteliğini ve destekçilerini yazdı.

Kendilerinden başka herkesi kafir gören el-Kaide bağlantılı tekfirci-cihatçı grupların Keseb’e yönelik saldırısının üstünden bir ay geçti.

Saldırının ilk haftalarında yayımlanan haberlere ve silahlı grupların liderlerine göre, Lazkiye düşmek üzereydi. Suriye uzmanı unvanı ile medyada boy gösteren Arap/Türk bir çok analist ve Körfez şeyhi için, Keseb bir dönüm noktasıydı. Keseb, sahil savaşındaki ilk kazanımlarıydı ve arkası gelecekti.

Oysa Türkiye'nin yardımıyla sınır kapısına saldıran silahlı radikal gruplar, tepelerden oluşan Keseb'de, coğrafi koşulların avantajını kullanarak sınırdan sadece 5-7 km derinliğe inebilmişti. Bu derinlikteki kontrolleri de çok sürmedi.

Keseb kampanyası sadece 10 gün sürebilmişti. 3 eksenden kuşatma altına alınan silahlı cihatçı gruplar çekilmeye başladığında dikkatler bu kez Halep'e çevrildi.

Keseb saldırısı Halep’te güncellendi

Keseb'in yerini yavaş yavaş Halep alıyordu. Keseb ile gördüğümüz ve duyduğumuz her şey, Halep ile değiştirilerek güncellendi.

Keseb'te, Arap Alevilerini yok etmekle tehdit eden ve şeriatı tatbik edeceğini “müjdeleyen” Suudi Şeyh Abdullah el-Muheysini'yi, Halep'te görmeye başladık.

Muheysini “Halep'te Alevileri çok yoğun ve şiddetli bir şekilde bombalıyoruz. Duanızla destekleyin” tweet'i atarak, cihadın adresini değiştirmiş; ama hedefini değiştirmemişti.

Keseb'e gelen ve deniz kenarında fotoğraf çektiren ve şükür duaları eden Kuveytli Selefi Şeyh Haccac Al-Ajmi de Keseb'i gündeminden çıkardı. Yeni gündemi Halep.

El-Muheysini ile Halep'te çekilmiş görüntüleri çıkan Al-Ajmi'nin duaları artık Halep için.

Ağustostaki Lazkiye katliamını yardım kampanyaları düzenleyerek finanse eden bir diğer Selefi Şeyh Şafi Al-Ajmi'nin yeni kampanyaları Halep için. Lazkiye'de “Alevi köylerini vurmak için 100 Grad füzesi” kampanyasından sonuç alınamayınca Şafi Al-Ajmi de yüzünü Halep'e döndü.

Türkiye’nin rolü

Bütün bu taraflarla birlikte aşağıda anacağımız silahlı radikal gruplar ile Türkiye'nin adı yeniden beraber geçiyor.

Halep'teki Türkmen tugayları üzerinden anılan Türk istihbaratının, Halep'teki operasyonda etkin olduğundan bahsediliyor.

Türkiye bir kez daha yeni bir el-Kaide operasyonu ile beraber anılıyor.

Halep'te kimler savaşıyor?

Krizin başından şu ana kadar Suriye'de ilan edilmiş en geniş operasyon odası olduğu söylenen ‘Şam Operasyon Odası’ 9 Şubat’ta kuruldu. 3 ana güçten oluşuyor: El-Kaide Bağlantılı Nusra Cephesi, İslami Cephe ve Mücahidin Ordusu.

Savaş sahnesinde vahşi bir geçmişe sahipbu gruplar, Halepoperasyonlarında da ılımlı muhalif diye sunulmaya devam ediliyor.

Operasyonlarına verdikleri isim: Kafirleri Kesme Operasyonu. Operasyon komutanı Çeçen lider Selaheddin Şişani, Suriye'de savaş veren 3 önemli Çeçen komutandan biri.

Diğerleri Keseb'te adını duyduğumuz Muslim Şişani ve Deyr Zor'da IŞID saflarında savaşan Ömer Şişani.

Nusra Cephesi bu operasyona, Muhacirin ve Ensar Tugayı ile katılıyor. Çoğu militanı Çeçen olan bu tugayın Arapça dağarcığı “Allah-u Ekber” ve “Kesmeye Geldik” (Zebh-i Cinakum: Cihadçıların Aleviler için söylediği bir marş) ifadelerinden ibaret.

Abdullah el-Muheysini bu tugay liderleri ile de bir araya geldiğini geçen hafta duyurdu. Halep'e kuzeybatıdan “Zahra ve Balleyremun” mahallerinden saldıran bu tugay, ilk anda baskın yaptığı binalardan kaçırdığı sivil insanları, kontrolleri altındaki Hraytan'a alıp Şeriat Mahkemesine çıkardı.

Sahadan kaynaklara ve el-Meyadin televizyonuna göre bu mahkemede siviller için idam kararı verildi ve sayısı bilinmeyen sivillerden bazıları infaz edildi.

Kuzeybatı ve güneybatı cephelerinden saldıran gruplar, iç mültecilerle birlikte yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı Halep'e yüzlerce havan topu attı. Yaklaşık 60 sivilin yaşamını yitirdiği ve 300'e yakın yaralının olduğu Halep, elektrik ve su şebekelerine yapılan saldırılardan dolayı insani sıkıntılar da yaşıyor. Elektrik ve su şebekelerini tamir etmeye çalışan işçilere de saldıran silahlı grupların, Suriye krizinde şimdiye kadar 26 teknisyeni bu şekilde öldürdüğü bildiriliyor.

Şam Operasyon Odası altında savaşan Türkmen gruplar olan Sultan Murad ve Fatih Mehmet Tugayları, Halep kuzeyinden katıldıkları bu savaşta Halep'teki en büyük Ermeni mahallesi olan El-Meydan mahallesine havan topları ile saldırıyor.

Ermeni kaynaklara göre en az 10 sivil Ermeni'nin yaşamını yitirdiği saldırılar, Keseb saldırısı ve Türkiye'nin rolü ile birlikte anılıyor.  Ermeniler,  Keseb'de olduğu gibi Halep'te de gönüllü Savunma Güçlerine katılmış durumda. Halep'ten Ermeni kaynaklar, bu çatışmalarda yaşamını yitiren Ermeni gençleri isimleriyle anmakta.

‘Geçici hükümetin başkenti’ Halep

Halep saldırıları ile birlikte bazı Koalisyon üyeleri, Halep'i geçici hükümetin başkenti olarak andı. Koalisyon'un, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce 2 milyonluk nüfusa sahip Halep'i düşürerek yönetime ağır bir darbe vurmak istediği de iddialar arasında. Fakat Koalisyon'un sahada böyle bir gücü bulunmuyor.

Katıldığı canlı yayında, İstanbul'daki Koalisyon toplantılarından, Gaziantep'te konumlanmış Geçici Hükümetten ve bu hükümetin üyeleri olan ''Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanından'' bahseden Muhalif Koalisyon üyesi Bissam El-Melk ''Halep'e operasyon başlatan gruplar arasında var mısınız'' sorusuna ''Biz savaş istemiyoruz, siyasi yollarla çözüm istiyoruz'' diye cevap vererek, Halep operasyonunda herhangi bir nüfuza sahip olmadıklarını itiraf etmiş oldu

Ayrıca ÖSO'nun, bazı gruplar tarafından 400 bin dolar çalmakla itham edilen ve tanınmayan ''orta ve batı cepheleri komutanı Mustafa Haşim'' Koalisyon'un kendilerini aldattığını ve yardım göndermediğini söyledi.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi için tartışmalar sürerken, Keseb'den sonra Halep cephesinde de Türkiye'nin rolü çokça konuşuluyor.

Lazkiye-Halep ekseninde daha şiddetli çatışmalar görmekle birlikte, şu an hafif çatışmaların yaşandığı güney cephesi de tekrar şiddetlenebilir.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Afganistan savaşının maliyeti 08-07-2021 tarihinde eklendi
Suudilerle Emirlikler çatışması; yeni bir gelişme mi eski bir düşmanlık mı 06-07-2021 tarihinde eklendi
مسرحية المقاومة عند الإخوان 05-07-2021 tarihinde eklendi
Biden ve Ukrayna: Maydan darbesi, Burisma yolsuzluğu ve kovulan savcı  24-06-2021 tarihinde eklendi
‘Kudüs’ün Kılıcı’ büyük kurtuluş savaşının tatbikatı 01-06-2021 tarihinde eklendi
İsrail’in Direniş Ekseni karşısındaki kaçınılmaz zayıflığı 01-06-2021 tarihinde eklendi
Ryanair vakası, Protaseviç’in gazeteciliği ve Belarus-Ukrayna Nazi koordinasyonu 28-05-2021 tarihinde eklendi
Erdoğan, Emevi Camisi'nde Esad’la birlikte namaz kılmayı da düşünür mü? 14-05-2021 tarihinde eklendi
Amerikan dışişleri bakanının Ukrayna ziyaretinin asıl esprisi 09-05-2021 tarihinde eklendi
Şam’dan Kiev’e kadar Türkiye Rusya rekabeti 08-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
00:32 (06.07.2021)
El Cezire: Iraklı bir güvenlik kaynağı: Bağdat'taki ABD elçiliğinde bulunan hava savunma sistemi kendisine yaklaşan bir insansız uçağı düşürdü.
16:10 (02.07.2021)
Bir Afgan güvenlik yetkilisi, Herat'tan Kabil'e giden uçağa yapılan bombalı saldırı girişimi önlendi.
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
‘Nakba’ Filistin’in toprak kaybetmesi değil, direniş bilincini kaybetmesidir
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım