HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-06-2014 tarihinde, 12:16 saatinde eklendi
İran: Irak’ta hiçbir askeri yetkilimiz yok
İran: Irak’ta hiçbir askeri yetkilimiz yok
İran Dışişleri Bakanlığı, başta Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani olmak üzere hiçbir askeri yetkilinin Irak’a gitmediğini açıkladı.

YDH-Fars haber ajansının haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, düzenlediği haftalık basın toplantısında Irak ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, İran’ın üst düzey yetkililerini teröre kurban vermiş ve terörizmden en çok zarar görmüş bir ülke olarak tüm dünyaya bu insanlık dışı olgunun ortadan kaldırılması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Irak-Kuveyt savaşı sırasında Irak’ın gönderdiği 130 uçağın Irak’a geri gönderildiğine dair haberleri yalanlayan Efhem, bu haberlerin Iraklı yetkililer tarafından da yalanlandığına dikkat çekerek bu konuda Iraklı yetkililerin ifadelerine ekleyecek bir açıklamalarının olmadığını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta bulunduğuna dair iddialara da değinen Merziye Efhem “Özelde General Kasım Süleymani, olmak üzere Irak’ta hiçbir askeri yetkilimiz bulunmamaktadır. Bu tür haberler gerçek dışıdır” dedi.

Merziye Efhem, Irak’ın İran’dan terörle mücadele konusunda yardım isteyip istemediğine ilişkin bir soruya da “Şu ana kadar Irak’tan herhangi bir talep gelmedi. Eğer böyle bir talep gelirse Irak’la ikili anlaşmalar ve uluslar arası yasalar çerçevesinde talep değerlendirilir ve yardımın şekli konusunda karar verilir” diye cevap verdi.

ABD ile Irak konusunda işbirliği

İran’ın Irak’taki teröre karşı Amerika ile işbirliği yapıp yapmayacağına dair bir soruya da cevap verem Merziye Efhem, bu konuda daha önce de açıklamada bulunduklarını belirterek “Biz Irak’a dışarıdan yapılacak her türlü müdahaleye karşıyız. Çünkü bu, Irak’ın egemenliğinin ve Irak’ın kendi geleceğini belirleme mevcudiyetinin zayıflamasına neden olmaktadır” dedi.

Irak’taki terörle mücadele için uluslar arası ve bölgesel potansiyellerin kullanılmasının doğal olduğunu belirten Efhem, “Uluslar arası toplum ve bölge ülkeleri, IŞİD’in terörist faaliyetlerine karşı açık bir tavır almalıdır” dedi.

Terörle mücadele konusunda bölge ülkeleriyle diyalog halinde bulunduklarını belirten Merziye Efhem, bölge ülkeleriyle istişarelerin terörizm olgusunun daha iyi tanınması için yararlı olduğunu vurguladı ve Suudi Arabistan’la istişareler konusunda da şunları söyledi:

“Biz Irak’taki gelişmelerden önce de IŞİD’in Irak’taki faaliyetleriyle ilgili olarak Suudi Arabistan’la görüşmelerde bulunmuş ve bölgesel anlamda ikili işbirliğine hazır olduğumuzu söylemiştik” dedi.

Merziye Efhem, bir gazetecinin son yaşanan gelişmeler çerçevesinde “bölgesel rekabet” kavramını vurgulayarak yönelttiği bir soruya verdiği cevabında da “Rekabet ile husumet farklı şeylerdir. Rekabetleri husumetle eşit görürsek gerçekçi olmaz. Körfez bölgesindeki bir çok ülke rekabet halindedir; fakat diplomasi rekabetler arasında işbirliği ortamı yaratabilme işidir” dedi.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran: Lübnan’a elektrik santrali yapmaya hazırız 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD, İran’a cevap konusunda İngiltere’den öncülük bekliyor 04-08-2021 tarihinde eklendi
Umman Körfezinde esrarengiz olay 04-08-2021 tarihinde eklendi
Reisi: Önceliğimiz komşu ülkeler 21-06-2021 tarihinde eklendi
Netanyahu: Beisan’a gönderilen İran uçağıydı 20-05-2021 tarihinde eklendi
General Kaani’den İzzeddin Kassam komutanına mektup 20-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan İran’a taviz iddiası 03-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan Viyana değerlendirmesi 30-04-2021 tarihinde eklendi
Natanz sabotajcısı tespit edildi 18-04-2021 tarihinde eklendi
İsrail’de yüzde 60 uranyum zenginleştirme paniği 16-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım