HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
26-06-2014 tarihinde, 15:51 saatinde eklendi
Debka: Gazze Roketleri İsrail yolundaki Kürt petrolünü hedefliyor
Debka: Gazze Roketleri İsrail yolundaki Kürt petrolünü hedefliyor
Debka özel raporu

İsrail’den yayın yapan Debka internet sitesi, Türkiye üzerinden İsrail’e satılan Kürdistan Bölgesi petrolünün güvenliği konusunda uyarıda bulunan bir habere yer verdi.

YDH-İsrail’den güvenlik ve istihbarat konularında yaptığı yayınlarla bilinen Debka’nın Kürdistan Bölgesi’nden çıkarılan ve Türkiye üzerinden İsrail’e satılan petrolün güvenliğine dair haberini sunuyoruz.

Askeri kaynakların DEBKAfile’a açıkladığına göre Aşkelon ve yakındaki sahil bölgelerine yönelik ateşlenen Grad roketin asıl hedefi Aşkelon’dan Eilat’a uzanan İsrail Trans-Boru Hattı.

Süreç, Kuzey Irak’taki Kürt Yerel Yönetimiyle Türkiye ve İsrail arasındaki transit petrol ihraç rotasının yürürlüğe girmesiyle hız kazandı.

Gazze’deki İslami Cihat ve diğer selefi militanlar, Sina’nın dışında operasyon yapan Ensar Beyt el-Maqdis ile birleşmişolan el-Kaide ile işbirliği içindeler.

Tüm bunlar roket ateşlemesi için potansiyel kaynak oluşturuyorlar ve hepsi sivil hedeflere gözlerini dikmişdurumdalar. Fakat kaynakların belirttiğine göre son birkaç günde yeni Kürt ihracat yolunu ortadan kaldırmaya yönelik açık bir girişim mevcut.

Sina’daki İslami Cihat ve el-Kaide’nin garip bir dostluğu var. Onların destekçileri, İran ve IŞİD Irak konusunda ihtilaftalar; ama İsrail’i küçük petrol limanını, Kürt petrolü için önemli bir kanal haline gelen Aşkelon ve Eilat’ı, kullanmasını engellemek adına ortak bir çıkarda buluşuyorlar.

Coğrafyası ve altyapısı sebebiyle İsrail Irak savaşında ve Irak’ın geleceğinde hızlıca kilit rol üstlenmeye başlıyor.

IŞİD Suriye’nin doğusundaki petrol bölgeleri için düşündüğü gibi Irak petrolünü de önemli bir savaşganimeti ve kazancı olarak görürken; İran, Kerkük yakınlarında Kuzey Irak petrol bölgeleri dışındaki petrol satışlarına bir son vermek istiyor.

IŞİD zaten ele geçirdiği Suriye petrol bölgelerini kullanıyor, ki bu bölgeler yılda bir milyar dolar gibi büyük bir gelir sağlıyor. Irak petrol bölgeleri, rafinerileri ve boru hatlarının kontrolüyle el-Kaide bağlantılı gruplar yıllık petrol gelirini kolaylıkla iki veya üç katına çıkarabilir.

İsrail’in rolü bu planların üstüne sürgü çekiyor

Kerkük konusunda kendilerine göre tasarıları olan İran da IŞİD de, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Kürt ihracat yolu ile ilgili endişeleri için Türk-Kürt-İsrail birleşimine katılmışolması konusunda şaşkınlar.

Iraklı askeri birlikler ilerleyen IŞİD savaşçılarının üstüne akın ederken Kürt peşmergeler Kerkük’e taşındı ve bundan sonra işlemler için zaman kaybedilmedi.

Türkiye’nin Akdeniz’deki liman bölgesi Ceyhan’a ham petrol akışı oldu. Oradan tankerlere yüklendi ve Aşkelon’a yol aldı.

Kargoların tahliye edildiği yerde hem depolama yapıldı hem de 254 kilometrelik İsrail Trans-Boru Hattı’na döküldü.

Alışılageldiği üzere boru hattı, İsrail’i Asya ülkelerine yapılan satışlarda bir aracı olarak kullanan Rusya ve Orta Asya şirketlerine hizmet ediyordu. Fakat birkaç hafta önceki ilk Kürt tankerinin varışıyla boru hattı kapasitesini yılda 20 milyon ton getirecek şekilde etkin hale getirdi.

Kaynaklarımızın bildirdiğine göre günde 120 milyon varil ihraç eden Kürdistan, Ceyhan yoluyla İsrail’e iki milyon varil gönderdi bile.

Bu nakliyatın çoğu gelecek günlerde Aşkelon ve Eilat’a varacak. Petrol endüstrisindeki yetkililer Erbil’in Türkiye ve İsrail’e bölgelerinden geçen her varil için bir dolar ödediğine inanıyor.

Türkiye ve İsrail arasındaki tanker kanalı, petrol servisine açıldı. Batılı askeri kaynaklar iki ülkenin de donanmasının, Akdeniz’in doğusunda kanallar, tankerler ve değerli yükleri konusundaki işbirliklerini güçlendirdiğini belirtti.

Sina’ya yeni ulaşan İran ve IŞİD unsurlarının Eilat petrol terminalini ve Kürt petrolüyle dolu tankerleri hedef almasının korkusuyla İsrail’in, Akabe Körfezi ve Eilat’a yapılabilecek roket saldırıları ve teröre karşı savunmasını güçlendirmek adına özel güvenlik önlemleri aldığını da ekledi.

Çeviren: Şeyma Dursunoğlu

Payla__m
Facebook da Payla_
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Hen_z yorum yap_lmam__
Di_er _lgili Ba_l_klar
İsrail ekonomik gücünü bölge ülkelerine borçlu 01-12-2023 tarihinde eklendi
Hannibal direktifi ve 7 Ekim 26-11-2023 tarihinde eklendi
Gazze savaşının İsrail'e faturası: Tek boynuzlu atlar, darboğaz ve ufuktaki Pirus Zaferi 22-11-2023 tarihinde eklendi
NATO'nun Ukrayna projesinde çatlaklar 19-07-2023 tarihinde eklendi
'Aslanların Yuvası': “Direnişin artık bir kalkanı ve kılıcı var 27-02-2023 tarihinde eklendi
Düşmanı maskeliyken de tanıyabilmek ya da liberal siyonizme giriş 03-02-2023 tarihinde eklendi
‘Kadın özgürlük hareketi’ne ‘Cuma imamı’ ve ‘tecavüz’ desteği 08-11-2022 tarihinde eklendi
Sınır tartışması senaryoları: Üçüncü Hizbullah İsrail savaşı mı geliyor? 14-06-2022 tarihinde eklendi
Dünyanın en saçma yasası 10-05-2022 tarihinde eklendi
1982’de Sabra ve Şatilla’da işlenen cinayet, 2022’de Buça’da tekrar edildi 07-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
15:51 (21.11.2023)
İsrail medyası: Lübnan'dan Avivim kışlasına güdümlü füzeler atıldı.
14:57 (21.11.2023)
İsrail basını: Lübnan'dan Minara yerleşimine güdümlü füze saldırısı yapıldı.
21:30 (18.11.2023)
Irak İslami Direnişi, Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırında yer alan Amerikan işgali altındaki Tenef askeri üssünü insansız uçaklarla vurduğunu açıkladı.
11:47 (18.11.2023)
İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları, el-Sanati bölgesindeki İsrail mevzilerini havan toplarıyla vuruyor.
11:25 (18.11.2023)
İsrail Hayom'un Arapça sayfası, Lübnan'dan Margaliot yerleşimine füze ve havantopu saldırılarının yapıldığını bildiriyor.
11:02 (18.11.2023)
Hizbullah Vadi Sa'sa bölgesindeki İsrail askeri komuta merkezini güdümlü füzeyle vurdu.
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Direniş Ekseni ve Gazze savaşının yönetimi
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım