HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-08-2014 tarihinde, 14:26 saatinde eklendi
İslam Devletinden Sonra Yeni Komşumuz: İslam Emirliği
İslam Devletinden Sonra Yeni Komşumuz: İslam Emirliği
Hasan SİVRİ

YDH Analisti Hasan Sivri, İslam Devleti kuran IŞİD’den sonra Nusra Cephesi’nin de Türkiye sınırında ilan ettiği ‘İslam Emirliği’nin kuruluş sürecini yazdı.

İslam Devletinden Sonra Yeni Komşumuz: İslam Emirliği

YDH Analisti Hasan Sivri, İslam Devleti kuran IŞİD’den sonra Nusra Cephesi’nin de Türkiye sınırında ilan ettiği ‘İslam Emirliği’nin kuruluş sürecini yazdı.

‘Stratejik Derinlik’ doktrinine dayalı Suriye politikası Türkiye’ye yeni komşular ‘kazandırmaya’ devam ediyor.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ‘İslam Devleti’ ve halifelik ilanından sonra yeni bir ''İslami Emirlik'' ilan edildi. İslam Emirliği ilan eden grup: “Bilad-ı Şam'daki el-Kaide: Nusra Cephesi”

Nusra örgütü ‘kurtarılmış’ saydığı bölgelerde İslami Emirlik ilan etti. Bu ilan Ramazan aynın 11. gününde geldi.

Bu tarihten sonra Nusra, özellikle İdlib kırsalında atağa kalkarak Reyhanlı'dan Yayladağı'na kadar uzanan bölgeye komşu olan noktaları ele geçirdi: Sarmada, Harem, Salkin, Darkuş, Azmarin ve Cisr el-Şuğur kırsalının tamamı.

IŞİD'in, Gaziantep-Karkamış (Carablus) ve Şanlıurfa-Akçakale (Tel Abyad) kapılarına komşuluğu olan İslam Devletinden sonra, Nusra'nın ilan ettiği ve Reyhanlı'dan Yayladağı'na kadar 60 km'lik bölgeye komşu İslam Emirliğine biz “merhaba” diyelim çünkü ‘Stratejik Derinlik’ yeni komşularımızı bizimle tanıştırma niyetinde değil.

Çünkü, Stratejik Derinlik, yeni ‘komşularımızın’ yönü belirsiz olan iç savaşını izlemekle yetiniyor.

‘İslam Emirliği’, Nusra'nın hakim olduğu bölgelerde İslami Şeriatı tatbik etmeye başladı. Bu bölgeler İdlib kırsalı, Hama kırsalı, Kalamun (Şam), Deraa kırsalı ve Halep doğu kırsalı.

İdlib kırsalında Nusra Cephesi’nin şeriat kurallarının maddelerle açıklandığı bildiriler dağıtılmaya başlandı. İlk olarak film ve müzik gibi konularda kısıtlamalar getirildi. Bildirilerde ekmeğin fiyatına kadar ekonomik faaliyetlerde şeriat kurallarına göre hareket edilmesi talep edildi.

‘İslam Emirliği’nin ilanı

Şam el-Kaide'si Nusra, IŞİD'in ‘İslam Devleti’ne karşı ‘İslam Emirliği’ ilan etti. Suriye'nin doğusundaki yerleri özellikle Deyr ez-Zor'u IŞİD'e kaptıran Nusra, batıya yükleniyor.

İslami Emirliği Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Colani tarafından ilan edildi. El-Colani'nin, Nusra Cephesi sözcüsü Ebu Firas es-Suri'nin de doğruladığı ses kaydı yayınlandı.

Sözcü Ebu Firas el-Suri, Nusra Cephesine bağlı ‘El-Menara el-Bayda’ kurumuna verdiği demeçte Colani'nin ses kaydını doğruladı.

Ses kaydında Colani'nin, Nusra Cephesi militanları önünde konuştuğu anlaşılıyor. Colani İslam Emirliğini şöyle duyuruyor.

''El-Kaide örgütünün 40 yıldır ve sizin Suriye'de 3 yıldır süren cihadınızın ardından İslam Emirliğini ilan etmenin, İslami şeriatı tatbik etmenin zamanı gelmiştir. Müslümanların hukukunu ve dini korumak içindir. Bu Emirliğin sınırı geniştir. Müslüman düşmanı herkesle savaşacağız. Rejimle, gulat ile, PKK ile... Ey Nusra Cephesi militanları, bu projeyi ve Emirliği ilga etmek isteyecek tüm taraflarla savaşmaya hazır olun. Önümüzdeki haftalarda kurtarılmış bölgelerde İslami Mahkemeler kurulacaktır... ''[1]

Nusra Cephesinin sözcüsüne göre 14 silahlı grup İslami Şeriat'ı tatbik etmeyi kabul etmiş bile.

Nusra Cephesinin bu ilanı, 21 Mart’ta Yayladağı'ndan başlattıkları saldırı ile Keseb'e giren komutan ve şeyhlerden Suudi Abdullah el-Muheysini tarafındanda duyuruldu.

Yine  Nusra Cephesi militanları önünde konuştuğu anlaşılan Muheysini İslami Emirliği, Colani'den daha heyecanlı bir şekilde duyurdu. http://www.youtube.com/watch?v=EIU8YUKD_uA

''Bugünü kaydet ey tarih, kaydet ey Ümmet-i Muhammed. Şam'daki El-Kaide örgütü, ramazan ayının 11.günü, Şeyh Fateh El-Colani liderliğinde İslami Şeriat tatbik edeceğini ilan eder.''[2]

Muheysini 18 dakikalık konuşmayı şöyle bitiriyor: ''Ey Nusra Cephesi aslanları! Siz hiç bir savaş cephesinden geri çekilmediniz. Şeriatı tatbik ederken de geri çekilmeyeceksiniz. Çekilirseniz Allah önünde hesap verirsiniz. Artık siz İslam Devletinin polisisiniz, İslami Emirliğin polisisiniz ve dinin koruyucususunuz...''

Muheysini'nin bu ilanda IŞİD için söyledikleri de dikkat çekici: ''Bağdadi grubu ve Bağdadi'ciler hilafeti ve devleti nübüvvet yoluna göre ilan etmiş olsaydı ayaklarını öperdik. 40 yıldır cihad eden Şeyh Eymen (Kaide lideri Eymen Zevahiri, uzun yıllar esir kalan Şeyh Makdisi hilafet düşmanı değildir. Hilafete karşı savaşmıyor.''

İdlib yeni bir savaşa hazırlanıyor

İdlib Antakya'ya, Reyhanlı'dan başlamak üzere Yayladağı'na kadar olan sınır bölgelerine komşu, Suriye'nin kuzeyinde yer alan bir kent.

Bu kentin kuzey kırsalı, Nusra Cephesinin ilan ettiği Emirlik ile Suriye Devrim Cephesi’nin arasında patlak verecek bir savaşa hazırlanıyor. Suriye Devrim Cephesi (SDC) yayınladığı bir beyanda, Nusra Cephesi’nin binlerce militanı ile İdlib kırsalında hazırlık yaptığını ve son saldırıları ile 100'den fazla SDC militanının öldürüldüğünü duyurdu.

8 ay önce IŞİD, buradaki bölgelerde geniş bir nüfuza sahipti ve ilk İslami Mahkemesini yine sınırda İdlib'e bağlı el-Dana bölgesinde kurmuştu.

Diğer silahlı gruplarla uzun süren ‘mutlu birliktelik’ 2013 sonlarında bozulmaya başlayınca bu bölgede IŞİD ile diğer silahlı gruplar arasında çok kanlı ve vahşi bir savaş patlak verdi. Toplu infazlar, bombalı saldırılar, intihar eylemler, idamlar... IŞİD'e karşı birleşen gruplar IŞİD'i 2014 başında buradan kovdu ve daha önce beraber hareket edilen IŞİD ‘kötü çocuk’ ilan edildi.

Burada geçen kanlı savaş ayrı bir yazının, hatta yazıların konusu olabilir; fakat IŞİD'in, bu kanlı savaşta verdiği kayıplar, liderlerinin eşlerine yönelik tecavüz iddialarını dillendirmesi ve ''İdlib'de hesabımız var'' söylemleri bu bölgenin yakında daha çok ısınacağını gösteriyor.[3]

Bu bölgelerde kontrol alanını genişletmek isteyen Nusra da, liderleri Ebu Muhammed Colani'nin ''Artık geri çekilmemek üzere, ölüme kadar savaşacağız'' söyleminden sonra İdlib ve Halep batı kırsalı başta olmak üzere büyük savaşlara hazırlanıyor.


[1]Youtube. 11 Temmuz 2011 الشيخأبومحمدالفاتحالجولانيحفظهاللهيعلنقيامإمارةالشامالإسلامية

 http://www.youtube.com/watch?v=szQmXpo2PCM

[2]Youtube. 12 Temmuz 2014. الشيخعبداللهالمحسينيوإعلانالإمارةالإسلاميةفيالشاموتطبيقالشريعة

http://www.youtube.com/watch?v=EIU8YUKD_uA

[3]Hasan Sivri, Medya Şafak. 14 Ağustos 2014. IŞİD, Öncüpınar sınır kapısına yaklaşıyor http://medyasafak.com/haber/1561/isid-oncupinar-sinir-kapisina-yaklasiyor

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
23:07 (08.03.2021)
El Menar: Lübnan ordusu, Meys Cebel'deki merkezinin üstünden uçan İsrail insansız uçağına ateş açtı.
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım