Zarif, Erbil’de de Irak’ın toprak bütünlüğünü vurguladı

img
Zarif, Erbil’de de Irak’ın toprak bütünlüğünü vurguladı YDH

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, IŞİD saldırıları karşısında Kürdistan Bölgesine askeri destek veren ilk ülkenin İran olduğunu açıkladı.
YDH-Kurdpress haber ajansının haberine göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, kendisini ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Barzani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Erbil’i ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek İran’a IŞİD’e karşı mücadelede verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, “Biz tüm dostlarımızdan silah talep ettik. Askeri destek talebimiz karşısında bize ilk yardım eden İran İslam Cumhuriyeti oldu. Bize silah verdi ve askeri işbirliğinde bulundu” dedi.

Barzani, "bize ve dostlarımıza bir kez daha İran'ın her zorlu şart altında en küçük bir beklenti içerisinde olmadan bizi desteklediği ve yardım ettiği ispat oldu. Bu iyiliği hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.  

Peşmerge güçlerinin terörle mücadeledeki başarılarına da değinen Barzani, verilen askeri destekler sayesinde Peşmerge güçlerinin IŞİD karşısında ciddi zaferler elde ettiğini ve birkaç koldan ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Erbil’de gördüğü konukseverlikten dolayı Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile Başbakan Neçirvan Barzani’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında Irak’ın ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü vurguladı.

Terör kendisiyle işbirliği yapanları da tehdit ediyor.

İran’ın Irak’ın güvenlik ve kalkınmasını kendisinin güvenlik ve kalkınmasının bir dengesi olarak gördüğünü belirten Muhammed Cevad Zarif, “terör, Irak’ta tüm kesimleri ve bölgeyi tehdit ediyor. Hatta bu terör kendisiyle işbirliği yapanları da tehdit ediyor” dedi ve İran’ın terörle mücadelede Irak’ın yanında olduğunu söyledi.

İran, Irak’a asker göndermedi

Irak’ta kuruluş süreci devam eden yeni hükümete de değinen Zarif, yeni hükümetin dini merceiyetin de vurguladığı gibi Irak’taki tüm kesimleri içeren geniş tabanlı bir hükümet olmasını umduğunu söyledi.

“Irak’taki siyasi grupların diyalogu sonucu kurulan her hükümeti destekleyeceğiz” diyen İran Dışişleri Bakanı Zevad Zarif, İran’ın Irak’a asker gönderdiğine ilişkin haberleri de yalanlayarak “İran, terörle mücadelede Erbil ve Bağdat’la askeri alanda işbirliği yapıyor; fakat Irak içerisine hiçbir askeri güç göndermedi” diye konuştu.Makaleler

Güncel