HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-09-2014 tarihinde, 00:18 saatinde eklendi
Kürdistan Bölgesi basınından korkunç iddia
Kürdistan Bölgesi basınından korkunç iddia
Irak Kürdistan Bölgesi’nde yayımlanan Levin dergisi, IŞİD’in Erbil’e kadar ilerleyişi ile ilgili ilginç iddiaların yer aldığı bir yazıya yer verdi.

YDH- Levin’in 20 Eylül 2014 tarihli 280. sayısında yayımlanan “Kürt oyunu kaybetti” başlıklı yazıda haziran ayından itibaren Irak’ta yaşanan olayların Ürdün’de yapılan bir toplantıda planlandığı iddia edildi.

Aktarılan bilgilerin Amerikan istihbarat raporlarına dayandığı öne sürülen yazıda Mesud Barzani’nin bağımsız Kürt devleti kurma çabasının ve IŞİD’in saldırılarının Kürdistan Bölgesi’nin sonunu getirebilecek tehlikeler yarattığı ifade edildi.

IŞİD’in Musul saldırısından 10 gün önce Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan toplantıya KDP’nin de IŞİD temsilcileri ve Iraklı Baasçılarla birlikte katıldığını iddia eden yazıya göre 1 Haziran’daki toplantıya ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye istihbaratından görevliler de yer aldı.

IŞİD’in Musul’a saldırısına hazırlık amacıyla yapıldığı öne sürülen toplantıya Ürdün istihbaratının Nakşibendi Ordusu ve İzzet İbrahim’i, Mücahitler Ordusu’nu, Ensaru’l İslam’ı, IŞİD’i ve KDP’yi de davet ettiğini öne süren yazıda yine Ürdün istihbaratının toplantıdan birkaç saat sonra tüm bilgileri 10 milyon Dolara İran’a verdi.

KDP’nin bu plana Türkiye’nin tavsiyesi ile dahil edildiğinin iddia edildiği yazıda iki yıl önce yine Ürdün’de yapılan bir toplantıda KDP ile Iraklı radikal Sünni gruplar arasındaki ilişkilerin başlatıldığı öne sürüldü.

Yazıya göre “KDP’nin bu komploya dahil edilmesi Türkiye istihbaratının işiydi. Ankara’daki yetkililer, KDP’ye bu vesile ile Kürdistan Bölgesi’nin Irak’tan ayrılabileceğini ve bağımsızlığa kavuşabileceğini söylemişti; ancak sonuçta bu komplo Türkiye’nin yararına sonuçlandı.

Çünkü Musul ve Şengal’in işgali ile Türkiye’nin hedefi, Kürdistan’ın Irak’tan bağımsız olmasını sağlamak değil, Barzani’nin ve peşmergenin birkaç yıl kendini toparlayamayacak şekilde yenilmesini sağlamak ve onları Irak’tan tamamen uzaklaştırarak Kürdistan Bölgesi’ne Türkiye’yi tek seçenek haline getirmekti.”

Yazıya göre “yaşanan gelişmeler üzerine Barzani durumun kendisinin aleyhine olacağını fark etti. Çünkü planlamaya göre IŞİD sadece Mahmur’a kadar ilerleyecekti. Nitekim o dönemde Kürdistan Bölgesi askeri yetkilileri Peşmerge güçlerinin geri çekilmesinin taktiksel bir adım olduğunu ve kısa süreli bu durumun sona ereceğini açıklamıştı.

Ancak Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tehdit neredeyse Erbil’in dahi düşmesine neden olacak şekilde gerçeklik kazandı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Divan Başkanı Fuad Hüseyin, durumu ifade etmek için ‘Erbil’in düşmesine 20 dakika kalmıştı’ diye açıklamada bulunmuştu.”

 Levin, Wall Street Jorunal gazetesinin Amerikalı yetkililerden naklettiği bir habere atıf yaparak şunları ifade etti. “IŞİD teröristleri toplarını Erbil yakınlarına konuşlandırdığında Barzani, Joe Biden’le temas kurdu duyduğu kaygı sesinden de anlaşılır şekilde ‘Eğer Amerika müdahale etmezse Erbil birkaç gün içerisinde IŞİD’in eline düşer’ dedi.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Barzani: PKK’dan Kürdistan’ı terk etmesini istiyoruz 03-10-2021 tarihinde eklendi
ABD koalisyonundan Peşmerge’ye askeri yardım 26-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil: Amerikan güçleri Irak’ı terk etmemeli 25-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil, ABD’nin Irak’tan çıkarılmasına karşı 03-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil’deki Mossad bürosuna roket saldırısı 29-06-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil, bütçe konusunda anlaştı 16-06-2021 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde seçim ittifakları 03-05-2021 tarihinde eklendi
KYB ve Goran’dan seçim ittifakı 02-05-2021 tarihinde eklendi
Erbil’deki ABD üssüne İHA ve roket saldırısı 15-04-2021 tarihinde eklendi
Sadr - KDP gizli görüşmelerinin ayrıntıları açıklandı 24-03-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım