HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
27-02-2015 tarihinde, 22:18 saatinde eklendi
Nusra ile ABD destekli Hazm arasında ‘final round’
Nusra ile ABD destekli Hazm arasında ‘final round’
Hasan SİVRİ

YDH Yazarı Hasan Sivri, Nusra Cephesi ile ‘ılımlı’ olarak nitelenen silahlı gruplar arasında başlayan savaşının arka planını yazdı.

Amerika'nın daha önce birden fazla defa TOW füzeleri verdiği ve ‘ılımlı’ olarak nitelediği Hazm Hareketi ile el-Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi arasında savaş patlak verdi.

Amerika'nın Hazm Hareketi’ne verdiği TOW füzeleri, bir süre sonra Nusra Cephesi’nin yayımladığı operasyon videolarında da görülmüştü. Nusra Cephesi ve Hazm Hareketi İdlib ve Halep'te birçok yerde “ortak düşmana” karşı savaşta beraberlerdi.[1]

Bir süre önce yine Batılıların ‘ılımlı’ listesinde yer alan Suriye Devrimciler Cephesi’ni İdlib'den kovan ve silahlarına el koyan Nusra daha sonra Hazm Hareketi’ne de saldırmıştı.

O süreçte İdlib'de bazı Hazm üyeleri çatışmasız teslim olmuş ve Amerika'nın verdiği silahları Nusra'ya teslim etmişti. İdlib'in Şurin adlı bölgesinde ise bazı Hazm üyeleri Nusra'ya biat etmişti.

Bir kaç gündür tarafların bildirileri, tarafları şeriat mahkemeli çözüme çağıran bildiriler ve sükunet çağrıları havada uçuşuyordu.

Aracılara rağmen çözüm alınamayan görüşmelerden sonra Nusra Cephesi, Hazm Hareketi’nin karargahlarından biri olan Atarib'deki halkı Hazm'a yönelik yapacağı operasyon konusunda uyardı ve kendilerine güvenmeye çağırdı.

Bu bildiriden sonra akşam üzere başlayan çatışmalar Halep batısına ve İdlib kuzeyine yayıldı. En şiddetli çatışmaların ve bombalı araç saldırılarının olduğu Atarib, Halep batısında bulunuyor ve Reyhanlı'ya 15 km uzaklıkta.

Halep'te Atarib, Şeyh Ali, Urmu ve Der Ta İzza yolundaki çatışmalar, İdlib kuzeyinde Hatay sınırına yakın Armanaz ve çevresine taşındı. Der Ta İzza ise Afrin'in hemen güneyinde yer alıyor. Kürtlerin de yakından izlediği bu savaşın sonucu, Afrin dahil Halep kuzeyindeki sahayı etkileyecek nitelikte.

Hazm Hareketi Nusra'ya karşı genel seferberlik ilan ederken ‘muhalifler’ çatışma konusunda bölündü.

Savaşın sebebi tasfiyeler

İki taraf arasında, geçen aylarda İdlib'de yaşanan çatışmalardan beri gerginlik vardı. Fakat son çatışmalara ve bazı uzmanlara göre ''final round'' olan savaşa sebebiyet veren olay, Nusra'nın önemli bir komutanının tasfiyesi ve bir kaç liderinin Hazm tarafından tutuklandığı iddiaları.

Nusra, önemli liderlerinden biri olan ve Suriye'nin doğusunda Nusra örgütlenmesinde önemli rol oynayan Tabkalı (Rakka) Ebu İsa'yı Hazm Hareketi militanlarının öldürdüğünü iddia ediyor. Dün Suriye'nin güneyindeki Deraa kentinde de güney cepheleri genel askeri komutanı Ebu Ömer Muhtar adlı komutanı da Suriye ordusu tarafından öldürülmüştü.

Nusra Cephesi ayrıca bir kaç liderinin ve cihatçılar tarafından saygı gören ‘Cihad Daveti’ merkezine bağlı Ebu Enes el-Cezravi'nin Hazm Hareketi tarafından kaçırıldığını iddia etmişti. Bir kaç gün önce Hazm'ın bağlı olduğu Şamlılar Cephesi ile Nusra bir araya geldi ve bir ittifak imzaladı.

İttifakta Hazm'ın kaçırdığı liderleri serbest bırakması ve Ebu İsa'yı öldüren militanları şeriat mahkemesine teslim etmesi üzerinde anlaşılmıştı; ama bu anlaşma da fayda sağlamadı.

Nusra ve diğer cihatçı örgütler (İslami Cephe'den Ahrar Şam ve Sukkur Şam ve Şamlılar Cephesi) sorunun çözümüne dair şeriat mahkemeleri önerirken Hazm Hareketi bu girişimleri reddetti. Nusra yanıt hakkına sahip olduğunu bildirirken Şamlılar Cephesi de üyesi olan Hazm Hareketini son defa uyardı.

Akşam saatlerinde başlayan savaş Halep batısında ve İdlib kuzeyinde bir çok noktaya taşmış durumda. Nusra'nın Hama ve diğer bölgelerden gönderdiği takviye güçlere bakılırsa Hazm Hareketi’nin işi zor. İdlib'deki teslim senaryosu burada da tekrarlanabilir.

Bu sırada Suriye Ordusu ise Halep'teki kuşatma operasyonuna devam ediyor. Son günlerde en sert çatışmaların yaşandığı Mellah'ta bir tepeyi ele geçiren ordu birlikleri avantajlı duruma geçti. Nusra ve Hazm Hareketi arasındaki çatışmalar şüphesiz en çok Suriye ordusunun yararına olacaktır.

Hazm Hareketi Şer'i Lideri: Silahı İsrail'den de Amerika'dan da alırız

Suriye'nin güneyinde İsrail ile işbirliği yapan ve silahlı gruplar biliniyordu. Bu sefer Suriye kuzeyinden ''İsrail ile de işbirliği yaparız'' mesajı geldi. Mesajı veren de İsrail'den silah almayı ''Peygamberin Sünneti'' ile açıklayan Hazm Hareketinin Şer'i lideri.

Peygamberin de Yahudilerle anlaşma yaptığını söyleyen Hazm Hareketi’nin Şer'i lideri ''Silah verecek olsa İsrail ile de anlaşabiliriz'' diyor.

Hazm Hareketi militanları ile toplantı sırasında çekilen videosu sosyal medyada paylaşılan Şer'i lider ''Amerikalılar ve İsrailliler kafirler; ama silah vereceklerse, Allah'a and olsun ki İsrail'e ilk gidecek ve silah anlaşması yapacak olan ben olurum'' diyor.[2]

 [1] Hürriyet. 9 Eylül 2014. ABD'nin güvendiği 'ılımlılar' El Kaide'yle el ele http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27169643.asp

[2] Youtube. 25 Şubat 2015. شاهد جهل شرعي #حزم وتجييشه العناصر لقتال #جبهة_النصرةhttps://www.youtube.com/watch?v=8bRms6bb_n4

Flash playerinizin versiyonu düsük oldugundan video yüklenemedi
Yüklemek için tiklayin
Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
23:07 (08.03.2021)
El Menar: Lübnan ordusu, Meys Cebel'deki merkezinin üstünden uçan İsrail insansız uçağına ateş açtı.
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım