HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
09-03-2015 tarihinde, 21:58 saatinde eklendi
Avrupalılar: Hizbullah, Hıristiyan varlığını koruyor
Avrupalılar: Hizbullah, Hıristiyan varlığını koruyor
Marlin HALİFA

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi yazarı Marlin Halifa, Avrupalı parlamenterlerin Suriye ve Lübnan ziyaretlerinden sonra yaptıkları değerlendirmeleri yazdı.

Fransız parlamenterlerin ve Avrupalıların Lübnan'a eşzamanlı ziyaretleri Avrupa'ya, görünürlüğe kavuşan iki meseleyle alakalı derin bir tartışma olarak yansıyor:

Bir olgu olarak Avrupa derinlerini tehdit eden terör ve Ortadoğu'daki Hıristiyan varlığına yönelik ahlaki ve siyasi sorumluluk.

İkinci mesele ki Avrupa'da, bu varlığa tutunarak onu koruma gerekliliği ile bu varlığı Batılıların projeleri önünde engel olarak görenler arasında farklı yaklaşımlar mevcut. Fransa'nın bir önceki cumhurbaşkanı Nikolay Sarkozy'nin bir ara Maruni Patrik Beşara el-Rai'ye dediği gibi ''4-5 milyon Hıristiyan'ın politikalarımızın önünde engel olmalarına gerek yok, gelsinler bizde yaşasınlar.''

Fransız siyasetçilerin çoğu Hıristiyanlara yönelik bu politikayı ''beceriksiz ve gayri ahlaki'' olarak tanımlıyor. En son Suriye ve Lübnan'ı ziyaret eden parlamenterleri, Hizbullah'a yönelik olumlu bir atmosfer yaydı. Hizbullah'ın, özellikle Suriye'nin Kalamun bölgesine komşu, Lübnan doğusundaki köy ve beldelerde Hıristiyan varlığını koruyan rolü konuşuldu.

Dikkat çekici olan bir diğer şey ise şu: Lübnan'ı ziyaret eden Avrupalı ve Fransız parlamenterler görüşmelerinde Hizbullah ve Lübnan ordusunun IŞİD ve Nusra Cephesi teröristlerine karşı koyabilecek güce sahip olduklarını ve bu meseleye dair duydukları güveni sık sık dile getirdi.

Fransızların gelişen bu ilgileri, Lübnan'daki Avrupalı diplomatların izlenimleri ile de kesişmeye başladı. Sınırdaki köylerde yaşayan insanlar ile bir araya gelen bu diplomatlardan biri (''Suriye'nin Dostları'' topluluğuna üye bir ülkenin diplomatı) Lübnanlı bir siyasetçiye, Hizbullah'ın bölgede ve sınırda bulunmasından dolayı insanların duydukları güven ve memnuniyete şahit olduğunu anlattı. Diplomata verilen cevap şöyleydi: Oranın insanları Hizbullah'a güvendikleri gibi Lübnan ordusuna da güveniyorlar; fakat ordunun askeri kararlarını yöneten ''siyasi kararlara'' güvenmiyorlar.

Fransız parlamenterlerin ziyaretine dönecek olursak, onlardan iki tanesi ''Gerard Bapt ve Jack Meyer'' Beyrut'un güneyindeki Dahiye’yi gezdi ve Hizbullah Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Seyyid Ammar Musavi ile bir araya geldi. İki Fransız vekil ve onlara eşlik eden heyet Dahiye'de geçirdikleri birkaç saati ‘samimi’ bulduklarını ifade ettiler.

Bu ziyaret, bazı Fransız siyasi ziyaretçilerin gerekli ve acil gördükleri noktada kendi hükümetlerinden erken davrandıklarını gösteriyor. Fakat bunun yanında terörle mücadelenin, görüşmeleri sırasında  ''kendinden emin ve rahat'' gördükleri Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile işbirliği yapmadan imkansız olacağını dile getirdiler.

Bapt ve Meyer ile Dahiye'de yapılan görüşmede, iki tarafın bazı konulara yönelik bakış açılarındaki büyük benzerliklerin altı çizildi. Bununla birlikte iki taraf diğer konularda da tam bir uyum içinde. Bu konulardan biri de Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa katılımının önemi.

İki parlamenter de Hizbullah'ın bu savaştaki seçkin rolünü ve yaptığı fedakarlıkları takdir ettiklerini ifade ettiler. Parlamenterler, Hizbullah'ın Suriye'de bulunuşunu meşru gördüklerini belirtirken aynı zamanda Suriye'nin müttefiki ve meşru olan Suriye hükümetinin muvafakati ile sahada bulunduğunu  vurguladılar.

İkisi de elçilikleri kapatmakla hata yaptıklarını açıkça ifade eden Fransız ve Avrupalıların giderek güçlenen terör ile alakalı ‘acılarından’ bahsetti. Özellikle Şam'daki elçiliğini kapatan Fransa, Suriye'deki gidişata ve Avrupalı cihatçıların hareketlerine dair gerçek bilgi toplama konusunda olumsuz etkilendi.

Suriyeli yetkililer herhangi gayri resmi veya resmi işbirliği anahtarının, ilişkileri önceden olduğu gibi normalleştirerek elde edilebileceğini daha önce defalarca dile getirmişlerdi.

Benzer şekilde düşünen Fransız vekiller de elçilikleri kapatmanın ne kadar büyük bir hata olduğunu vurguladılar. Bazı Avrupa devletlerinin iletişim hatlarını kapatmadığını, elçilik kapılarını kapatmadığını ve bazı tedbirler aldığını hatırlatalım.

Bu tedbirler arasında Şam'daki diplomat sayısını azaltanlar da vardı, Beyrut'a taşınanlar da. Bu devletler arasında Norveç, İsveç, Avusturya, Danimarka, Romanya ve Macaristan var. Bu devletler bugün Şam ile ilişkileri kesmedikleri ve aralarında İngiltere ve Fransa'nın da olduğu diğer devletler gibi hata yapmadıkları için kendileri ile övünmeye başladı.

Lübnan'ı ziyaret eden Avrupalı ve Fransız vekiller, devletleri Suriye hükümeti ile sorun yaşarken terörle mücadele edemezler. Vekillerden biri de ''Suriye terörle mücadelede temel taşı gibi, onunla anlayış geliştiremeyen gayri ciddidir'' dedi.

Dikkat çekici bir diğer nokta ise, vekillerden Meyer'in Paris'e döndüğünde bir gazeteye verdiği demeçte dile getirdiği: Esad'ın düşmesi Lübnan'ın yıkımına yol açar.

Suriye güneyindeki durum ile ilgili de vekiller, ‘8 Mart’ güçlerinden, bölgede bulunan savaşa dair derin bir değerlendirme aldı.  Vekillere ''Ortak çıkarlar üzerinde bir araya gelen aşırıcılara aynı zamanda destek veren İsrail-Ürdün-Uluslararası hattı var. Özellikle İsrail Başbakanı Bünyamin Netenyahu Paris'te teröre karşı uluslararası gösteride boy gösterirken, terörist gruplara destek amacıyla Golan genişliğinde koordinasyon kapıları açıyor'' denildi.

Özetle, Avrupa devletlerine kendini dayatan ve dayatmaya devam eden bir ‘gözden geçirme’ durumu var. Tartışma yüksek sesle yapılmaya başlandı: ''Beşşar düşmedi, terör yayılıyor ve işte Avrupa'nın kalbinde artık.'' Bu ağız, azımsanmayacak sayıda olmak üzere Avrupalı yetkililerin ağzı.

Çeviren: Hasan SİVRİ

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
23:07 (08.03.2021)
El Menar: Lübnan ordusu, Meys Cebel'deki merkezinin üstünden uçan İsrail insansız uçağına ateş açtı.
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım