HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-03-2015 tarihinde, 15:22 saatinde eklendi
Süleymani, IŞİD’e karşı savaşta Irak’a rehberlik ediyor
Süleymani, IŞİD’e karşı savaşta Irak’a rehberlik ediyor
Erik ORTİZ

NBCNews, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta terörle mücadelede oynadığı rolü yazdı.

YDH- General Süleymani’nin IŞİD’e karşı savaşta Irak güçlerine rehberlik ettiğinin belirtildiği Erik Ortiz imzalı haber analizde şu ifadelere yer verildi:

 

Irak güçleri Saddam Hüseyin’in doğum yeri olan Tıkrit’ten IŞİD’i çıkarmaya çalışırken, askeri ve siyasi kahramanlıklarıyla bilinen bir general, bu savaşa liderlik etmek için sonunda gölgelerden dışarı çıktı.

Batı medyası tarafından ‘Gölge Komutan’, ‘Karanlık Şövalye’ diye adlandırılan bu adam Iraklı bir askeri lider değil, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı komutanlardan biri.

General Kasım Süleymani profili, özellikle son aylarda İran medyasında yayımlanan fotoğraflarla ortaya çıktı. Bu fotoğraflarda, İranlı bir generalin kuzey Irak’ta Irak güçlerine ve Şii milislere IŞİD’le savaşta rehberlik ettiği görülüyordu.

Gözlemcilerin söylediği üzere onun Irak’taki savaş sahnesindeki varlığı son dönemlerde çok dikkat çekiyor olsa da onun bölgedeki etkisinin on yıldan uzun bir geçmişi bulunuyor.

Muhafazakar düşünce kuruluşu Haritage Vakfı’nın Ortadoğu Analisti Jim Phillips “O, (Kasım Süleymani) belki de İran dışında ve Ortadoğu’da en güçlü; ama hakkında çok fazla bir şey bilinmeyen bir figür. O aslında İran’ın Irak valisi. O, İranlıların birçok ülkedeki çok sayıda vekilini kontrol eden bir kukla oynatıcısı” diyor.

Phillips, şunları ekliyor: Irak ve İran çok eski düşmanlar olmalarına rağmen, 50 küsur yaşında bir general olan Kasım Süleymani’nin bugün Irak’ta etkili olması sürpriz değil. Çünkü Süleymani ve İranlı yetkililer, Saddam Hüseyin ideolojisinin düşmanlarıydı. İran şu anda Bağdat’taki Şii hükümetle iyi ilişkilere sahip. Buna karşılık IŞİD’i oluşturan Sünni aşırılıkçılar ve cihatçı milisler Irak merkezi hükümetini tehdit ediyor.

Phillips şöyle diyor: Amerika nükleer meselede İran’la anlaşmaya çalışsa ve Tahran konusundaki görüşünü değiştirmiş olsa da IŞİD’e karşı mücadelede Süleymani ile işbirliği yapmak Washington için hala çok zor.

2000’den beri İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanlığı yapan General Kasım Süleymani’nin Lübnan’da Hizbullah’ı, Suriye’de Beşşar Esed’i destekleyen, bir geçmişi var. Pentagon’a göre Süleymani, Irak’ta da Amerikan askerlerini öldüren grupları destekledi.

Birleşmiş Milletlerin, Kasım Süleymani’nin mal varlığının doldurulmasına ve yurtdışına seyahatinin yasaklanmasına dair kararı var; ama o bunların hiçbirine aldırış etmiyor.

“Onun örgütü Amerikalıların kanında boğulmuş” diyen Phillips şöyle devam ediyor: “O, Amerikan karşıtlığı felsefesine inanıyor. Süleymani ve onun komutası altındaki kişilerle işbirliği yapmak Amerika için çok zor olacak.”

Amerikalı yetkililerin Süleymani hakkında neler hissettiğinin ve neler düşündüğünün bir önemi yok, o şu an tüm IŞİD’in Irak’a saldırarak haziranda ele geçirdiği Tıkrit kentindeki savaşın en asli çehresi.

Foreign Policy dergisi, ekim ayında "The Dark Knight Rises" başlıklı yazısında Süleymani’yi “İran’ın kır saçlı istihbarat ustası” diye niteledi.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi Uluslararası Politika Hocası Scott Lucas, şöyle diyor: “Süleymani şimdi ‘gölgede kalan’ kişisel özelliğinden ayrıldı. Süleymani 1979’daki İran İslam Devrimi’nden sonra İran’ın öne çıkan askeri komutanlarından biri oldu. İran devleti bir süredir onu kamuya dönük bir profil olarak parlatmaya çalışıyor.

Lucas şöyle devam ediyor: “Bu yüzdendir ki geçen yazdan bu yana Kasım Süleymani’nin birçok fotoğrafına tanık oldu. Bu, ‘gölgeden ani çıkış’ İran devletinin planlı bir çabasıydı ve İran bununla bölge devletlerine ve halklarına İran’a yaslanabilecekleri ve Amerikan müdahalelerine karşı koymak gerektiği mesajını vermek istedi.

Lucas şunları ekliyor: "İran’ın IŞİD’e karşı savaşta bir afiş haline getirdiği komutan olan Süleymani’nin terör gruplarına karşı aldığı her zaferle profili güçlenecektir. Ancak kayıplar ise onu arka plana çeker. Mesela Süleymani’nin imajı güney Şam bölgesindeki saldırının yavaşlaması üzerine çok ciddi darbe aldı.

Lucas "Saldırılar başladığında Süleymani’nin Dera yakınlarında rejim yanlısı savaşçılarla fotoğrafları sosyal medyada  dolaşıma girdi; ama çatışmalar ağırlaşınca Süleymani ortadan yok oldu” dedi ve şunları ekledi: "Başka fotoğraflar çıkmadı" ve resmi devlet medyasında da Süleymani’nin cephede olduğuna dair haberler çıkmaz oldu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
23:07 (08.03.2021)
El Menar: Lübnan ordusu, Meys Cebel'deki merkezinin üstünden uçan İsrail insansız uçağına ateş açtı.
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım