Dera için idlib senaryosu: Güney Fırtınası

img
Dera için idlib senaryosu: Güney Fırtınası YDH

Suriye’nin güneyindeki silahlı grupların Dera ilini tamamen ele geçirmek için büyük bir saldırı başlattıkları bildirildi.
YDH- El Meyadin televizyonu silahlı grupların Dera ilini ele geçirmek için başlattıkları büyük saldırıya ‘Güney Fırtınası’ adını verdiklerini bildirdi.

İdlib’i ele geçiren Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu’nun Antakya’da kurulan operasyon odasından yönetilmesine benzer şekilde güneydeki saldırının da Amerika tarafından eğitilen silahlı grupların oluşturduğu Ürdün’ün başkenti Amman’daki komuta merkezinden yönetildiği bildirildi.

Haberde Amman’daki komuta merkezinden önümüzdeki birkaç saat içerisinde başlatılacak olan büyük saldırı için Dera çevresindeki silahlı gruplara hazırlık emri verildiği ve operasyonda yaklaşık 1500 militan, 40 zırhlı araç ve 30 tank kullanıldığı bildirildi.

Güney Fırtınası adlı saldırı konusunda istihbarat alan Suriye ordusunun silahlı gruplara ait mevzilere yoğun topçu saldırısı düzenlerken Suriye uçaklarının da Ürdün-Suriye sınırındaki silahı gruplara ait mevzileri bombaladığı bildirildi.

Silahlı grupların birkaç saat önce saldırının ilk aşaması olarak kent civarındaki Suriye ordusuna ait kontrol noktalarına saldırı başlattıkları ve ordunun savunma hatlarını kırmaya çalıştıkları belirtilirken Suriye ordusuna ait 25. Tugayın da Dera’nın silahlı grupların eline geçmemesi için kentte bulunduğu bildirildi.Makaleler

Güncel