HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-11-2018 tarihinde, 18:25 saatinde eklendi
Medvedev’den Libya konusunda özeleştiri
Medvedev’den Libya konusunda özeleştiri
Hazal YALIN

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Batılı ülkelerin BM’de Libya’ya müdahale kararı almasını engellememesinden dolayı öz eleştiri yaptı.

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Batılı ülkelerin BM’de Libya’ya müdahale kararı almasını engellememesinden dolayı öz eleştiri yaptı. 

Rusya BaşbakanıDmitriy Medvedev’in, Palermo’da yapılan Libya konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmayadeğinmeden geçmeyelim.

Dikkatli okurlar, 16 Ekim’de burada yayınlanan “Libya’ya Bir Bakış”taki şu sözleri hatırlayacaklardır:

“Libya krizi ve troykanın Libya saldırısına Rusya’nın seyircikalmasının, siloviki açısından Yugoslavya’nın NATO tarafından bombalanmasına benzer bir sarsıntıyarattığı bilinir. … bu olay, birçok açıdan önem taşır. Başlıcası, Suriye’ye müdahale kararı, bu atmosfer içinde kararlılıkla alınmış ve arkasında durulmuştur; ikincisi, Medvedev’in başkan, Putin’in başbakanlığı dönemine rastlayan bu kriz, Rusya’da iktidar çevrelerinde de yansımasını bulmuş ve gerilimi yükselterek sarsıntıya neden olmuştur. Dolayısıyla denebilir ki, Libya krizi, Yugoslavya’nın bombalanmasıyla birlikte, Rusya’nın siyasi çarklarının başında bulunan kimseler arasında birçok açıdan Sovyetler Birliği dönemini hatırlatan bir dış siyaset izlenmesini teşvik eden başlıca olaylardır.”[i]

Bir iktidar ittifakı olarak şekillenen Putin ile Medvedev anlayışları arasında krize neden olan olay şuydu: Medvedev, cumhurbaşkanlığına rastlayan 2011’de BM Güvenlik Konseyinde, Batı koalisyonunun Libya’ya müdahalesine ve bombalamasına imkân veren 1973 sayılı karar tasarısını veto etmekten kaçınmıştı. Putin ise Libya’ya yönelik bu saldırganlığı “haçlı seferi”diye nitelemişti. 

Medvedev’in Palermo’daki konuşması, adeta bir özeleştiri, hatta BM Güvenlik Konseyindeki Batılı ülkeler tarafından aldatılmışlığın ilanı anlamına geliyor. Medvedev, 2011 saldırısı ile ilgili şöyle dedi:

“Bunu bugün nasıl değerlendirebiliriz? Yalnızca ağır bir hata olarak değil; ama her şeyden önce, dünyada ahlaki ve siyasi liderlik yürütme iddiasında olanların rezilce bir yalanı olarak da. BM Güvenlik Konseyi masası etrafında rezilce bir yalan. [Konseyin] kararı çarpıtıldı ve ihlal edildi, BM de ‘geçici bir savaş koalisyonu’ misyonu üstlendi.”[ii]

Medvedev’e göre Batılı ülkeler siyasi görüşmeler yerine NATO aracılığıyla egemen bir devleti bombalamaya girişerek Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiler. Oysa:

Rusya, böyle bir senaryo için oy kullanmamıştı. Ama mesele, ülkemizin saygınlığından neler kaybettiği değil; mesele, Libya’da, etkilerini onlarca yıl boyunca hissedeceğimiz korkunç bir trajedinin meydana gelmiş olması.”

Bu sözler akla, TASS’ın 31 Ağustos’ta yayınladığı (onun arkasından Kommersant başta olmak üzere başka yayınlarda da yer bulmuştu), Yeltsin ile Clinton arasındaki görüşmelerin tutanaklarınıgetirdi.[iii]

Tutanaklar, Bill Clinton Kütüphanesi tarafından gizliliği dolduğu için yayınlanmıştı. Bu tutanaklarda, Yugoslavya’nın NATO tarafından bombalanması ve Clinton’un Yeltsin’e verdiği sözü tutmadığı vurgusu dikkat çekiyordu. 

Medvedev’in Libya özeleştirisi, adeta Yeltsin’le aynı trajik aldatılmışlığı yaşamaktan utanç duyuyormuş izlenimi doğuruyor. 

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırka yakın çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor.@Hazal_Yalin

 [i]Hazal Yalın, Libya’ya bir bakış. http://ydh.com.tr/HD15717_libyaya-bir-bakis.html

[ii]Rosbalt, Медведев обвинил НАТО в циничном обмане в Ливии. http://www.rosbalt.ru/russia/2018/11/13/1746113.html

[iii]Aleksandr Mosesov & Artur Gromov, Путин, ядерный чемоданчик, коммунисты и женщины: что обсуждали Борис Ельцин и Билл Клинтон. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5510673

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım