HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
13-02-2019 tarihinde, 12:22 saatinde eklendi
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki mevcut durumun kalıcı olamayacağını belirterek Soçi görüşmesinde İdlib konusunun ele alınacağını söyledi.

YDH- Rus basınında yer alan haberlere göre bugün Soçi kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’in yüzde 90’ının terör örgütü Nusra Cephesi’nin işgali altında bulunduğunu söyledi.

Lavrov “Teröristlerin İdlib’deki geniş çağlı varlığına rağmen Batılı ülkeler buradaki durumun kalıcı hale gelmesini istiyor. İdlib’in yüzde 90’ı Nusra’nın kontrolü altında; ancak Batılılar bu bölge sanki Suriye’nin siyasi geleceğiyle ilgiliymiş gibi davranıyor” dedi.

Sergey Lavrov, Astana sürecinin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran’ın liderlerinin yarın Soçi kentinde yapacağı üçlü görüşmenin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikili görüşmeler de yapacağını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı Batılı ülkelerin, şu anda Nusra Cephesi’nin yüzde doksanına sahip olduğu terörizm adasının önümüzdeki siyasi sürece bir şekilde katılmasını istedikleri yönünde bilgiler geliyor. Doğal olarak teröristlerle hiçbir görüşme yapılamaz. Batılı ortaklarımız ilk defa çifte standart uyguluyor değiller, bu nedenle demin sözünü ettiğim bilgilerin doğruluk taşıyabileceği ihtimalini dışlamıyorum.” 

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili mutabakatın muhtevasına da değinerek şunları söyledi: 

“Mutabakat, Suriye hükümetiyle normal bir diyalog yanlısı olan muhalefeti teröristlerden ayırıp böylelikle teröristleri izole etmek ve imhaya devam etmekten ibaret, çünkü hiçbir mutabakat, Suriye topraklarında bu terörist yuvasının sonsuza kadar korunmasını öngörmez.” 

Lavrov, 14 Şubat’ta (yarın) Rusya, İran ve Türkiye liderlerinin Soçi’de görüşeceklerini, burada Putin ile Erdoğan arasında ikili bir görüşme de yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“Elbette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılacak görüşmede en önemli meselelerden biri İdlib çatışmasızlık bölgesi meselesi olacak. Herkes, Nusra Cephesi’nin kontrol altında tuttuğu toprakları fiilen üç katına çıkardığı bu bölgede güçlenmeye devam etmesine izin verilemeyeceğini anlıyor. Orada, yasadışı silahlı yapıların savaşçılarını Nusra’dan ayırmak yerine tam tersi bir süreç cereyan ediyor.” 

Lavrov, Rusya’nın Şam’a Suriye topraklarının kurtarılmasında her tür yardımı yapmaya niyetli olduğunu vurgulayarak sözlerine şunları ekledi: 

“Yineliyorum: Suriye hükümetine, Suriye silahlı kuvvetlerine, topraklarını özgürleştirme meselesini çözmelerine yardım etmek için her şeyi yapacağız. Uluslararası hukuk gereği de geliştirmemiz gereken Suriye ordusunun faaliyetlerini destekleyeceğiz.” 

Lavrov, Suriye ordusu ve hükümetinin, ülkenin kurtarılması sürecinde uluslararası hukuk normlarına uygun davrandığının, bunun da Rusya tarafından titizlikle gözlendiğinin altını çizdi: “Mesela, batı koalisyonunun Rakka’da yaptığını biz yapmayız. Halep’in nasıl özgürleştirildiğine, Doğu Guta’nın nasıl özgürleştirildiğine ve yüzbinlerce insanın bu yerleşim yerlerine çoktan dönmüş olduğuna baktığımızda hepimiz buna eminiz; ama Rakka’da daha cesetler toplanmadı, mayınlar temizlenmedi. Böyle bir şeye imkan vermeyiz, Suriye hükümeti de olayların bu şekilde gelişmesini kesinlikle istemiyor.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım