HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
06-05-2019 tarihinde, 13:21 saatinde eklendi
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke
İsrail rejimi yetkilileri, Başbakan Netanyahu’yu kendi siyasi bekası için Filistin direnişine iki gün içinde teslim olmakla suçladı.

YDH-İsrail ordusunun son iki günde Gazze’ye havadan, karadan ve denizden yaptığı saldırıların ve Filistin direnişinin de bu saldırılara füze ve roketlerle karşılık vermesinin ardından İsrail rejimi ateşkese mecbur kaldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu önceki gün orduya Gazze’ye yönelik saldırıları ağırlaştırmaları için emir verdiğini açıklarken Filistin direnişi de iki gün içinde işgal altındaki topraklara 700 kadar roket ve füze attı. 

Filistin direnişinin füze saldırılarında 4 İsraillinin öldüğü 130’unun da yaralandığı açıklandı. Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre ise İsrail’in saldırıları sebebiyle 25 Filistinli hayatını kaybetti, 150’si de yaralandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun saldırıların ağırlaştırılması yönündeki emrinden iki gün sonra ateşkesi kabul etmeye mecbur kalması rejimin diğer yetkililerinin sert eleştirilerine neden oldu.

Filistin Şehab haber ajansının bildirdiğine göre eski Savunma Bakanı Moşe Yaalon, konuyla ilgili açıklamasında “Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi ve kendi siyasi bekası için geçici bir sükunet satın aldı” dedi.

İsrailli siyasi analist Barak Ravid, “Hamas ve İslami Cihat’la ateşkes konusunda hala başbakanlık ofisinden bir cevap bulmaya çalışıyoruz” derken, eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz da “Gazze’den ateşlenen yaklaşık 700 füze büyük yıkıma sebep oluyor, 4 kişi ölüyor ve onlarcası da yaralanıyor. Bütün bunlar bir sonuç değil, bir caydırıcılıktır. O halde bütün bunlar Hamas ve diğer örgütler karşısında bir tür teslimiyetle sonuçlanmıştır” diye konuştu.

İsrail parlamentosu üyelerinden Bezalel Smotrich yaptığı açıklamada, Gazze’den atılan her füze için bir Filistinlinin öldürülmesi gerektiğini belirterek “Gazze savaşı, Gazze’de 700 kişinin öldürülmesi ve Hamas’a korkunç bir zarar verdirilmesiyle sonuçlanmalıydı ve Hamas’ın yeniden gücünü toparlayıp saldırmayı düşünmesi için yılların geçmesi gerekmeliydi” dedi. 

İşçi partisi yetkililerinden ve eski güney bölgesi komutanı General Tal Russo, ise Hamas’ın İsrail’den taviz kopardığını belirterek bu yüzden ona çok ağır bir darbe vurulması gerektiğini söyledi.

Genaral Russo, “Çatışmaların zaman zaman tekrarlanmasının sebebi, iki tarafın da kuralları tamamen bozmamasıdır. Bu da bizim her defasında İsrail hükümetine ‘çatışmadan önceki dönemde ne yaptınız, bundan sonra ne olacak?’ diye sormamıza neden oluyor. Maalesef İsrail’in de Hamasın da bu siyaseti değiştirmeyeceğine inanıyorum.

Bunun sonucunda Filistinliler, İsraillilerin zaman çizelgesini belirliyor. İsrail hükümetinin önünde yapacak fazla bir şey mevcut değil, yalnızca Hamas’a vuracağı darbenin düzeyini yükseltebilir. Bunun da sorunu çözeceğinden emin değilim. 

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de Yediot Ahronot gazetesine verdiği demecinde “Gazze sorununun hiçbir şekilde çözümü olmayacak. Biz 30 yıl sonra da tehditlere karşılık vermek zorunda kalacağız. Bu durum için sihirli bir formül yok. İsrail saldırılarını geniş çaplı hesaplamalar ve saha yönetimi ile yapıyor, mecbur kalırsak bağımsızlık gününde savaşırız. Bizim Hamas’ın askeri kapasitesine darbe vurduğumuz doğrudur; ama son darbeyi vuramadık, caydırıcılık karmaşık bir meseledir” diye konuştu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin direnişi: Cehennemin kapılarını açarız 15-09-2021 tarihinde eklendi
Gazze’ye hava saldırısı 18-06-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişinden Mescid-i Aksa uyarısı 10-06-2021 tarihinde eklendi
Kudüs’ün güneybatısında büyük yangın 04-06-2021 tarihinde eklendi
Özerk Yönetim direniş yanlılarını tutukluyor 02-06-2021 tarihinde eklendi
Haaretz, gazetesinden itiraf 27-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi: Şehit Süleymani’nin çabaları meyvesini verdi 26-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye Cumhurbaşkanına teşekkür 22-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişi: Direniş Ekseni bu zaferin ortağıdır 21-05-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi diz çöktü 20-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım