HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
27-06-2019 tarihinde, 00:14 saatinde eklendi
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar
İranlı insansız hava aracı uzmanı Binbaşı Muhammed Ali Hodabahş, Amerikan casus uçağının düşürülmesiyle ilgili yeni ayrıntıları açıkladı.

YDH-İran Kanal-1 televizyonunda bir programa konuk olan Binbaşı Mohammed Ali Hodabahş, İran Devrim Muhafızları tarafından düşürülen Amerika’ya ait MQ4-C insansız casus uçağının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Zafra hava üssünden havalandığını söyledi.

Uçağın görevi ve nasıl düşürüldüğüyle ilgili bilgi veren Binbaşı Hodabahş, şunları söyledi:

“Bu insansız hava aracının görevi, sensörlerini kullanarak keşif ve casusluk yapmaktır. Askeri konularda istihbarat hakimiyeti en belirleyici şeydir. Bu hakimiyet öyle bir şekilde kurulmalıdır ki bölgedeki uçan ve yüzen tüm askeri araçlar gözetim altında olmalıdır. Bu uçak da havalandığı andan itibaren gözetimimiz altındaydı. 

Bu uçak dönüş yolunda sabah saat 4’te hava sahamızı ihlal ettiğinde irtifası 50 bin feetin üstündeydi. Onunla birlikte olan P-8 uçağı da 30 bin feet irtifadaydı ve MQ-9 insansız hava aracıyla daha az mesafede uçuyordu.” 

Veri alışverişlerini izlemek için bu üç uçağı da gözetim altında bulundurduklarını belirten Binbaşı Hodabahş, Amerikan P-8 uçağının deniz devriyesi görevi yaptığını ve MQ4-C insansız uçağı ile de irtibatlı bulunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı haberlerde P-8 uçağında 9 mürettebatın bulunduğu söylendi; ancak ABD Başkanı uçakta 38 mürettebatın bulunduğunu ve bunun düşürülmemesini takdir ettiklerini söyledi. Biz ateş açarak dünyanın en modern teknolojisinin çenesine yumruk attık. Amerika, hava üstünlüğünden söz ediyor. Halbuki biz soğukkanlı davranıyor kendimizi tutuyoruz; kendimizi tutmadığımız anda kesinlikle böyle olmayacak. 

U-2 gibi bu uçaklar hiçbir zaman isabet almadılar, U-2 yalnızca bir defa pilot hatası yüzünden kaza yaptı. 

Biz eğer bu uçağı 50 bin feetin üstündeki bir irtifadayken vurabiliyorsak İran İslam Cumhuriyeti dünyaya şu mesajı veriyor: Onların artık canlarının her istediğini yapabildiği ve bizim de seyirci kaldığımız bir hava üstünlüğü yok. Bizim sınırlarımızı koruma konusunda şakamız yok, sınırlarımız kırmızıçigidir. 

Güneydeki silahlı kuvvetlerimiz kendine hakim davranıyor, Amerikalılar da şimdiye kadar hava sahamızı ihlal etmemişti. Onlar böyle bir şey yaptıklarında bizden kesin karşılık göreceklerini biliyorlar.”

Düşürülen Amerikan uçağı ile ilgili de bilgiler veren ve Amerikalıların bu uçağı İran hava savunmasını sınamak için gönderdiğine dair yorumlara değinen İranlı askeri uzman şunları söyledi:

“Bu, MQ-4C tipi bir insansız uçaktı. Bu uçak kendi türünde en ileri teknolojiye sahip. Bundan yalnızca iki örnek operasyonel olarak kullanıldı ve biz de onu Zafra’da izledik.

Biz terörist Amerikan rejiminden söz ediyoruz. Onlar kendi güçlerine ve askeri donanımlarına zarar geleceğine yüzde bir ihtimal dahi verse operasyonu derhal durdurur. Trump da zaten bunu yaptı.

Ateş açarak verdiğimiz ikinci mesaj da şuydu: Amerikalılara, İran’ın üzerine F-35 veya F-22 de gönderdiklerinde onlara da aynı müdahalenin yapılacağı gösterildi.  

Dünyadaki hava savunma sistemlerinin bir hata payı vardır. Mesela iki veya üç füzeyle hedefi vururlar. Bu, Patriot gibi hava savunma sistemlerinde de vardır. Fakat biz 3 Hordad hava savunma sistemiyle Amerikan insansız uçağını vurmak için 2 veya 3 füzeye gerek olmadığını gösterdik. 

Amerikalılar, uçağın tanıtım sistemlerini kapatarak, radyasyon emici madde kullanarak ve yapısındaki radar düzeyini azaltarak Devrim Muhafızlarının gözünden uzak kalabileceklerini sandılar. Bu uçağın gövdesi bir tür arı kovanıdır ve iki duvarla güçlendirilmişti. Bu gövde çeşitli frekanslarda gizli kalmaktadır. 

3 Hordad hava savunma sistemlerini yapma düşüncesi 2004 yılında oluştu. Bu sistem tamamen Devrim Muhafızları Hava-Uzay komutanlığının genç uzmanları tarafından yapıldı. Bu sistemler 90 bin feete ve 100 kilometre menzile kadar olan hedeflere ateşlenebilir.”

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran: Lübnan’a elektrik santrali yapmaya hazırız 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD, İran’a cevap konusunda İngiltere’den öncülük bekliyor 04-08-2021 tarihinde eklendi
Umman Körfezinde esrarengiz olay 04-08-2021 tarihinde eklendi
Reisi: Önceliğimiz komşu ülkeler 21-06-2021 tarihinde eklendi
Netanyahu: Beisan’a gönderilen İran uçağıydı 20-05-2021 tarihinde eklendi
General Kaani’den İzzeddin Kassam komutanına mektup 20-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan İran’a taviz iddiası 03-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan Viyana değerlendirmesi 30-04-2021 tarihinde eklendi
Natanz sabotajcısı tespit edildi 18-04-2021 tarihinde eklendi
İsrail’de yüzde 60 uranyum zenginleştirme paniği 16-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım