HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
29-11-2019 tarihinde, 22:41 saatinde eklendi
Abdulmehdi: İstifamı meclise sunacağım
Abdulmehdi: İstifamı meclise sunacağım
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, yapılan istifa çağrılarına olumlu cevap verdi; Mukteda Sadr, istifa kararını “Irak devriminin ilk; ama son olmayacak meyvesi” olarak niteledi.

YDH- Sumeriye News’in haberine göre bugün bir açıklamada bulunarak, istifasını meclise sunacağını söyledi. 

Başbakan Adil Abdulmehdi, ülkedeki mevcut şartlar çerçevesinde, şiddet olaylarının devam etmesi ve açıkça düzenin sağlanamaması sebebiyle parlamentodan yeni hükümet kurulması için talepte bulunacağını söyledi.

Abdulmehdi açıklamasında “Yüce dini merceiyetin hutbesini dikkatle dinledim. Orada ülkenin içinde bulunduğu zorlu şartlara ve kurumların geçen ay yaşanan şiddet olaylarında halkın kanının dökülmesini önleyemediğine dikkat çekildi ve parlamentodan seçeneklerini gözden geçirmesi; Irak’ın menfaatleri ve Irak’ın evlatlarının kanı göz önünde bulundurularak karışıklığın ve daha fazla yıkımın önlenmesi için adım atılması istendi. 

Dolayısıyla bu talebi dikkate alarak ve bunun acilen gerçekleştirilmesini sağlamak için en kısa sürede resmi bir programla başbakanlıktan istifamı parlamentoya sunacağım” dedi.

Irak'ın en büyük dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani, Kerbela'daki Temsilcisi Seyyid Ahmea Safi tarafından cuma hutbesi sonrasında okunan mesajında gösteriler konusunda hükümetin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini belirterek, meclise "şeffaf ve özgür seçim" çağrısında bulunmuştu.

Ayetullah Sistani, mesajında, "Ülkenin içinden geçtiği bu zor durum ve son iki ay içinde yaşananlar karşısında hükümet yetkilileri çözüm sunmaktan aciz kaldı ve sorumluluklarını yerine getirmedi. Meclis, bu konuyla ilgili genel seçimler seçenekleri gözden geçirmeli ve daha şeffaf, özgür bir seçim için ihtiyaç duyulan seçim yasasının çıkarılması konusunda hızlı davranmalı" ifadelerini kullandı.  

Gereken reformların yapılmaması halinde Irak'ın ciddi zarara uğrayacağını vurgulayan Sistani, ülkenin kaosa sürüklenmemesi uyarısında bulundu.  

Sistani ayrıca "göstericilere karşı şiddet kullanılmaması" çağrısını da yineledi.

Mukteda Sadr: Abdulmehdi’nin istifa açıklaması devrimin ilk meyvesi 

Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifa edeceğini açıklaması, uzun süredir kendisine istifa çağrısı yapan ve gösterileri destekleyen Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr tarafından bir zafer olarak nitelendi.

Mukteda Sadr, Abdulmehdi’nin istifa edeceğini açıklamasını “Bu Irak devriminin ilk meyvesi, ama son meyvesi olmayacak” ifadesiyle değerlendirdi.

Irak parlamentosundaki en büyük grup olan Sairun bloğunun liderliğini yapan Mukteda Sadr, beş kişi arasından başbakan adayının referandumla belirlenmesi için gösterilerin yapıldığı meydanlara seçim sandıkları dağıtılmasını önerdi.

Mukteda Sadr ayrıca, yolsuzlukların önlenmesi için yargıçlardan ve yolsuzlukla mücadele eecek cesarete sahip temiz kişilerden oluşan bir kurul oluşturulmasını istedi.

Anayasal bir kurum olan Dürüstlük Kurulu’nun (Heyetu’n Nezahe) eski Başkanı Hasan Yasiri, Sadr grubuna mensup liderlerin 2003 2016 yılları arasında mal varlıklarında yüzde 95 oranında artış olduğunu ve bu dönemde devletin 87 milyar dolarını yağmaladıklarını belirtmiş ve bu raporun sonuçlarının 2016 yılında Mukteda Sadr’a da sunulduğunu açıklamıştı.

Mukteda Sadr, meclisteki en büyük grubun lideri olarak bugün yolsuzlukla suçladığı Adil Abdulmehdi hükümetinin kurulmasında belirleyici olmuştu. 

Öte yandan hükümeti yolsuzlukla suçlayan ve Başbakan Adil Abdulmehdi’ye istifa çağrısı yapan Mukteda Sadr’a bağlı bakanlar şimdiye kadar kabineden istifa etmedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika’dan Irak’a 2 bin asker 21-09-2021 tarihinde eklendi
Hazali: ABD’nin inkarı onu sorumluluktan kurtarmaz 16-09-2021 tarihinde eklendi
Halk Seferberlik Güçlerine 30 bin kişilik yeni güç 14-09-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta 25 bin terörist için idam 06-09-2021 tarihinde eklendi
Kazımi: Suriye’yle yeni sayfa açılıyor 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD: Irak’ta kalıcıyız 03-09-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr şaşırtmıyor 27-08-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil ortak güvenlik gücü kuruyor 13-08-2021 tarihinde eklendi
Musul aşiretleri: Güvenlik Halk Seferberlik güçlerine bırakılsın 12-08-2021 tarihinde eklendi
Irak’tan çekilmeler başladı 09-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım