HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
02-12-2019 tarihinde, 22:08 saatinde eklendi
Irak’ta büyük kışkırtma
Irak’ta büyük kışkırtma
Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi'inin istifası ülkedeki tansiyonu düşürmedi. Necef vilayetinde, provokatör bir grup tarafından Taklit Mercii Muhammed Bakir el-Hekim'in türbesi ateşe verildi.

YDH- Necef Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada da göstericilere türbenin bulunduğu “Savretu'l Aşrin Meydanı”nda değil “Es-Sadreyn Meydanı”nda toplanma çağrısı yapıldı ve göstericilere ateş açanlardan hesap sorulacağı vaadinde bulunuldu.

Necef Polisinden yetkililer ise kentte gerilimin tırmanması nedeniyle başkent Bağdat'tan Necef'e askeri sevkiyat yapıldığını ifade etti.

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin başkanlığını yapan Muhammed Bakır el-Hekim, 2003 yılında o dönemde Irak el-Kaide’si olarak bilinen örgütün bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybetymişti.

Irak Hizbullahı: Irak'a Karşı Yeni Bir Komplo Süreci Başlatıldı

Irak Hizbullahı Tugayları, Muhammed Bakır el-Hekim'in kabrine yapılan saldırıyı kınadı ve bu saldırıyı Irak'ın güney ve merkezini yakmak için bir komplo olarak nitelendirdi.

Irak Hizbullahı Tugayları tarafından yapılan açıklamada: "Hizbullah Tugayları, sapkın ve yoldan çıkmış bir grup tarafından Muhammed Bakır el-Hekim'in Necef’teki mezarına yapılan saldırıyı kınadığını belirtiyor. Bu grubun barışçıl göstericilerle hiçbir bağı yoktur ve Muhammed Bakır el-Hakim’in savaştığı Baasçı taraflara bağlıdır. Aynı şekilde Muhammed Bakır el-Hakim’e suikast düzenleyen tekfirci gruplara bağlıdır" denildi.

Açıklamanın devamında; "Aziz milletimize yapılan bu kasıtlı saldırı, Siyonist-Amerikan-Suudi şer ekseninin, iç savaşı kışkırtmak amacıyla sapkın ve sabotaj gruplarının elinde Irak'ın orta ve güney şehirlerini yakmak için yeni bir komplo aşamasını başlattığını açıkça ortaya koyuyor. Bu, Merciiyet'in uyardığı ve herkesi onunla mücadele etmeye çağırdığı bir konudur." denildi.

Bunun yanı sıra, Necef’teki Beni Hacim ve Asakire kabilelerinin liderleri olayı sert bir şekilde kınayan açıklama yaparken, türbenin yakılmasının 3 gün önce kentteki yolların kesilmesiyle planlandığı ifade ediliyor.

Aşura Serriyeleri ise, Necef Valisi Luey el-Yasiri ve Nasr Koalisyonu liderinden El-Hekim’in türbesine saldıranların kimliğinin açıklanmasını istedi.

Saldırılarda Amerikan rolü

Türbeye molotofla saldıranların başını Hüseyin Avad isimli Nasr Koalisyonu ve ABD’ye yakınlığıyla bilinen Adnan Zerfi’nin grubunda yer alan şahsın çektiği ifade ediliyor. Avad’ın görüntüleri, Iraklı aktivistler tarafından sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldı.

Adnan Zerfi, Amerika’nın 2003 yılındaki işgalden sonra Irak’a sivil yönetici olarak tayin ettiği Paul Bremer tarafından Necef’e vali olarak atanmıştı.

Necef valiliğinden alındıktan sonra uzun bir süre Amerika’da yaşayan Adnan Zerfi, liderliğini Haydar İbadi’nin yaptığı Nasr ittifakı milletvekili olarak görev yapıyor.  

Irak medyasına konuşan Necefli bir aşiret şeyhi, Necef’teki İran konsolosluğunun yakılmasının sorumlusunun da Irak Parlamentosu’ndaki Nasr Koalisyonu grubu başkanı Adnan Zerfi olduğunu söyledi.

Zerfi’nin göstericilere konsolosluğu yakmaları için gerekli malzemeleri temin ettiğini kaydeden aşiret şeyhi, Zerfi’nin ABD istihbaratının bir parçası olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde konsolosluğa yapılan saldırının ardından Necef’teki protestoları düzenleyen komisyondan yapılan açıklamada, konsolosluğa saldıranların dışarıdan gelmiş kişiler olduğu ifade edilmişti.

Adnan ez-Zurufi ise, ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Irak’ın Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Konseyi’nin üyesiydi. 2004 yılında, ABD’nin Irak Valisi Paul Bremer tarafından Necef valiliğine atanmıştı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika’dan Irak’a 2 bin asker 21-09-2021 tarihinde eklendi
Hazali: ABD’nin inkarı onu sorumluluktan kurtarmaz 16-09-2021 tarihinde eklendi
Halk Seferberlik Güçlerine 30 bin kişilik yeni güç 14-09-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta 25 bin terörist için idam 06-09-2021 tarihinde eklendi
Kazımi: Suriye’yle yeni sayfa açılıyor 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD: Irak’ta kalıcıyız 03-09-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr şaşırtmıyor 27-08-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil ortak güvenlik gücü kuruyor 13-08-2021 tarihinde eklendi
Musul aşiretleri: Güvenlik Halk Seferberlik güçlerine bırakılsın 12-08-2021 tarihinde eklendi
Irak’tan çekilmeler başladı 09-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım