HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-12-2019 tarihinde, 18:11 saatinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı
ABD Başkanı Donald Trump’ın damadının öncülük ettiği ve ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak isimlendirilen Filistin davasını tasfiye planının maddelerine ulaşıldı.

YDH- Lübnan merkezli el-Meyadin televizyonu, Amerika’nın İsrail rejimi Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Özerk Yönetimi ve Hamas tarafından imzalanmasını istediği ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının maddelerine ulaştı.

Plana göre, Gazze ve Batı Şeria topraklarında Yeni Filistin isimli bir devletin kurulması öngörülürken, İsrail rejimi tarafından yasadışı bir şekilde inşa edilen Yahudi yerleşim merkezlerinin işgal rejimine bağlanması tasarlanıyor.

Kudüs’ün taksim edilmediği ve işgal rejimi ile Yeni Filistin Devleti arasında ortak paya sahip olduğunun kaydedildiği plana göre, Kudüs’teki Arapların Yeni Filistin ismiyle kurulacak devlete nakledilmesi öngörülüyor.

Plana göre, Kudüs Belediyesi, Kudüs’ün tümünden sorumlu olacak. Kudüs’ün eğitim sorumluluğunu ise Yeni Filistin Devleti üstlenecek ve Kudüs Belediyesi’ne su vergisi verecek. Yahudiler Arapların evlerini satın alamayacağı gibi, Araplar da Yahudilerin evlerini satın alamayacak. Kutsal mekanlar ise mevcut şekliyle kalacak.

Gazze için Mısır’ın bir miktar toprak vermesinin planlandığı tasarıda, Mısır’ın ‘Yeni Filistin Devleti’ne vereceği topraklara Filistinlilerin yerleştirilmemesi ve söz konusu topraklarda havalimanı, ziraat, sanayi ve ticaret bölgesinin oluşturulması öngörülüyor.

Mısır’ın ne kadar toprak vereceği üzerine tarafların ittifak etmesi ve adı daha sonra açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı destekleyen devletlerin de buna aracılık etmesinin belirtildiği plana göre, Gazze ile Batı Şeria arasında otoyol inşa edilmesi ve yer altından su şebekesinin inşa edilmesine izin verilmesi tasarlanıyor.

Anlaşma içerisindeki projelerin hayata geçirilmesi için yeni ‘Filistin Devleti’ne 5 yıl içerisinde 30 milyar dolar verilmesi öngörülüyor.

Bu miktarın yüzde 20’sini ABD, yüzde 10’unu Avrupa Birliği, yüzde 70’ini ise Körfez ülkelerinin karşılayacağı ifade ediliyor. Yüzde 70’in de kendi içerisinde Körfez ülkelerinin petrol kapasitelerine göre bölüştürüleceği ifade ediliyor.

Yahu yerleşim merkezlerinin İsrail rejimine bağlanmasının masraflarını rejimin kendisinin karşılayacağının belirtildiği plana göre, Yeni Filistin Devleti’nin askeri olmayacak, devletin tek silahı polisteki silah olacak. 

Plana göre, İşgal rejimi ile ‘Yeni Filistin Devleti’ arasında savunma anlaşması imzalanacak ve işgal rejimi ‘Yeni Filistin Devleti’ni dış saldırı durumunda koruyacak. 

Anlaşmayı destekleyen Arap ülkeleri de bu anlaşmanın karşılığı olarak işgalci İsrail rejimine savunma parası ödeyecek.

Plana göre anlaşmayla birlikte şu maddelerin de hayata geçirilmesi öngörülüyor:

1-     Hamas, silahtan arındırılacak ve bu silahlar Mısır’a teslim edilecek. Hamas’ın liderlerinin ve hareket mensuplarının şahsi silahları da teslim edilecek. 

2-     Hamas üyeleri bunun karşılığında anlaşmayı destekleyen Arap ülkelerden aylık maaş alacak. 

3-     Gazze’nin Mısır ve işgal rejimiyle olan sınır kapıları uluslararası ticaret için açılacak. Gazze’nin Batı Şeria ile pazarı oluşturulacak. Deniz yoluyla da ticaret yapılabilecek.

4-     Anlaşmadan bir yıl sonra Filistin’de demokratik seçimler yapılacak ve tüm Filistinlilerin aday olma hakkı olacak. 

5-     Seçimlerden bir yıl sonra esirler 3 yıl içerisinde aşamalı bir şekilde serbest bırakılacak.

6-     5 yıl içerisinde Filistin Havalimanı ve deniz limanı inşa edilecek. Bu süre içerisinde işgalci İsrail rejimin havalimanları ve deniz limanları kullanılabilecek. 

7-     İsrail rejimi ile Yeni Filistin Devleti arasındaki sınırlar sivillerin ve ticaret mallarının geçişine açık tutulacak. 

8-     Gazze ile Batı Şeria arasında, yerden 30 metre yüksekliğinde asma köprü Çinli bir şirket tarafından inşa edilecek. Köprünün inşa masraflarının yüzde 50’sini Çin, yüzde 10’unu Japonya, yüzde 10’unu Güney Kore, yüzde 10’unu Avustralya, yüzde 10’unu kanada, diğer yüzde 10’unu ise ABD ile Avrupa Birliği ortaklaşa ödeyecek.

Ürdün Vadisi’nin İsrail’in kontrolünde olmasının öngörüldüğü anlaşma metnine göre, 90 yolunun 4 şeritli olacağı ifade ediliyor. İşgal rejiminin 4 şeride ayıracağı yolun iki şeridinin Filistin’e ait olması ve ‘Yeni Filistin Devleti’ni Ürdün’e bağlaması planlanıyor.

Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’ın öncülük ettiği, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in açıkça, Suudilerin ise örtülü destek verdiği ‘Yüzyılın Anlaşması’nı, Hamas başta olmak üzere Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin hükümeti ve diğer direniş grupları da sert bir dille reddediyor.

Plana göre anlaşmanın Hamas veya Filistin Özerk Yönetimi tarafından kabul edilmemesi durumunda ABD, Filistin’e yönelik tüm mali desteğini çekecek ve başka ülkelerin mali destek vermesine de engel olacak. 

Anlaşmayı Filistin Özerk Yönetimi’nin kabul edip Hamas ve İslami Cihad’ın kabul etmemesi durumunda ise ABD, İsrail rejiminin Hamas ve İslami Cihad’a yönelik saldırılarını ve direniş liderlerine yönelik suikastlarını destekleyecek.

Anlaşmayı işgal rejiminin kabul etmemesi durumunda ise, Tel Aviv’e mali destek durdurulacak.

Anlaşmada, Mescid-i Aksa’nın sorumluluğunun ise, Ürdün’den Suudi Arabistan’a verilmesi öngörülüyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin direnişi: Cehennemin kapılarını açarız 15-09-2021 tarihinde eklendi
Gazze’ye hava saldırısı 18-06-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişinden Mescid-i Aksa uyarısı 10-06-2021 tarihinde eklendi
Kudüs’ün güneybatısında büyük yangın 04-06-2021 tarihinde eklendi
Özerk Yönetim direniş yanlılarını tutukluyor 02-06-2021 tarihinde eklendi
Haaretz, gazetesinden itiraf 27-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi: Şehit Süleymani’nin çabaları meyvesini verdi 26-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye Cumhurbaşkanına teşekkür 22-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişi: Direniş Ekseni bu zaferin ortağıdır 21-05-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi diz çöktü 20-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım