HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
20-12-2019 tarihinde, 18:40 saatinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale’in Beyrut ziyareti, Lübnan’daki halk hareketi liderleri tarafından iç savaş çıkarma çabası olarak nitelendi.

YDH- Sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Bağdat’tan sonra Beyrut’a geçen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Washington’un Lübnan’da başbakan olarak görmek istediği ismi Lübnanlı yetkililere iletti. 

Lübnan basınında yer alan haberlere göre Hale, Beyrut’taki temasları sırasında, ABD’nin Lübnan hükümetini kurması için desteklediği ismi ve ülkesinin Lübnan’a ekonomik destek olmasının şartlarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Lübnan ziyareti sırasında üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Lübnan’daki hükümet krizinden, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki birliklerini geri çekmesine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Lübnan medyasının resmi kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Hale Lübnanlı yetkililerle görüşmelerde İran’ın bölgedeki aktif rolüne karşı koymak için Arapları ve bölge ülkelerini bu konuya seferber etme konusuna ve Şubat ayında Varşova’da düzenlenecek uluslararası konferansa değindi.

Kaynaklara göre David Hale, Lübnan’da yeni bir hükümet kurulması gerektiğini ifade etmekle birlikte, “hükümetin kuruluşunu engelleyen sebepler için uluslararası toplumun desteğinin alınması gerektiğini” belirterek ABD’nin onayı olmadan kurulacak bir hükümeti engelleyeceklerinin mesajını verdi.

Lübnan’da çatışmaya girmeyecek dengeli bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirten Hale’in dün hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab’ın başbakanlığına karşı olduğu ve Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilmesi için Nevvaf Selam’ı desteklediği ifade edildi.

ABD’li diplomat, ülkesinin yaptırım uygulayacağı Hizbullah’ın Sağlık Bakanlığı konusuna değinmezken, ABD ve Avrupa ülkelerinin Hizbullah’a yaptırım uygulama konusunda çok gevşek davranmayacaklarını belirtti.

Hale’in Hariri ile yapılan görüşmede, yeni bir hükümetin varlığının yalnızca ABD yönetimi için değil, tüm uluslararası toplum için gerekli olduğuna vurgu yaptığı ve ABD’nin Lübnan’a yardım edebilmesi için bazı şartlar koştuğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı ve ABD’nin Beyrut Büyükelçisi, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Lübnan’a ekonomik destek için şartlarının Hizbullah’ın silahsızlandırılması ve Hizbullah’ın ülke yönetiminden uzak tutulması olduğunu ifade etmişlerdi.

İsrail rejiminin Lübnan için tehdit oluşturmadığını belirten David Hale ayrıca, bazı Arap ülkelerinin Suriye'deki elçiliklerini yeniden açma girişimlerine atıfta bulundu ve Şam'daki elçiliklerini kapatmış olan Arap ülkelerinin beklemesinin daha iyi olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Lübnan Halk Hareketi lideri Necah Vakim, Hale’in Lübnan’a iç savaşın fitilini ateşlemek için geldiğini söyledi.

Hale’in açıklamasının cehennem anlamına geldiğini kaydeden Vakim, ABD’nin planına karşı ülkede birlik olunması gerektiğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, enflasyonda dünya birincisi 23-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan Çalışma Bakanı: İran gemisi ABD ablukasını kırdı 16-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan için enerji toplantısı 08-09-2021 tarihinde eklendi
İlk akaryakıt gemisi Suriye’ye yanaşacak 02-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’daki akaryakıt karaborsacıları Suudi yandaşları 25-08-2021 tarihinde eklendi
Şeyh Naim Kasım: Düşmanın her saldırısına cevap vereceğiz 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrailli yetkililerden roket saldırısıyla ilgili açıklamalar 05-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail’den Lübnan’a saldırı 05-08-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail yerleşkesine roket saldırısı 04-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım