HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
20-12-2019 tarihinde, 18:40 saatinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale’in Beyrut ziyareti, Lübnan’daki halk hareketi liderleri tarafından iç savaş çıkarma çabası olarak nitelendi.

YDH- Sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Bağdat’tan sonra Beyrut’a geçen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Washington’un Lübnan’da başbakan olarak görmek istediği ismi Lübnanlı yetkililere iletti. 

Lübnan basınında yer alan haberlere göre Hale, Beyrut’taki temasları sırasında, ABD’nin Lübnan hükümetini kurması için desteklediği ismi ve ülkesinin Lübnan’a ekonomik destek olmasının şartlarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Lübnan ziyareti sırasında üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Lübnan’daki hükümet krizinden, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki birliklerini geri çekmesine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Lübnan medyasının resmi kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Hale Lübnanlı yetkililerle görüşmelerde İran’ın bölgedeki aktif rolüne karşı koymak için Arapları ve bölge ülkelerini bu konuya seferber etme konusuna ve Şubat ayında Varşova’da düzenlenecek uluslararası konferansa değindi.

Kaynaklara göre David Hale, Lübnan’da yeni bir hükümet kurulması gerektiğini ifade etmekle birlikte, “hükümetin kuruluşunu engelleyen sebepler için uluslararası toplumun desteğinin alınması gerektiğini” belirterek ABD’nin onayı olmadan kurulacak bir hükümeti engelleyeceklerinin mesajını verdi.

Lübnan’da çatışmaya girmeyecek dengeli bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirten Hale’in dün hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab’ın başbakanlığına karşı olduğu ve Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilmesi için Nevvaf Selam’ı desteklediği ifade edildi.

ABD’li diplomat, ülkesinin yaptırım uygulayacağı Hizbullah’ın Sağlık Bakanlığı konusuna değinmezken, ABD ve Avrupa ülkelerinin Hizbullah’a yaptırım uygulama konusunda çok gevşek davranmayacaklarını belirtti.

Hale’in Hariri ile yapılan görüşmede, yeni bir hükümetin varlığının yalnızca ABD yönetimi için değil, tüm uluslararası toplum için gerekli olduğuna vurgu yaptığı ve ABD’nin Lübnan’a yardım edebilmesi için bazı şartlar koştuğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı ve ABD’nin Beyrut Büyükelçisi, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Lübnan’a ekonomik destek için şartlarının Hizbullah’ın silahsızlandırılması ve Hizbullah’ın ülke yönetiminden uzak tutulması olduğunu ifade etmişlerdi.

İsrail rejiminin Lübnan için tehdit oluşturmadığını belirten David Hale ayrıca, bazı Arap ülkelerinin Suriye'deki elçiliklerini yeniden açma girişimlerine atıfta bulundu ve Şam'daki elçiliklerini kapatmış olan Arap ülkelerinin beklemesinin daha iyi olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Lübnan Halk Hareketi lideri Necah Vakim, Hale’in Lübnan’a iç savaşın fitilini ateşlemek için geldiğini söyledi.

Hale’in açıklamasının cehennem anlamına geldiğini kaydeden Vakim, ABD’nin planına karşı ülkede birlik olunması gerektiğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan’dan İsrail rejimine uyarı 17-04-2021 tarihinde eklendi
Mişel Aun’dan ortak pazar önerisi 02-04-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Bizi kara listeye alanlar sonra gizli ilişki kurmaya çalıştı 26-03-2021 tarihinde eklendi
Arap Birliği: Lübnan’da siyasi krize müdahaleye hazırız 23-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Lübnan’daki kriz için çözüm önerisi 19-03-2021 tarihinde eklendi
Cumhurbaşkanı Mişel Aun’dan Hariri’ye uyarı 17-03-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet 72 saatte kurulabilir 17-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar 16-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah heyeti Moskova’da 14-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah heyeti Moskova yolcusu 11-03-2021 tarihinde eklendi
Güncel
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım