HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
01-06-2020 tarihinde, 14:53 saatinde eklendi
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı
Suudiler ile İsrail rejiminin Türkiye’nin Kudüs İslami Vakıflar İdaresindeki nüfuzunu önleyecek yeni bir idari yapı için gizli görüşmeler yaptığı basına sızdırıldı.

YDH- Israel Hayom, İbranice yayın yapan sayfasında yer verdiği haberine göre Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın yer aldığı Harem-i Şerif’in yönetiminden sorumlu olan Ürdün, Türkiye’nin yönetim üzerindeki nüfuzunu önlemek için Kudüs İslami Vakıflar İdaresi kuruluna Suudi temsilciler alınmasını talep etti.

Ürdün’ün bu talebinin Amerika ve İsrail tarafından da olumlu karşılanması üzerine İsrail’le Suudi rejimi arasında Kudüs konusunda gizli temaslar başladı. 

İsrail ve Suudi rejimlerinin Amerika’nın bilgisi ve desteğiyle geçtiğimiz yılın aralık ayından beri gizli görüşmeler yaptığını belirten Israel Hayom gazetesinin haberine göre gazeteye açıklamada bulunan iki Suudi diplomat, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki temasların son derece gizli olmasından dolayı çok az sayıdaki İsrailli, Amerikalı ve Suudi diplomat ve güvenlik yetkilisi bu temasların içinde yer alıyor. 

Açıklamayı yapan Suudi diplomatlara göre Oslo Anlaşması doğrultusunda Harem-i Şerif yönetiminde tek söz sahibi olan Ürdün, başlangıçta Mescid-i Aksa ve buradaki kutsal mekanların yönetim yetkisini elinde bulunduran “Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına” bağlı “Kudüs İslami Vakıflar İdaresi”nin yapısında değişiklik yapılmasına şiddetle karşıydı. 

Ancak Türkiye’nin Doğu Kudüs’te artan bir varlık göstermeye başlaması ve kutsal mekanlar ve Filistinliler üzerinde nüfuzunu arttırması ile birlikte görüşünü değiştirdi.

Türkiye’nin nüfuzu nasıl arttı?

Habere göre olayın özeti şöyle: Mescid-i Aksa’nın “Babu’r Rahme” girişinde Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra Ürdünlüler, Kudüs İslami Vakıflar kurulunun üyelerini arttırdılar ve Oslo anlaşmasına aykırı olarak Filistinlileri de kurula aldılar. 

Ondan sonra da bu kurulun Filistinli üyeleri, Türkiye’ye ait kurum ve vakıfların Mescid-i Aksa’nın yönetiminde etkili olmasına izin verdiler. Bu kurumlar ise Ankara’dan milyonlarca dolar maddi yardım alıyor. 

Türkiye’nin nüfuzundan rahatsız olan Ürdün İsrail ve Suudilere teklif sundu

Bu gelişmenin ardından Ürdünlüler, İsraillilere ve Amerikalılara mesaj gönderdiler ve Türkiye’nin Mescid-i Aksa yönetimi üzerindeki nüfuzunu önlemek ve Suudilerin milyonlarca dolasından yararlanmak için Suudi temsilcilerinin yönetim kuruluna girmesini kabul ettiklerini söylediler.  

Israel Hayom’un haberine göre Suudilerin Mescid-i Aksa yönetim kuruluna girmesi meselesi uzun süredir gündemdeydi. Şu ana kadar söz konusu edilen planlara göre Ürdünlüler hala Kudüs’teki kutsal mekanların yönetiminde asli söz sahibi olmaya devam edecek ve Suudi temsilciler ise bir gözlemci veya uzman olarak kurulda yer alacak.

Suudilerin İsrail lehine olacak şekilde kurula girmesinin Amerikalılar tarafından da desteklendiğini belirten Israel Hayom gazetesi, böylece “Yüzyılın Anlaşması” adı verilen planın uygulanmasının ve Batı Şeria’nın ilhakının kolaylaşacağına işaret ederek, Suudilerin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Bahreyn’in “Yüzyılın Anlaşması”na verdiği desteği hatırlattı.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin direnişi: Cehennemin kapılarını açarız 15-09-2021 tarihinde eklendi
Gazze’ye hava saldırısı 18-06-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişinden Mescid-i Aksa uyarısı 10-06-2021 tarihinde eklendi
Kudüs’ün güneybatısında büyük yangın 04-06-2021 tarihinde eklendi
Özerk Yönetim direniş yanlılarını tutukluyor 02-06-2021 tarihinde eklendi
Haaretz, gazetesinden itiraf 27-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi: Şehit Süleymani’nin çabaları meyvesini verdi 26-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye Cumhurbaşkanına teşekkür 22-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişi: Direniş Ekseni bu zaferin ortağıdır 21-05-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi diz çöktü 20-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım