HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-10-2020 tarihinde, 15:46 saatinde eklendi
Lavrov’un mülakatından başlıklar
Lavrov’un mülakatından başlıklar
Hazal YALIN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün “Sputnik”, “Komsomolskaya Pravda” ve “Govorit Moskva” radyolarına uzun bir mülakat verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün “Sputnik”, “Komsomolskaya Pravda” ve “Govorit Moskva” radyolarına uzun bir mülakat verdi. Mülakatta dikkat çekici ifadeler bulunuyor. 

Lavrov, mülakatında, Rusya’nın AB ile ilişkilerinin yakın zamanda düzeleceğini düşünmediğini vurguladı. “Rusya, AB ile ilişkilerinde iktisadi menfaatlerini korumayı hedefliyor, ama kendini aşağılamaya niyetli değil,” derken, Fransa’nın AB güvenliği meselesinde Rusya ile ortak yaklaşımlar üzerine çalışmak için mekanizmaları işletmeye devam ettiğine dikkat çekti. Keza, AB içindeki Rusya’ya dair siyasi görüş ayrılıklarını derinleştirmek ister gibi, “AB uluslararası meseleler ve güvenlik siyaseti yüksek temsilcisi Josep Borrell, AB’yi ilgilendiren pek çok meseleyi Rusya olmaksız çözmenin çok zor olduğunu gayet iyi anlıyor,” ifadelerini de kullandı. 

Lavrov, Karabağ’da siyasi çözümün mümkün olduğunu söyledi ve “çatışan tarafların komutanlarının ateşkesi kontrol rejiminde mutabakata varmak için görüşmeler örgütlemelerinin zorunlu olduğunu” vurguladı. Lavrov, “Rusyalı askeri gözlemcilerin bölgedeki ateşkesi kontrol mekanizmasının bileşenleri arasına katılabileceklerini” belirtti. 

Rusya Dışişleri Bakanı, “Rusya’nın, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da askeri bir çözümün mümkün olduğu şeklindeki tutumuna katılmadığının” da altını çizdi ve Türkiye ile ilişkilere dair şu yorumda bulundu: “Rusya, Türkiye’yi stratejik bir müttefik değil yakın bir ortak sayıyor.”

Bilindiği gibi Rusya diplomasisinde esas itibariyle ekonomi alanında yakın ilişki içinde bulunulan ülkeler "ortak" diye anılırken, bunların müttefik ülkelerle farklı olduğunun altı çiziliyor. 

Lavrov, Rusya’nın Batı ile ilişkileri üzerine de konuştu ve “Batı ülkelerinin Rusya’yı bu denge durumundan sadece doğrudan baskı yoluyla değil sınırlardaki dengeyi ihlal etmek suretiyle de çıkarmaya çalıştığını” söyledi. “Rusya’nın sınırlarındaki istikrarsızlığın, ülkesinin ekonomi, siyaset ve teknoloji olanaklarının kısıtlanması ve bozulması kampanyasının bir parçası” olduğunu söyleyen Lavrov, “Rusya’nın sınır ülkelerindeki objektif siyasi durumu görmesi, ancak ABD’nin yöntemlerini kullanmaması gerektiğini” de belirtti. 

Lavrov’a göre Batı, Moldavya’da “post-Sovyet bölgesinde bir boşluk yaratmaya çalışıyor.”

Lavrov, Libya konusunda da konuştu. Bakana göre “ABD, Libya’da çatışmayı hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin nüfuzunu zayıflatarak kendi menfaatlerine uygun çözmeye çalışıyor.” Lavrov’un AB üyelerinin arasındaki (moda deyimle) fitneye yaklaşımında olduğu gibi, burada da ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine değil kendi menfaatlerine önem verdiğinin altını çizmesi dikkat çekiyor. 

Lavrov ayrıca, Libya’da petrolün önemli bir rol oynadığını da vurguladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD seçimlerinden sonra ABD-Rusya ilişkilerinde köklü bir değişiklik olmayacağını söyledi; ancak karşılıklı ilişkilerde soğumanın devam edip etmeyeceğini bilmediğini belirtti. Lavrov, ABD’de kaybeden tarafın muhtemelen Rusya’yı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlayacağının da altını çizdi. 

Lavrov, Rusya’nın nükleer cephaneliğini dondurmaya hazır olduğunu belirtmesine karşılık ABD’nin ifadelerini “utanç verici” olarak tanımladı.

Lavrov, AB’nin Navalnıy olayı vesilesiyle Rusya karşıtı yaptırımlarına aynen karşılık verileceğini vurguladı. Navalnıy olayına çok sayıda saçmalığın ve uzlaşmadan kaçınma anlayışının eşlik ettiğini söyleyen Lavrov, “Rusya, Almanya’dan bu meseledeki hukuki sorumluluklarını yerine getirmesini istemeye devam edecek,” dedi. Rusya diplomatlarının sınırdışı edilmelerinin rusofobi eğilimlerinden kaynaklandığını söyleyen Lavrov, “Moskova’nın, bu tür ortakların ‘güvenilirliğine’ dair kendince sonuçlar çıkaracağını” vurguladı. 

Lavrov, Belarus seçimleri konusunda da Batı'nın, seçim sonuçlarını tartışmalı hale getirmek için “yararsız araçlar” kullandığını söyledi; öte yandan Belarus kolluk kuvvetlerinin kanun dairesinde işlemesi ve orantılı müdahale etmeleri gerektiğini de belirtti. 

Lavrov’un özel olarak Belarus muhalefete ve genel olarak da çatışmaların devam ettiği ülkelerdeki muhalefete dair sözleri de dikkat çekiciydi. Bakan, Rusya’da, başka ülkelerin muhalefetiyle görüşmeye bir engel olmamakla birlikte, onlar tarafından anayasal düzenin zor yoluyla devrilmesine yönelik çağrıda bulunulmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Lavrov, Fransa ve Almanya’daki meslektaşlarına Kiev’in Donbas’da çözüm için Minsk mutabakatıyla çelişen eylemleriyle ilgili onlarca mektup gönderdiğini ama bir cevap alamadığını da belirtti. 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Zaharova: Şoke edici bulmaları şoke edici 27-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım