HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
16-03-2021 tarihinde, 22:18 saatinde eklendi
Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar
Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar
Hizbullah Milletvekili Muhammed Raad, Rusya ile gerçekleştirdikleri görüşmenin “önemli bir sıçrama” olduğunu dile getirdi.

YDH- El Menar televizyonunun İngilizce web sitesinde yer alan habere göre Hizbullah’ın Lübnan Parlamentosundaki milletvekillerinden Muhammed Raad, Rusya'nın Lübnan'da ve tüm Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasında Hizbullah'ın rolünü aradığına işaret etti.

Hizbullah’ın Lübnan Meclisindeki grubu olan Direniş’e Vefa bloğu Başkanı Muhammed Raad Pazartesi günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya geldi. Rusya'nın başkentine üç günlük bir ziyaret için Hizbullah heyetine başkanlık eden Raad'ın Lavrov ile 40 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdiği aktarıldı. 

Rus yetkililerin daveti üzerine Pazar günü geç saatlerde Moskova'ya gelen heyette ayrıca Hizbullah Dış İlişkiler Başkanı Ammar el-Musvi ve yardımcısı Ahmad Muhena’nın da bulunduğu belirtildi. 

Milletvekili Muhammed Raad, Rusya'nın Lübnan'da ve tüm Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasında Hizbullah'ın rolünü aradığına işaret etti. Rusya'nın sürece müdahale etmeden yeni Lübnan hükümetini kurmaya yönelik tüm çabaları desteklediğini açıklayarak, herhangi bir Lübnanlı siyasinin kabine oluşumundaki herhangi bir dış müdahaleye güvenmesinin utanç verici olduğunu belirtti.

Muhammed Raad, Lavrov ile uzun görüşmesinin ardından Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna konuştu, Hizbullah ve Rusya'nın Lübnan’ın durumunda ortak bir zemin bulduğunu söyledi. 

Rusya’dan Lübnan’da bir hükümet kurmasının istenmediğini, ancak verimli bir kabine oluşumunu hızlandıran doğru koşulları sağlamaya çağırıldığını belirten Raad, "Tüm Lübnanlılar tarafından kabul edilen yetkili bir hükümetin ihtiyacını vurguladık” dedi. 

Raad, Lübnan'da hızlı bir şekilde yeni bir hükümetin kurulması gerektiğini, çünkü bunun "istikrarın ve krizi çözmeye başlamanın anahtarı olacağını" sözlerine ekledi. Hizbullah ile Moskova ilişkisinin "ortak çıkarlar ve Lübnan'daki durum ve istikrar ihtiyacına ilişkin aynı veya çok yakın bir görüş" üzerine kurulduğunu kaydetti.

Suriye’de terörle mücadele konusunda ortak görüş 

Görüşmede Suriye konusunu da ele aldıklarını belirten Muhammed Raad, "Rusya’nın, güvenliği artırmak ve yerlerinden edilenlerin geri dönüşüne ve yeniden yerleştirilmesine yardımcı olmak için tüm taraflarla görüştüğünü” doğruladı.

Milletvekili Raad, "Hem Rusya hem de Hizbullah'ın teröristlere karşı mücadelesinde Suriye hükümetine destek verdiğini vurgulayarak, terörizmi yenmenin ve Suriye ve Lübnan'daki genişlemesine son vermenin de tartışıldığını” aktardı.

Muhammed Raad, Lavrov’la, "Yeni ABD yönetiminin bölgedeki krizleri sona erdirmek için adil çözümleri reddeden politikasını da tartıştık" dedi. "Ziyaret, özellikle terörizmle mücadele ettikten sonra, Rusya ile karşılıklı ilişkilerimizde önemli bir sıçrama gerçekleştirdi" diye bitirdi.

Rusya Dışişleri bakanlığından ise Lavrov'un Pazartesi günü Hizbullah'tan bir heyetle Lübnan ve Orta Doğu'daki durumu görüştüğü belirtildi.

Açıklamaya göre Lavrov, "Rusya'nın yaklaşımının Lübnan'ın egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemede tutarlı olduğunu" vurguladı. 

Ayrıca, "tüm Lübnan mezheplerinin temsilcilerini içeren geniş bir diyalog yoluyla ulusal gündemdeki acil konuları ele alma ihtiyacının" altını çizdi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan’dan Rusya’ya önemli ziyaret 30-04-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail rejimine uyarı 17-04-2021 tarihinde eklendi
Mişel Aun’dan ortak pazar önerisi 02-04-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Bizi kara listeye alanlar sonra gizli ilişki kurmaya çalıştı 26-03-2021 tarihinde eklendi
Arap Birliği: Lübnan’da siyasi krize müdahaleye hazırız 23-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Lübnan’daki kriz için çözüm önerisi 19-03-2021 tarihinde eklendi
Cumhurbaşkanı Mişel Aun’dan Hariri’ye uyarı 17-03-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet 72 saatte kurulabilir 17-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’ın Moskova ziyaretinden ayrıntılar 16-03-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah heyeti Moskova’da 14-03-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:30 (16.05.2021)
Şehab: Askalan'da sirenler çalıyor.
15:26 (16.05.2021)
Saraya'l Qods, Nehal Oz askeri üssünü 120 mm'lik havan toplarıyla vurduğunu açıkladı.
15:14 (16.05.2021)
Irkçı İsrail rejiminin tarihe kazınacak bir diğer katliamı dün gece Gazze'nin el-Vahde caddesinde gerçekleşti. 36 kişi hayatını kaybetti, 60'tan fazla yaralı var.
02:17 (16.05.2021)
El Meyadin: Gazze'nin eşitli bölgelerinde şiddetli patlama sesleri duyuluyor.
02:15 (16.05.2021)
Şehab Haber Ajansı: Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'a yeniden hava saldırısı başladı.
02:13 (16.05.2021)
Şehab Haber ajansı muhabiri: İşgalci rejim uçakları, şu anda Gazze Şeridi'nin merkezine 40'tan fazla saldırı yaptı.
02:07 (16.05.2021)
Şehab haber ajansı: Gazze Şeridi'nin kuzeyine şiddetli bombardıman yeniden başladı.
02:02 (16.05.2021)
Gazze etrafındaki yerleşimlerde yeniden sirenler çalıyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
‘Ümmetin liderlik’ ve Filistin’in silah sorunu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım