HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-03-2021 tarihinde, 14:43 saatinde eklendi
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu?
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu?
ABD Başkanı Biden’in Rusya Başkanı Putin’e “katil” demesiyle ilgili tepkiler sürüyor.

YDH / Rusya- Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Biden’in Putin’e “katil” demesiyle ilgili açıklama yaptı. Peskov’un, Kremlin’in itidalini korumaya çalıştığını göstermesi dikkat çekiciydi. Biden’in açıklamaları için “çok kötü” diyen Peskov, iki ülkenin tarihinde böyle bir beyanat görülmediğini hatırlattı, bu durumun Amerikan başkanının Rusya ile ilişkileri düzeltmeyi planlamadığını gösterdiğini bildirdi ve karşılıklı ilişkilerin “çok kötü” olduğunu söyledi.

Peskov, Rusya’nın hangi cevabi adımları atacağı sorusuna karşılık da “yapacakları bir takım şeyler olduğu” cevabını verdi.

Peskov, “ABD ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi de mümkün mü?” şeklinde bir soruya karşılık ise, bu konuda başka ekleyecek bir şeyi olmadığını söyledi ve şöyle dedi: “Formülasyonumuzu netleştirelim: Elçi görüş alışverişi, Rusya-Amerika ilişkilerinin revizyonu için Rusya’ya çağrıldı.”

Komünist Partisi Genel Sekreteri Gennadiy Zyuganov da Biden’in sözlerinin provokasyon ve “ABD tarihinde görülmemiş bir diplomatik hödüklük” olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Washington’un iki yıldır karşılıklı ilişkileri bilinçli olarak çıkmaza sürüklediğini söylemişti.

Rusya tarafı itidalini korumaya çalışırken en çarpıcı açıklamalardan biri de dışişlerinde etkili senatörlerden Aleksey Puşkov’dan geldi. Puşkov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bugünkü şartlarda ABD ile ilişkilerde hiçbir düzelme mümkün değil. Biden bilinçli ve planlı bir şekilde ilişkileri sertleştirme yoluna gitti ve doğrudan kişisel hakaretlere geçti; bunun örneği görülmemiştir ve kesinlikle kabul edilemez.”

Bu arada Rusya’nın Washington büyükelçisinin 20 Mart’ta Moskova’ya ulaşacağı açıklandı.

Putin: Biden'e şifa diliyorum

Putin de Biden’in kendisine katil demesiyle ilgili öğleden sonra ilk defa açıklamada bulundu. Bu ilginç, diplomasi becerisini olduğu kadar dünden beri Biden’in akıl sağlığını öne çıkarma eğilimini tamamlayan açıklamada şöyle dedi: “Amerikalı meslektaşımın beyanatına gelince. gerçekten onun da dediği gibi şahsen tanışıyoruz. Ona ne cevap verirdim? Ona derdim ki: ‘Sağlıkla kalın!’ Ona sağlık dilerdim.” Putin, sözlerinde “istihza, şaka olmadığını da” vurguladı.

Putin'in sözlerini tam çevirisi şöyle:

"Hatırlıyorum, çocukluğumda dışarıda birbirimizle kavga ettiğimizde, 'Kim başkasına ne isim koyuyorsa adı odur,' derdik. Bu tesadüf değil, sadece çocukların şakalaşması değil. Bundaki anlam çok derin, psikolojik. Bir başkasında her zaman kendi niteliklerimizi görürüz ve onun tıpkı bizim gibi olduğunu düşünürüz. Ve bundan yola çıkarak onun eylemlerini değerlendiririz ve notumuzu veririz.

Eğer bu konu hakkında daha geniş konuşacaksak şunu da söylemek isterim. Her halkın, her devletin tarihinde pek çok ağır, dramatik ve kanlı hadise vardır. Ama başka insanları hatta başka devletleri değerlendirirken daima aynaya bakar gibi oluruz. Kendimizi daima böyle görürüz."

Hemen arkasından da, Amerikan rejimi içinde şerefli ve düzgün insanlar olduğunu ve Rusya’nın onlara yaslanacağını söyledi. Putin’in sözlerinde, Rusya’nın ancak kendisi için avantajlı şartlarda Washington ile çalışacağını vurgulaması da dikkat çekiyordu: "Onların, gelişmemizi durdurmak için bütün çabalarına rağmen bizi hesaba katmaları gerekecek. Yaptırımlara, hakaretlere rağmen."

Putin’in konuşmasında dikkat çeken bir başka yan da, ABD’deki “Black Lives Matter” hareketini, ABD tarihindeki soykırımla ilişkilendirmesiydi. Putin şöyle dedi:

“Avrupalıların Amerika kıtasını mülk edinmeleri, yerli nüfusun yok edilmesiyle, bugün denildiği gibi soykırım ile, Kızılderili kabilelerinin doğrudan doğruya soykırımıyla ilişkiliydi. Bunu da çok zalim, büyük, ağır bir kölelik, köle edinme dönemi takip etti.”

Putin, bütün bunların günümüzde de ABD’deki hayata eşlik ettiğini belirtti ve “Değilse Black Lives Matter hareketi nereden çıktı?” diye sorarak ekledi: “Afroamerikalılar hâlâ adaletsizlikle karşılaşıyorlar.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Zaharova: Şoke edici bulmaları şoke edici 27-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım