HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
15-05-2021 tarihinde, 16:21 saatinde eklendi
İsrail medyasından, fiyaskodan zafer öyküsü çıkarma telaşı
İsrail medyasından, fiyaskodan zafer öyküsü çıkarma telaşı
İsrail medyası, rejim ordusunun Cuma günü önce açıklayıp sonra geri çektiği Gazze’ye kara harekatı açıklamasından zafer öyküsü çıkarmaya çalışıyor.

YDH- İsrail rejimi ordusu, Cuma günü gece yarısından sonra bir açıklama yaparak Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlattığını ifade etti. Bu yalan iddiaya Batı medyası da eşlik etti.

Associeted Press haber ajansının haberine göre İsrail rejimi ordusu açıklamasında “İsrail hava ve kara kuvvetleri, şu anda Gazze şeridine saldırı yapıyor” demişti. Rejim ordusu bu belirsiz açıklamaya açıklık getirmek için birkaç saat sonra yeni bir açıklama yaparak hiçbir kara gücünün Gazze’ye girmediğini ifade etti. Bununla birlikte bazı Batılı haber ajansları kara harekatı başladığını duyurmaya devam etti.

İsrail rejimi ordusu, ikinci açıklamasıyla ilk yaptığı açıklamada bir tercüme hatası olduğunu öne sürdü ve yanlış anlaşılmanın bundan kaynaklandığını ifade etti.

Ancak Gazze’deki direniş gruplarının ortak operasyon odası komutanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada İsrail rejimi ordusunun ve medyanın Gazze’ye kara harekatıyla ilgili bu manipülasyonunu etkisiz kıldıklarını açıkladı.

Direniş güçlerinin ortak operasyon odası komutanlığından yapılan açıklamada İsrail rejimi ordusunun Gazze’ye kara harekatı başlatıldığına dair açıklaması, bir “aldatma manevrası” olarak nitelendi ve açıklamada “işgalci rejim ordusu, Gazze’ye bir kara harekatı başladığı vehmini yaratmaya çalıştı” denildi.

Direniş güçlerinin ortak operasyon odası komutanlığı açıklamasında “işgalci rejim bu manevrayla yüzlerce direniş gücünü öldürmeye ve gücümüzü felç etmeye çalıştı. Ancak komplo başarısız oldu ve onlar bu aldatma operasyonu ile askerlerini tehlikeye atmadılar.

Associeted Press haber ajansına göre İsrail rejiminin eski bir askeri olan ve İsrail’in Kanal-13 televizyonunda askeri muhabir olarak çalışan Or Heller, rejimin Gazze’ye kara harekatı açıklamasıyla ilgili olarak “Yalan söylemediler, bu bir yanıltmaydı akıllıcaydı ve başarılıydı” dedi.

Heller, İsrail rejimi ordusunun yoğun hava saldırılarının ardından Perşembe günü geç saatlerde, binlerce yedek kuvveti çağırdığını ve sınır boyunca asker topladığını duyurduğunu böylece bir kara harekatı başlayacağı izlenimi yarattığını; ardından da, sınırın öte tarafına topçu mermisi atmaya başladığını bildirdi.

İsrail rejimi ordusuna artık bir televizyon muhabiri olarak hizmet eden Heller, Cuma günü gece geç saatlerde aldatmacaya zemin hazırladığını belirterek rejim ordusu adına aşağıdaki şekilde özetlenebilecek bir başarı hikayesi anlattı.

Heller'e göre İsrail, bir işgal için son hazırlıklar gibi görünen sınır boyunca güçlerini hareketlendirmeye başladı. Ardından medyaya Twitter üzerinden İbranice ve Arapça olarak eşzamanlı yayınlanan duyuru geldi. New York Times da dahil olmak üzere büyük medya organlarında İsrail rejimi ordusunun kara saldırısını sürdüğüne dair haberler geldi. Bu ise direniş gruplarının savaşçılarını yeraltı tünel ağında savunma mevzilerine koşturdu. İsrail rejimi ordusu da 160 savaş uçağıyla tünelleri 40 dakika boyunca bombaladı.

"Bu gece gördüğümüz şey, medya yönü de olan çok karmaşık bir operasyondu" diyerek İsrail rejimine başarı hikayesi anlatsa da rejimin ordusuyla yakın ilişkileri olan deneyimli İsrailli muhabirlerin, İsrail'in bu aşamada düşman hatlarına asker göndermesinin imkansız olduğunu bildiklerini söyledi.  

Ancak bu gerçeği bilen sadece İsrail rejimi ordusuna hizmet eden muhabirler değildi. İslami Cihad’ın askeri kanadı olan Saraya’l Qods’un sözcüsü Ebu Hamza da İsrail rejiminin kara harekatı tehdidiyle ilgili olarak “Gazze’ye kara harekatı, Filistin direnişini zafere götürecek en kısa yoldur. Böylesi bir savaşta Siyonist rejim askerlerinin öldürülmekten ve esir edilmekten başka bir kaderi yoktur” demişti.

Associated Press, İsrail rejimi askeri yetkililere telefon görüşmelerine dayanarak, kara harekatı olmadığı sonucuna vardığını ve kara harekatı başlatıldı haberini yapmadığını belirtirken diğer Batılı medya organları İsrail rejimi ordusunun kendilerini yanlış yönlendirerek kullandığını itiraf etti. The Wall Street Journal muhabiri Felicia Schwartz, askeri bir sözcü olan Yarbay Jonathan Conricus'tan açık onay aldıktan sonra kara harekatı haberini duyurduğunu söyledi.

Amerikan yayın kuruluşu NPR'ın Kudüs'teki muhabiri Daniel Estrin, rejimin ordusunun kendilerine kara harekatı başladığını söylediğini belirterek “Bizi kullandılarsa, bu kabul edilemez. Eğer böyle değilse, o halde olup biten nedir ve neden İsrail medyası yaygın bir şekilde kandırıldığımızı bildiriyor” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail rejiminden Fas’a rol teklifi 13-08-2021 tarihinde eklendi
Dubai’deki patlamanın gizlenen ayrıntıları 12-08-2021 tarihinde eklendi
Bennett: Hizbullah, İsrail’in her noktasını vurabilecek füzelere sahip 03-08-2021 tarihinde eklendi
Yair Lapid, Fas’a gitmeye hazırlanıyor 15-07-2021 tarihinde eklendi
Amerikalı seçmenlerin %25’ine göre İsrail bir apartehid rejimi 14-07-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi ilk uluslararası tatbikatını yapıyor 13-07-2021 tarihinde eklendi
BAE: İsrail’in geleceğinden endişeliyiz 30-06-2021 tarihinde eklendi
Pakistan’dan Emirliklerin baskısıyla İsrail’e ziyaret 28-06-2021 tarihinde eklendi
Rivlin: Lübnan’da herhangi bir İran varlığına izin vermeyeceğiz 24-06-2021 tarihinde eklendi
Ürdün ve İsrail ortak harekat komuta merkezi kuruyor 23-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım