HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
15-05-2021 tarihinde, 16:21 saatinde eklendi
İsrail medyasından, fiyaskodan zafer öyküsü çıkarma telaşı
İsrail medyasından, fiyaskodan zafer öyküsü çıkarma telaşı
İsrail medyası, rejim ordusunun Cuma günü önce açıklayıp sonra geri çektiği Gazze’ye kara harekatı açıklamasından zafer öyküsü çıkarmaya çalışıyor.

YDH- İsrail rejimi ordusu, Cuma günü gece yarısından sonra bir açıklama yaparak Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlattığını ifade etti. Bu yalan iddiaya Batı medyası da eşlik etti.

Associeted Press haber ajansının haberine göre İsrail rejimi ordusu açıklamasında “İsrail hava ve kara kuvvetleri, şu anda Gazze şeridine saldırı yapıyor” demişti. Rejim ordusu bu belirsiz açıklamaya açıklık getirmek için birkaç saat sonra yeni bir açıklama yaparak hiçbir kara gücünün Gazze’ye girmediğini ifade etti. Bununla birlikte bazı Batılı haber ajansları kara harekatı başladığını duyurmaya devam etti.

İsrail rejimi ordusu, ikinci açıklamasıyla ilk yaptığı açıklamada bir tercüme hatası olduğunu öne sürdü ve yanlış anlaşılmanın bundan kaynaklandığını ifade etti.

Ancak Gazze’deki direniş gruplarının ortak operasyon odası komutanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada İsrail rejimi ordusunun ve medyanın Gazze’ye kara harekatıyla ilgili bu manipülasyonunu etkisiz kıldıklarını açıkladı.

Direniş güçlerinin ortak operasyon odası komutanlığından yapılan açıklamada İsrail rejimi ordusunun Gazze’ye kara harekatı başlatıldığına dair açıklaması, bir “aldatma manevrası” olarak nitelendi ve açıklamada “işgalci rejim ordusu, Gazze’ye bir kara harekatı başladığı vehmini yaratmaya çalıştı” denildi.

Direniş güçlerinin ortak operasyon odası komutanlığı açıklamasında “işgalci rejim bu manevrayla yüzlerce direniş gücünü öldürmeye ve gücümüzü felç etmeye çalıştı. Ancak komplo başarısız oldu ve onlar bu aldatma operasyonu ile askerlerini tehlikeye atmadılar.

Associeted Press haber ajansına göre İsrail rejiminin eski bir askeri olan ve İsrail’in Kanal-13 televizyonunda askeri muhabir olarak çalışan Or Heller, rejimin Gazze’ye kara harekatı açıklamasıyla ilgili olarak “Yalan söylemediler, bu bir yanıltmaydı akıllıcaydı ve başarılıydı” dedi.

Heller, İsrail rejimi ordusunun yoğun hava saldırılarının ardından Perşembe günü geç saatlerde, binlerce yedek kuvveti çağırdığını ve sınır boyunca asker topladığını duyurduğunu böylece bir kara harekatı başlayacağı izlenimi yarattığını; ardından da, sınırın öte tarafına topçu mermisi atmaya başladığını bildirdi.

İsrail rejimi ordusuna artık bir televizyon muhabiri olarak hizmet eden Heller, Cuma günü gece geç saatlerde aldatmacaya zemin hazırladığını belirterek rejim ordusu adına aşağıdaki şekilde özetlenebilecek bir başarı hikayesi anlattı.

Heller'e göre İsrail, bir işgal için son hazırlıklar gibi görünen sınır boyunca güçlerini hareketlendirmeye başladı. Ardından medyaya Twitter üzerinden İbranice ve Arapça olarak eşzamanlı yayınlanan duyuru geldi. New York Times da dahil olmak üzere büyük medya organlarında İsrail rejimi ordusunun kara saldırısını sürdüğüne dair haberler geldi. Bu ise direniş gruplarının savaşçılarını yeraltı tünel ağında savunma mevzilerine koşturdu. İsrail rejimi ordusu da 160 savaş uçağıyla tünelleri 40 dakika boyunca bombaladı.

"Bu gece gördüğümüz şey, medya yönü de olan çok karmaşık bir operasyondu" diyerek İsrail rejimine başarı hikayesi anlatsa da rejimin ordusuyla yakın ilişkileri olan deneyimli İsrailli muhabirlerin, İsrail'in bu aşamada düşman hatlarına asker göndermesinin imkansız olduğunu bildiklerini söyledi.  

Ancak bu gerçeği bilen sadece İsrail rejimi ordusuna hizmet eden muhabirler değildi. İslami Cihad’ın askeri kanadı olan Saraya’l Qods’un sözcüsü Ebu Hamza da İsrail rejiminin kara harekatı tehdidiyle ilgili olarak “Gazze’ye kara harekatı, Filistin direnişini zafere götürecek en kısa yoldur. Böylesi bir savaşta Siyonist rejim askerlerinin öldürülmekten ve esir edilmekten başka bir kaderi yoktur” demişti.

Associated Press, İsrail rejimi askeri yetkililere telefon görüşmelerine dayanarak, kara harekatı olmadığı sonucuna vardığını ve kara harekatı başlatıldı haberini yapmadığını belirtirken diğer Batılı medya organları İsrail rejimi ordusunun kendilerini yanlış yönlendirerek kullandığını itiraf etti. The Wall Street Journal muhabiri Felicia Schwartz, askeri bir sözcü olan Yarbay Jonathan Conricus'tan açık onay aldıktan sonra kara harekatı haberini duyurduğunu söyledi.

Amerikan yayın kuruluşu NPR'ın Kudüs'teki muhabiri Daniel Estrin, rejimin ordusunun kendilerine kara harekatı başladığını söylediğini belirterek “Bizi kullandılarsa, bu kabul edilemez. Eğer böyle değilse, o halde olup biten nedir ve neden İsrail medyası yaygın bir şekilde kandırıldığımızı bildiriyor” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım