HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
01-07-2021 tarihinde, 13:50 saatinde eklendi
Nuceba’dan Irak hükümetine tepki
Nuceba’dan Irak hükümetine tepki
Iraklı direniş gruplarından Nuceba Hareketi, Irak hükümetinin Amerika’nın Halk Seferberlik Güçlerine yönelik saldırısına sadece kınamakla yetinmesine tepki gösterdi.

YDH- Irak’tan yayın yapan el-İticah televizyonunda yayımlanan bir programa konuk olarak katılan Nuceba Hareketi Sözcüsü Nasr Şimmeri, Irak hükümetinin Amerikan saldırganlığı karşısındaki pasif tutumunu eleştirdi ve Başbakan Mustafa Kazımi’nin açıklama yapması için meclise çağrılması gerektiğini söyledi.

Irak hükümetinin ülkedeki yabancı güçlerin çıkarılması konusunda meclisin aldığı kararı uygulamadaki yetersizliğine tepki gösteren Nasr Şimmeri, şöyle dedi:

“Bu geciktirmenin anlamı nedir? Mustafa Kazımi hükümetinin taahhütlerinden biri, parlamentonun aldığı kararı uygulamaktı. Bugün Amerika Halk Seferberlik Güçleri’ne Irak içerisinde saldırı yapıyor ve bunu da açıkça üstleniyor. Bizim yetkililerimiz ise hala izah getirmeye çalışıyor. O halde parlamentonun denetleme rolü nerede? Parlamento, başbakanı ve güvenlikle ilgili bakanları çağırıp onları sorgulayamıyor mu?”

Irak hükümetinden Amerika’nın Halk Seferberlik Güçlerine yönelik saldırısı konusunda açık bir tavır sergilemesini isteyen Nasr Şimmeri “Sadece kınama bildirileri yayımlamakla yetinmek artık utanç verici bir hal aldı. Emin olun ki düşman bile bu karaktersiz bildirilerden dolayı mutlu oluyor ve kendi kendine bu defa da hiçbir şey olmadı diyor” dedi.

Irak halkının ve direniş gruplarının Amerika’ya karşı geniş çaplı bir savaş içerisinde olduğunu belirten Nasr Şimmeri, “Bu sözlerin bedeli her ne olursa olsun ben bunun sorumluluğunu kabul ediyorum ve diyorum ki Amerika güçten ve kandan başka bir dilden anlamıyor. Başsağlığı veya kınama mesajlarının onlar üzerinde hiçbir etkisi yok. Onlar ancak silah gücümüzle tavrımızı koyduğumuz zaman bizim irademizi anlayacaklar” diye konuştu.

Nasr Şimmeri, Amerika ile savaşın sınırı olmayan bir savaş olarak niteledi ve “Onlar yer yerde bizi vuruyorlar. Halk Seferberlik Güçleri Komutanı (Ebu Mehdi el-Mühendis) Irak’ın egemenliğinin simgesi olan Bağdat havaalanında şehit edildi. Biz hiçbir şey yapmadan oturup politikacılarımızın Amerikalılarla yaptıkları müzakerelerin sonucunu bekleyemeyiz. Siyasi yetkililerimizin pasifliği yüzünden gençlerimizin şehit edilmelerini oturup izleyemeyiz. Tam aksine artık düşmanın tüm gövdesini hedef almalıyız. Dolayısıyla bundan sonra Amerika’ya yönelik saldırıların şiddetlenmesine tanık olabiliriz” dedi.

Iraklı yetkililerin Amerikan saldırıları karşısında Iraklılık bilinciyle değil etnik ve mezhebi taassuplarla hareket ettiğini belirten Nasr Şimmeri, şunları söyledi:

“Eğer son olarak şehit edilen 4 Iraklı Sünni gençlerden olsaydı, Irak Meclis Başkanı sükut etmezdi. Eğer Halk Seferberlik Güçleri yerine Peşmerge güçleri hedef alınsaydı Irak Dışişleri Bakanının tavrı şimdiki gibi olmazdı. Bu bakan Irak hükümetine de egemenliğine de inanmıyor ve ülkenin bölünmesi için çalışıyor. Bana göre Irak siyasi düzen krizinden dolayı sıkıntı yaşıyor; yoksa meclisin, hükümetin ve genelkurmayın tavrı bu kadar zayıf olamaz.”

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hazali: ABD’nin inkarı onu sorumluluktan kurtarmaz 16-09-2021 tarihinde eklendi
Halk Seferberlik Güçlerine 30 bin kişilik yeni güç 14-09-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta 25 bin terörist için idam 06-09-2021 tarihinde eklendi
Kazımi: Suriye’yle yeni sayfa açılıyor 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD: Irak’ta kalıcıyız 03-09-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr şaşırtmıyor 27-08-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil ortak güvenlik gücü kuruyor 13-08-2021 tarihinde eklendi
Musul aşiretleri: Güvenlik Halk Seferberlik güçlerine bırakılsın 12-08-2021 tarihinde eklendi
Irak’tan çekilmeler başladı 09-08-2021 tarihinde eklendi
Maliki’den “direniş grupları, saldırılarını durduracak” iddiası 05-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım