HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
12-07-2021 tarihinde, 17:46 saatinde eklendi
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı
Irkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı, Lübnan’ın kaosun eşiğinde olduğunu belirterek Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre ırkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı Jack Neria, “Lübnan Uçurumun Kenarında Duruyor” başlıklı yazıda Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.

İsrail merkezli “Jerusalem Center for Public Affairs” (Kudüs Halkla İlişkiler Merkezi) adlı düşünce kuruluşunun sitesinde yayımlanan yazıda Lübnan’da yaşanan derin ekonomik krize değinildi.

Lübnanlıların büyük bir kısmının yoksullaştığının ve ülkede her alanda bir kıtlık yaşandığının belirtildiği yazıda Lübnan ordusunun bile gelen turistleri 150 dolara helikopterle gezdirerek gelir elde etmeye çalıştığına dikkat çekildi.

Lübnan’daki ekonomik krizden, Hizbullah’ı ve Suriye’yi sorumlu tutan İsrailli Albay Jack Neria, Lübnan hükümetinin ithal ettiği petrol ürünlerini Hizbullah’ın Suriye’ye götürdüğünü böylece Lübnan’da akaryakıt bulunmazken Hizbullah’ın kasalarını parayla doldurduğunu öne sürdü.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria’ya göre Lübnan’da yaşanan ilaç sıkıntısının sebebi de Hizbullah; çünkü Hizbullah İran ve Lübnan’dan ilaç ithal ediyor, kalite kontrolü olmayan bu ilaçlar da karaborsada satılıyor; ayrıca Hizbullah Suudi Arabistan’a da uyuşturucu göndererek para kazanıyor.

Lübnan’ın böylesine tehlikeli bir ekonomik çöküntü yaşarken Hizbullah’ın İran’dan aldığı ekonomik destek sayesinde bundan etkilenmediğini öne süren Neria, Hizbullah’ın taraftarlarına gıda, ilaç, hastane, eğitim ve benzin sağlayan paralel bir devlete dönüştüğünü ve Lübnan siyasi sisteminde tartışılmaz bir güce ulaştığını belirtti.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı, Jack Neria çarpıtmalarla dolu yazısında Lübnan tarihinden ve yaşanan güncel krizden örnekler de vererek         Lübnan’da bu ekonomik çöküş sebebiyle ortaya çıkacak güvenlik sorunlarıyla İsrail rejiminin tek başına baş edemeyeceğini belirterek Lübnan’a uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Hizbullah’ın silahsızlandırılması sağlanmadan ve askeri altyapısı etkisiz hale getirilmeden Lübnan’da ekonomik reformların başarılı olamayacağını savunan İsrailli uzman, Hizbullah’a karşı uluslararası savaş için de NATO’nun Kosova’ya müdahalesini model olarak gösterdi.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria, yazısının sonunda ırkçı İsrail rejiminin cesaret edemediği Hizbullah’la savaşa NATO’yu cesaretlendirmek için ise Lübnan’ın bir Irak veya Afganistan, Hizbullah’ın da Taliban olmadığını söyledi.

Ancak Hizbullah’ın etki alanının 10.452 kilometrekare olduğunu, bunun da İsrail’in, Galler’in veya New Hampshire’ın yarısı kadar olduğunu belirten Jack Neria, böylesine küçümsediği bir düşmana karşı neden ırkçı İsrail rejimi ordusunu değil de NATO’yu göreve çağırdığını açıklayamadı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD 5. Filo gemisi Lübnan’da 23-09-2021 tarihinde eklendi
Suudiler Hariri’nin mülklerini satışa çıkardı 23-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan, enflasyonda dünya birincisi 23-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan Çalışma Bakanı: İran gemisi ABD ablukasını kırdı 16-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan için enerji toplantısı 08-09-2021 tarihinde eklendi
İlk akaryakıt gemisi Suriye’ye yanaşacak 02-09-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’daki akaryakıt karaborsacıları Suudi yandaşları 25-08-2021 tarihinde eklendi
Şeyh Naim Kasım: Düşmanın her saldırısına cevap vereceğiz 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi 06-08-2021 tarihinde eklendi
İsrailli yetkililerden roket saldırısıyla ilgili açıklamalar 05-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım