İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı

img
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı YDH

Irkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı, Lübnan’ın kaosun eşiğinde olduğunu belirterek Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.
YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre ırkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı Jack Neria, “Lübnan Uçurumun Kenarında Duruyor” başlıklı yazıda Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.

İsrail merkezli “Jerusalem Center for Public Affairs” (Kudüs Halkla İlişkiler Merkezi) adlı düşünce kuruluşunun sitesinde yayımlanan yazıda Lübnan’da yaşanan derin ekonomik krize değinildi.

Lübnanlıların büyük bir kısmının yoksullaştığının ve ülkede her alanda bir kıtlık yaşandığının belirtildiği yazıda Lübnan ordusunun bile gelen turistleri 150 dolara helikopterle gezdirerek gelir elde etmeye çalıştığına dikkat çekildi.

Lübnan’daki ekonomik krizden, Hizbullah’ı ve Suriye’yi sorumlu tutan İsrailli Albay Jack Neria, Lübnan hükümetinin ithal ettiği petrol ürünlerini Hizbullah’ın Suriye’ye götürdüğünü böylece Lübnan’da akaryakıt bulunmazken Hizbullah’ın kasalarını parayla doldurduğunu öne sürdü.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria’ya göre Lübnan’da yaşanan ilaç sıkıntısının sebebi de Hizbullah; çünkü Hizbullah İran ve Lübnan’dan ilaç ithal ediyor, kalite kontrolü olmayan bu ilaçlar da karaborsada satılıyor; ayrıca Hizbullah Suudi Arabistan’a da uyuşturucu göndererek para kazanıyor.

Lübnan’ın böylesine tehlikeli bir ekonomik çöküntü yaşarken Hizbullah’ın İran’dan aldığı ekonomik destek sayesinde bundan etkilenmediğini öne süren Neria, Hizbullah’ın taraftarlarına gıda, ilaç, hastane, eğitim ve benzin sağlayan paralel bir devlete dönüştüğünü ve Lübnan siyasi sisteminde tartışılmaz bir güce ulaştığını belirtti.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı, Jack Neria çarpıtmalarla dolu yazısında Lübnan tarihinden ve yaşanan güncel krizden örnekler de vererek         Lübnan’da bu ekonomik çöküş sebebiyle ortaya çıkacak güvenlik sorunlarıyla İsrail rejiminin tek başına baş edemeyeceğini belirterek Lübnan’a uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Hizbullah’ın silahsızlandırılması sağlanmadan ve askeri altyapısı etkisiz hale getirilmeden Lübnan’da ekonomik reformların başarılı olamayacağını savunan İsrailli uzman, Hizbullah’a karşı uluslararası savaş için de NATO’nun Kosova’ya müdahalesini model olarak gösterdi.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria, yazısının sonunda ırkçı İsrail rejiminin cesaret edemediği Hizbullah’la savaşa NATO’yu cesaretlendirmek için ise Lübnan’ın bir Irak veya Afganistan, Hizbullah’ın da Taliban olmadığını söyledi.

Ancak Hizbullah’ın etki alanının 10.452 kilometrekare olduğunu, bunun da İsrail’in, Galler’in veya New Hampshire’ın yarısı kadar olduğunu belirten Jack Neria, böylesine küçümsediği bir düşmana karşı neden ırkçı İsrail rejimi ordusunu değil de NATO’yu göreve çağırdığını açıklayamadı.Makaleler

Güncel