HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
29-07-2021 tarihinde, 01:35 saatinde eklendi
ABD: Irak’ın bize ihtiyacı var
ABD: Irak’ın bize ihtiyacı var
Amerika’nın Irak Büyükelçisi Matthew Tueller, Irak’ın Amerikan güçlerine ihtiyacı olduğunu iddia ederek Irak seçimlerine maddi yardımda bulunacaklarını söyledi.

YDH- Irak devlet televizyonu el-Irakiye’ye mülakat veren Amerika’nın Irak Büyükelçisi Matthew Tueller, Irak’la Amerika arasında yapılan stratejik diyalog görüşmelerinin ve Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin ABD Başkanı Joe Biden’la görüşmesinin iki ülkenin çıkarına olduğunu söyledi. 

Amerika’nın Irak Büyükelçisi Matthew Tueller, Amerika’nın liderlik ettiği 90 ülkeden oluşan koalisyon güçlerinin 2014 yılında Irak hükümetinin davetiyle Irak’a geldiğini belirtti; ancak Irak parlamentosunun 2020 yılında tüm yabancı güçlerin Irak’ı terk etmesini isteyen kararına değinmedi.

Amerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD’le mücadele için Irak’ta bulunduğunu öne süren Amerikalı Büyükelçi Matthew Tueller, tüm Irak topraklarının IŞİD işgalinden kurtarıldığını; ancak bu grubun hala Irak’a ve Irak halkına karşı tehdit oluşturduğunu söyledi.

Irak’ın hala Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerine ihtiyacı olduğunu iddia eden Matthew Tueller, Irak’taki Amerikan güçlerinin görev tanımında yapılan son değişikliğe dikkat çekerek şunları söyledi:

“Güvenlik konularında çok önemli teknik görüşmeler yapıldı. Irak Ortak Operasyon Komutanlığı komutan yardımcısı, Amerikalı mevkidaşıyla görüştü. Onlar önümüzdeki aylarda ve yıllardaki ihtiyaçları belirledi. 

Amerika, Akdeniz’den Körfez’e kadar tüm bölgenin güvenlik ve istikrarı için çalışıyor. Biden, bu meseleyi Kazımi ile görüşmesinde ele aldı. Irak’ın istikrarı, bölgenin istikrarıdır.”

Irak’taki Amerikan elçiliklerinin güvenliğinin Irak devletinin sorumluluğunda olduğunu belirten Matthew Tueller, Irak hükümetinin bu konudaki çabalarının güven verici olduğunu söyledi.

2019 yılında Başbakan Adil Abdulmehdi’yi devirmek için yapılan ve Amerika tarafından desteklenen gösterilere değinen Matthew Tueller, “Irak halkı bu gösterilerde taleplerini ortaya koydu. Gençler ailelerinin desteğiyle sokaklara çıktı ve ülkelerini geri istediklerini söyledi ve erken seçim istedi, hükümet de istifa etmek zorunda kaldı” dedi.

 10 Ekim’de yapılması planlanan seçimleri engellemeye çalışanlar olduğunu belirten Matthew Tueller, Amerika’nın yapılacak seçimlere ciddi oranda maddi destek sağlayacağını söyledi.

İran - Irak ilişkileri

Programda İran – Irak ilişkilerine de değinen Matthew Tueller, şunları söyledi: “Biz İran’la Irak arasında normal ilişkileri teşvik ediyoruz. Irak’ın İran’la ilişkilerinde sorun çıkarma peşinde değiliz. Ancak sonuçta karşılıklı saygıya, ulusal egemenliğe saygıya dayalı bir normal ilişki istiyoruz.”

Irak parlamentosunun 2020 yılında yabancı güçlerin Irak’ı terk etmesi yönünde aldığı karara rağmen Irak’ta kalmaya devam eden Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, İran’ı Irak’ın egemenliğini zayıflatmakla suçladı ve şunları söyledi:

“Asıl sorun, İran’ın Irak’taki birçok faaliyetlerinin Irak’ın ulusal egemenliğini zayıflatması ve ortadan kaldırmasıdır. Komşu bir ülkenin silahlı grupları ve Irak’ın devlet kurumlarını zayıflatan siyasi partileri desteklemesi normal bir durum değildir. İran’ın bu faaliyetleri bizi çok kaygılandırıyor. Bence birçok Iraklı da bir komşu ülkenin kendi ülkelerinde kontrolü ele geçirmesini istemiyor.”

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hazali: ABD’nin inkarı onu sorumluluktan kurtarmaz 16-09-2021 tarihinde eklendi
Halk Seferberlik Güçlerine 30 bin kişilik yeni güç 14-09-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta 25 bin terörist için idam 06-09-2021 tarihinde eklendi
Kazımi: Suriye’yle yeni sayfa açılıyor 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD: Irak’ta kalıcıyız 03-09-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr şaşırtmıyor 27-08-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil ortak güvenlik gücü kuruyor 13-08-2021 tarihinde eklendi
Musul aşiretleri: Güvenlik Halk Seferberlik güçlerine bırakılsın 12-08-2021 tarihinde eklendi
Irak’tan çekilmeler başladı 09-08-2021 tarihinde eklendi
Maliki’den “direniş grupları, saldırılarını durduracak” iddiası 05-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım