Umman Körfezinde esrarengiz olay

img
Umman Körfezinde esrarengiz olay YDH

Umman Körfezi’nde kontrolü kaybettiğini açıklayan 4 geminin durumuyla ilgili belirsizlik sürüyor. ‘Asphalt Princess’ adlı geminin kaçırıldığına inanılıyor.
YDH- Birleşik Arap Emirliklerine ait el-Ayn el-İhbariye sitesi, akşam saatlerine doğru Singapur bayraklı bir petrol tankerinde bilinmeyen bir güvenlik sorununun yaşandığını duyurdu.

El-Ayn el-İhbariye, İngiliz kaynakların ‘Asphalt Princess’ adlı geminin Umman Körfezi’nde kaçırıldığına inandıklarını söylediklerini nakletti. 

Singapur bayraklı ‘Asphalt Princess’ adlı geminin bir İsrail şirketi tarafından kiralandığı öne sürülüyor.

Times gazetesine dayandırılan habere göre İngiliz kaynaklar, “gemide İran ordusunun veya ajanlarının olduğunu varsayarak çalışmaların devam ettiğini” bildirdi. 

Associeted Press haber ajansı da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Fuceyra Limanı yakınlarındaki 4 geminden “birtakım karmaşık şartlardan dolayı geminin kontrolünün kaybedildiğine” dair bir açıklama yayımlandığını bildirdi.

AP’nin haberinde ‘Asphalt Princess’ adlı kaçırıldığı düşünülen geminin Singapur değil Panama bayraklı olduğu bildirildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise Panama bayraklı bir geminin Umman Körfezi’nde silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını ve gemiye İran’a gitmesinin emredildiğini iddia etti.

Amerikalı yetkililer, geçtiğimiz mart ayında Wall Street Journal gazetesine ırkçı İsrail rejiminin geçtiğimiz iki yıl boyunca Suriye’ye petrol taşıyan çok sayıdaki İran gemisine mayınlarla saldırı düzenlediğini açıklamış; bu açıklamadan sonra İsrail’e ait gemiler de saldırılara uğramaya başlamıştı.

Son olarak geçtiğimiz Cuma günü İsrail rejimine ait bir gemi, Umman Körfezi’nde saldırıya uğramış, saldırıda biri Romanyalı diğeri İngiliz iki görevli ölmüştü.

İran, son saldırıyla ilgili kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, bölgedeki İran deniz kuvvetlerinin yardıma ve kurtarmaya hazır olduğunu söyledi.

Washington Post gazetesinin haberine göre ise Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da gazetecilere Umman Körfezi'nde meydana gelen olaylar hakkında " bir karar vermek için henüz çok erken" olduğunu söyledi.Makaleler

Güncel