HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
06-08-2021 tarihinde, 16:01 saatinde eklendi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi
İsrail, rejimi Hizbullah’ın çatışma kurallarına boyun eğdi
Irkçı İsrail rejimi, Hizbullah’ın bugün düzenlediği füze saldırısına karşılık veremeyerek Hizbullah’ın dayattığı çatışma kurallarına teslim oldu.

YDH- Irkçı İsrail rejiminin Çarşamba günü Güney Lübnan’dan Kiryat Şimona’ya yapılan füze saldırısına cevaben Perşembe gecesi Lübnan topraklarına hava saldırısı yapmasına bugün de Hizbullah’tan cevap geldi.

İsrail rejimi ordusu ise Hizbullah’ın füze attığı Lübnan topraklarına değil zaten kendisinin işgali altında olan Şeba Çiftlikleri ile Kefer Şuba’nın yüksek kesimlerine topçu ateşi açtı ve Hizbullah’la gerilimi tırmandırmak istemediğini açıkladı.

2006 yılındaki İsrail Hizbullah savaşına son veren 1701 sayılı BM kararının yıldönümünde herkesi yeni bir savaş mı olacak diye kaygılandıran gelişmeler geçtiğimiz Çarşamba günü başladı.

İsrail rejimi ordusu Çarşamba günü sabah erken saatlerde Lübnan’ın Güneyinden Kiryat Şimona’ya 3 füze atıldığını ve saldırıda 4 İsraillinin yaralandığını açıkladı.

Açıklamanın ardından İsrail rejimi ordusunun Lübnan’ın Metula bölgesinin kuzeyindeki boş bir alana topçu atış yaptığı bildirildi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, güvenlik kabinesini topladı.

İsrail rejimi güvenlik yetkilileri, Çarşamba günü Güney Lübnan’dan yapılan saldırının, Hizbullah’la ilgisinin olmadığını, saldırıyı Hamas’a bağlı Filistinli bir grubun gerçekleştirdiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Benny Gantz ise Güney Lübnan’da konuşlu bulunan BM Barışı Koruma Gücü UNIFIL’e sert ifadelerin yer aldığı bir mesaj gönderdi. İsrail hükümeti, saldırıdan bu tür eylemleri önleyemeyen Lübnan hükümetini sorumlu tuttuklarını açıkladı.

İsrail basını rejim yetkililerinin saldırıya hava operasyonu ile karşılık vermeyi düşündüğünü ancak hava operasyonunun Hizbullah’la gerilimin tırmanmasına sebep olup olmayacağı konusunda istişareler yapıldığını bildirdi.

Nihayet hava saldırısı kararı alındı ve İsrail rejimi ordusuna ait savaş uçaklarının Perşembe günü saat 24.40’ta Lübnan’ıın güneyindeki Dımeşkıye bölgesindeki boş arazinin bombalandığı bildirildi.

Mossad yöneticiliği de yapmış olan İsrail parlamentosu Dış İlişkiler ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Ram Ben-Barak, Twitter’dan yaptığı açıklamada:

“Güvenlik teşkilatı, dünkü roket saldırısının Hizbullah’la ilgisi olmadığına, Hizbullah’ın bu eylemi yapması için başka bir örgüte talimat vermediğine ve diğer gruplara da bu saldırı için yeşil ışık yakmadığına inanıyor. İşte bu yüzden Hizbullah hedef alınmadı. İsrail’in saldırıları yalnızca uyarı niteliğindeydi ve vurulan hedeflerin bir değeri yoktu” dedi.

İsrail rejimi Güney Lübnan’daki boş araziye hava saldırısı yaparak kendi kamuoyuna “Kiryat Şimona saldırısı cevapsız kalmadı” Hizbullah’a ise “bizden 4 kişi yaralandı; ama biz boş araziyi bombaladık” çatışma veya savaş istemiyoruz mesajı vermişti.

Ancak Cuma günü öğlene yakın saatlerde işgal altındaki Şeba Çiftliklerine çok sayıda füze atıldığı ve işgal altındaki Golan’da da sirenlerin çaldığı yönünde haberler geldi.

Lübnan basını İsrail işgali altındaki Şeba Çiftliklerinde İsrail rejimi ordusuna ait bir askeri mevzi civarına 20 kadar füze atıldığını bildirdi.

İsrail basını ise Güney Lübnan’dan Şeba Çiftlikleri’ne 20 füze atıldığını, bunlardan 10 tanesinin Demir Kubbe Hava savunma sistemi tarafından karşılandığını, 10 tanesinin ise askeri mevzinin çevresindeki boş alana düştüğünü bildirdi.    

Ardından Hizbullah gelişmelerle ilgili bir bildiri yayımlayarak saldırının sorumluluğunu üstlendi. El Menar televizyonundan yayımlanan bildiride “Siyonist rejimin Perşembe günü el-Cermuk ve Şevakir bölgelerine yaptığı saldırıya cevaben İslami Direniş’in ‘Şehit Ali Muhsin Kamil’ ve Şehit Muhammed Kasım Tahhan’ birlikleri bugün saat 11.15’te Siyonistlerin Şeba Çiftlikleri’ndeki üssünün yakınındaki boş araziyi 122 milimetrelik roketlerle vurdu” denildi.

Hizbullah’ın saldırıyı üstlenmesi İsrail’de şok etkisi yaptı. Unews haber ajansı İsrail basınından naklen “Hizbullah’ın cevabının İsrail güvenlik kurumlarında son derece büyük bir şaşkınlık yarattığını ve İsrail’de Hizbullah’la gerilimi tırmandırmadan saldırıya nasıl karşılık verileceğine dair istişareler yapıldığını” bildirdi.

Bu haberden yaklaşık yarım saat sonra el-Menar’ın Güney Lübnan Muhabiri Ali Şuayb, İsrail rejimi ordusunun işgal altında tuttuğu Kefer Şuba ile Şeba Çiftlikleri’nin yüksek kesimlerine topçu ateşi açmaya başladığını bildirdi.

Filistin’den yayın yapan el-Qods televizyonu ise İsrail ordusu sözcüsünün “Kuzey sınırında gerilimi tırmandırma niyetimiz yok” şeklinde açıklama yaptığını duyurdu.

Çarşamba günü yaşanan gelişmeler sonunda ırkçı İsrail rejimi, Güney Lübnan’dan yapılan roket saldırısına 4 vatandaşı yaralanmış olmasına rağmen Perşembe günü sadece boş arazileri bombalayarak cevap vermiş; Hizbullah’ın Cuma günkü saldırısına ise cevap verememiş oldu.

İsrail rejiminin Hizbullah’ın Cuma günkü saldırısına zaten kendi işgali altında bulunan toprakların yüksek kesimlerine top atışı yapmakla yetinip, “gerilimi tırmandırmak istemiyoruz” diye açıklama yapması, Hizbullah’ın dayattığı çatışma kurallarına boyun eğdiği şeklinde yorumlandı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudi koalisyonundan Lübnanlı bakana tepki 28-10-2021 tarihinde eklendi
Suudi istihbaratı; Hariri, Caca ve Canbolat’ı ifşa etti 26-10-2021 tarihinde eklendi
Hıristiyan din adamlarından Hizbullah’a destek 19-10-2021 tarihinde eklendi
Nasrullah: Hizbullah’ın 100 bin savaşçısı var 19-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Katliamı yapanlarla hesabımız var 18-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Lübnan Kuvvetleri gerçek yüzünü gösterdi 15-10-2021 tarihinde eklendi
Mişel Aun’dan Semir Caca’ya sert çıkış: Oyunlarınıza son verin 15-10-2021 tarihinde eklendi
Beyrut saldırısının sorumluluğunu ‘Lübnan Kuvvetleri’ üstlendi 14-10-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da iç savaş tahriki 14-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Ürdün, Lübnan görüşmesinden anlaşma çıktı 06-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım