HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-09-2021 tarihinde, 09:44 saatinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin’deki resmi konutunda sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

YDH (Rusya) – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin’deki resmi konutunda sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşmenin yapılacağı basına açıklanmamıştı. Kremlin’in internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Putin, Esad’la konuşmasına, Suriye devlet başkanlığı seçimlerinden ötürü kutlayarak başladı.  

“Bu sonuçlar, insanların size güvendiklerini gösteriyor,” diyen Putin, “geçmiş yılların bütün güçlüklerine ve geçmiş yılların bütün trajedilerine rağmen normal hayatın yeniden tesisini ve buna geri dönüş sürecini gene de sizinle ilişkilendiriyorlar,” diye ekledi.  

Esad’ın, siyasi muhalifleriyle diyalog yolunu açmak için de pek çok çaba gösterdiğini belirten Putin, bu sürecin devamını umut ettiğini vurguladı ve Suriye’nin ancak bütün güçlerin konsolidasyonuyla ayağa kalkacağını söyledi. 

Putin, Rusya’nın da ortak çabalarıyla Suriye’nin büyük bölümünün kurtarıldığını ifade ettikten sonra şu ifadeleri kullandı:  

“Teröristlere çok ciddi, önemli bir darbe indirildi; Suriye hükümeti sizin önderliğinizde toprakların yüzde 90’ını kontrol ediyor.”  

Putin sözlerine şöyle devam etti:  “Benim görüşüme göre başlıca problem, ülkenin kimi bölgelerinde yabancı silahlı güçlerin BM kararı olmaksızın, sizin onayınız olmaksızın bulunmasıdır; bu, uluslararası hukuka kesinlikle ters düşüyor ve size de, ülkenin konsolidasyonu için ve onu, bütün topraklar meşru hükümet tarafından kontrol edilecek olsa mümkün olabilecek bir tempoyla ayağa kaldırmak yolunda ilerlemek için azami çaba gösterme imkânı vermiyor.  

“Ne yazık ki teröristlerin direniş mevzileri varlığını halen koruyor; bunlar sadece bir takım bölgeleri kontrol etmekle kalmıyor, sivil halkı da terörize etmeye devam ediyorlar. Bununla birlikte mülteciler kurtarılan bölgelere aktif şekilde dönüyorlar. Ben, sizin davetinizle misafiriniz olarak bulunurken, insanların evlerini nasıl aktif bir şekilde yeniden işler kıldıklarını, bu kelimenin tam anlamıyla huzurlu bir hayata dönmek için nasıl aktif bir şekilde çalıştıklarını kendi gözlerimle gördüm.  

Ortak çabalarımız da belli bir sonuç veriyor. Sadece Rusya’nın Suriye halkına insani yardımından söz etmiyorum; ticari ve iktisadi ilişkilerin gelişmesinden de söz ediyorum. Bu yılın ilk altı ayında ticaret hacmi 3,5 kat arttı.”  

Rusya Devlet Başkanı konuşmasının son bölümünde Covid-19’a karşı ilk parti Sputnik-V ve Sputnik Light aşılarının Suriye’ye ulaştığını da vurguladı. Putin’in ortak çabalar arasında iktisadi, sosyal, kamu sağlığı alanlarını sayması da dikkat çekiciydi.  

Esad: Soçi ve Astana süreçlerini baltalayan ülkeler var

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da konuşmasına, Moskova’da bulunmaktan ve uluslararası terörizmle mücadelede ulaştıkları ortak başarılar konusunda görüşmekten onur duyduğunu belirterek başladı.  

“Ordularımız, Rusya ve Suriye orduları, sadece militanlar tarafından ele geçirilmiş işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesinde, terörizmin yok edilmesinde köklü neticeler elde etmekle kalmadılar, evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış mültecilerin geri dönüşlerine de katkıda bulundular,” diyen Esad, uluslararası terörizmin sınır tanımadığını vurguladı. 

Soçi ve Astana süreçlerinin de Suriye’de hayatın normale dönmesinde yardımcı olduğunu belirten Esad, şöyle devam etti:  “Ancak yürütmekte olduğumuz siyasi süreçlerin yaklaşık üç senedir durmuş olduğunu belirtmek isterim. 

Bunun elbette belli nedenleri var. Siyasi süreçlerin yürütülmesi imkânına her tür araçla yıkıcı bir şekilde etkide bulunan belli ülkeler var. Başka faktörler de var, ama bunları çok iyi biliyoruz ve bu güncel problemlerin çözümü için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışıyoruz. 

“Kimi devletler Suriye halkına, insanlık dışı, devlet düşmanı, gayrımeşru olarak sınıflandırılabilecek ve konumlandırılabilecek yaptırımlar getirdiler. Ne var ki olay bu.”  

Esad daha sonra, Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından siyasi diyaloğun sağlanmasında ve diğer süreçlerde mevcut şartlarda muhtelif tedbirlerin alındığını vurguladı.  Rusya halkına, devletine ve Putin’e teşekkür eden Suriye Devlet Başkanı, Rusya dışişleri bakanlığını özellikle andı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Programların kesiştiği yerde 29-07-2022 tarihinde eklendi
Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli 28-07-2022 tarihinde eklendi
Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Patruşev: “Hedefler değişmedi” 05-07-2022 tarihinde eklendi
Putin’in iki konuşması ve bir yorum 03-07-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım