HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
05-10-2021 tarihinde, 13:09 saatinde eklendi
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı silahlar IŞİD’de çıktı
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı silahlar IŞİD’de çıktı
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı bazı silahların Yemen’deki IŞİD örgütünün elinde olduğunu gösteren belgeler açıklandı.

YDH- 117 ülkeden 600'den fazla gazetecinin katkısıyla ortaya çıkarılan ‘Pandora Belgeleri’nin yayımlanmasına dahil olan soruşturma ağı ARIJ, yayımladığı raporda Suudi Arabistan’ın Sırbistan’dan aldığı silahların Yemen’deki IŞİD’e ulaştırıldığını bildirdi.

 ARIJ’in raporuna göre 1 Eylül 2020’de Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, yayımladığı kararname ile Prens Fahd bin Turki bin Abdulaziz’i Yemen Koalisyon Güçleri Komutanlığı görevinden onun oğlu Abdulaziz’i de el-Cevf vali yardımcılığından aldı. Bunun ardından da Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman onları kuşkulu ticari faaliyetlerde bulunmakla suçladı.

Kralın kararnamesinde Suudi Arabistan Savunma Bakanlığından Muhammed bin Abdulkerim el-Hasan ve Yusuf bin Rakan bin Hindi el-Uteybi’nin de aralarında olduğu dört yetkilinin adı geçiyordu.

Açıklanan belgede el-Hasan ve el-Uteybi’den başka ayrıca William Michael Somerendecki adlı bir Amerikalı müteahhit ile Lübnan’ın Trablus kenti doğumlu Şadi Şarani adlı bir Kanadalının adı da geçiyor.

Bu belgeler el-Hasan'ın İngiliz Virgin Adaları'ndaki Larkmont Holdings Limited'in yöneticisi olarak 13 Aralık 2016'da, yani Suudi koalisyonunun Yemen'e yönelik ‘Kararlılık Fırtınası’ adlı saldırıyı başlatmasından bir yıl kadar sonra kaydedildiğini gösteriyor.

El Hasan ve Şarani, 8 Mayıs 2017’de silah temini için Sırbistan’In Krusik fabrikasında incelemelerde bulundu. 10 Aralık 2018’de bir grup Amerikalı müteahhit ve dört Suudi subay bu fabrikayı gezdi. 

Belgeye göre Suudi subayı olan el-Hasan, Rinad el-Cezire adlı şirketin temsilcisi olarak Larkmont şirketiyle tüm mali ve idari tüm mali ve idari işlemlerde yetkiliydi. O, daha sonra şirketin kendisine verdiği yetkileri, Sırbistan’la Suudi Arabistan arasındaki silah anlaşmalarında aracılık için kullandı.

Şirketin faaliyetlerinden biri de Sırbistan Savunma Bakanı'nın babası Nebojsa Stefanoviç'in sahibi olduğu Sırp "GIM" şirketinden silah satın almaktı, ancak bu silahlardan bir kısmı Yemen'de IŞİD'in eline geçti.

Suudi Arabistan, Sırbistan ve Yemen’deki IŞİD 

IŞİD'in Yemen’in el-Beyda ilinde yayımladığı videolardan alınan görüntülerde, Suudi Savunma Bakanlığı'nın Sırbistan'daki ‘Krusik’ fabrikasından satın aldığı Sırp silahlarının da bulunduğu görülüyor. Bu silahların örgüte nasıl ulaştığı bilinmiyor.

 

ARIJ’in sitesindeki IŞİD tarafından yayımlanan fotoğraflardaki havan mermilerinin tanımlama işaretleri, Suudi Arabistan'ın GIM aracı şirketi aracılığıyla Sırp ‘Krusik’ fabrikasıyla imzaladığı satın alma sözleşmeleriyle karşılaştırıldığında seri numaralarının aynı olduğu görülüyor.

Beyaz fosforlu

Belgeler, Suudi Savunma Bakanlığı'nın adresleri Birleşik Arap Emirlikleri'nde olan, ancak Romanya, Amerika, Suudi Arabistan ve Bulgaristan uyruklarına mensup olan yetkilileri, Sırp silahlarını satın almak ve nakletmek için görevlendirdiğini gösteriyor.

Anlaşma, Sırp Krusik fabrikasından değeri 217 milyon doları aşan yedi bin adet 82 mm'lik M74 (beyaz fosforlu) havan mermisinin Suudi Arabistan'a teslimatını içeriyordu.

‘Washington Post’ ve diğer medya kuruluşları tarafından yayımlanan haberlerde, Suudi Arabistan’ın, Yemen'deki operasyonlarında, gerek sınırdaki Cizan kenti yakınlarında gerekse başkent Sanaa'daki hedeflere karşı beyaz fosfor kullandığı görüldü. 

Sınır Ötesi Koordinasyon

ARIJ, yayımladığı haberinde Sırbistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve Türkiye’nin Sırbistan'dan Suudi Arabistan'a hava yoluyla silah transferini kolaylaştırmaya katkıda bulunduğunu bildirdi.

Bu konuda Suudilerin işini kolaylaştırmada en büyük rolü, diplomatik protokole göre gümrük işlemlerinin yapıldığı uçuşlarda Suudi Savunma Bakanlığı tarafından satın alınan Sırp silahlarını taşıyan Azerbaycan İpek Yolu Havayolları oynadı.

Silah taşıma belgeleri

El-Hasan'ın ve diğer Suudi subayların yönettiği şirketler aracılığıyla satın alınmasına katkıda bulunduğu birçok silah, halen Yemen'de IŞİD tarafından kullanılıyor.

         

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Yemen halkı Suudi kontrolündeki yerlerden kaçıyor 30-11-2021 tarihinde eklendi
Katar basınından Emirlikler yorumu 29-11-2021 tarihinde eklendi
Halife Hafter için idam kararı 26-11-2021 tarihinde eklendi
Fas, ırkçı rejimle askeri anlaşma imzaladı 24-11-2021 tarihinde eklendi
Bin Zayid yarın Türkiye’ye geliyor 23-11-2021 tarihinde eklendi
Turki Faysal: Suudi Arabistan atom bombası edinmelidir 19-11-2021 tarihinde eklendi
Yemen ordusu Hudeyde’nin büyük bölümüne hakim oldu 12-11-2021 tarihinde eklendi
Yemen ordusu Marib’in güney mahallelerine ilerliyor 11-11-2021 tarihinde eklendi
Amerika, İsrail ve Suudilerden Emirliklere eş zamanlı ziyaret 11-11-2021 tarihinde eklendi
Yahya Seri: Çok sayıda Suudi subay öldürüldü 10-11-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım