HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
26-10-2021 tarihinde, 13:26 saatinde eklendi
Suudi istihbaratı; Hariri, Caca ve Canbolat’ı ifşa etti
Suudi istihbaratı; Hariri, Caca ve Canbolat’ı ifşa etti
Suudi Arabistan istihbaratının Lübnanlı siyasetçilerden Saad Hariri, Velid Canbolat ve Semir Caca’ya Hizbullah’la savaşmaları için 6 milyar dolar ödediği iddia edildi.

YDH- Lübnanlı Gazeteci Muhammed Nassar, Suudi istihbarat servisi başkanı Halid el-Humeydan’ın Lübnanlı eski bir bakanla yaptığını iddia ettiği konuşmanın içeriğini paylaştı.

Gazeteci Muhammed Nassar’ın iddiasına göre Suudi İstihbarat şefi Halid el-Humeydan, görüştüğü Lübnanlı eski bakana Saad Hariri ve onun müttefikleri olan Lübnan İlerici Sosyalist Parti Başkanı Velid Canbolat, Ketaib Partisi Başkanı Sami Cumeyyil ve  Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkanı Semir Caca, Lübnan’daki Şii örgütlerle savaşmak için krallığın parasını çaldığını belirtti.

Onları Suudi Arabistan’ı arkadan hançerlemekle suçlayan Suudi istihbarat şefi, Semir Gaca'ya 500’er milyon dolarlık iki ödeme yaptıklarını öne sürdü.

Caca’nın kendilerine Hizbullah’la savaşmak ve Şiileri ülkeden çıkarmak için Lübnan'daki durumu alt üst edeceğini, kuzeyli gençlerden, silahlı Sünni paralı askerler oluşturacağını, onlara askeri eğitim vererek silahlandıracağını söylediğini belirten Suudi istihbarat şefi ancak Semir Caca’nın bunların hiçbirini yapamadığını söyledi.

Lübnan Güçleri Partisi, Kataeb Partisi’ne satın alacakları aktivistler ile Hizbullah'ın silahsızlandırılması ve 1559 ile 1701 sayılı BM kararlarının uygulanmasına yönelik olarak devrim adı altında sokak gösterileri yapmaları için 1 milyar Lübnan lirası ödediklerini belirten Suudi İstihbarat Şefi Humeydan, bunların hepsinin yalan çıktığını söyledi.

Semir Caca ve karısı Strida’nın Suudilerden aldıkları bu paralarla araziler, apartmanlar, saraylar, elmaslar ve mücevherler satın aldığını belirten Suudi İstihbarat Şefi Halid el-Humeydan, Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat'a da ilki 400 milyon dolar, ikinci de 600 milyon dolar olarak iki ödeme yaptıklarını söyledi.

Canbolat’a bu parayı, Dürzilerin Şiilerle mücadele için sağlık kurumları ve ekonomik kurumları kurması için verdiklerini belirten Humeydan, sonra bu paranın da Velid Canbolat’ın karısı Nura ve oğlu Teymur tarafından mülk satın almak için harcandığını öğrendiklerini söyledi. 

Velid Canbolat ve yakınlarının verilen parayı nasıl kişisel servetleri için harcadığına dair çok ayrıntılı rakamlar, yer adları ve isimler veren Suudi İstihbarat Şefi Halid Humeydan, Ketaib Partisi Lideri Sami Cumeyyil’'e de 400 milyon dolar verdiklerini söyledi.

Humeydan, Sami Cumeyyil’in kendilerine “dengeleri Hizbullah'ın aleyhine çevireceğini, Lübnan kamuoyunu alt üst edeceğini, Trablus'tan gençlik grupları örgütleyeceğini ve kuzeydeki uyuyan terörist hücreler ve aşırı İslamcı gruplarla iletişim kurmaya çalışacağını” söylediğini ancak bu paranın bir kısmının boşa harcandığını, geri kalanıyla ise arazi, villa, mücevher satın alınıp bir kısmının ise Lübnan dışına çıkarıldığını söyledi.

Suudi İstihbarat Şefi Humeydan, “büyük müttefikimiz” diye alaycı bir dille bahsettiği eski Başbakan Saad Hariri’den de “yozlaşmasının ve hırsızlığının kokusu Lübnan’ı ve Suudi Arabistan’ı saran” kişi olarak söz etti. 

Hariri’ye Şii kurumlarıyla mücadele edecek Sünni kurumlar kurması için 4 milyar dolar verdiklerini belirten Suudi İstihbarat Şefi Halid el-Humeydani Hariri’nin bu paralarla Trablus, Bekaa, Hermel, Beyrut hatta kendi şehri olan Sayda için dahi hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Saad Hariri’den mankenlerin ve porno yıldızlarının bile yararlandığını; ama Lübnan halkının bundan yararlanamadığını belirten Humeydan, "Lübnan'a bir kuruş ödemek için bize bir sebep söyleyin. Emin olun ki Amerikalılar bile bizden istese artık size tek bir kuruş ödemeyeceğiz. Sizin suistimaliniz ve ihlaliniz yüzünden çektiklerimiz bize yeter” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Corc Kırdahi: İstifam söz konusu olmadı 12-11-2021 tarihinde eklendi
Mikati’nin istifa çağrısına Kırdahi'den cevap 04-11-2021 tarihinde eklendi
Emirlikler Beyrut büyükelçiliğini satışa çıkarıyor 02-11-2021 tarihinde eklendi
Mısır’dan Lübnan’a gaz nakli iki ay sonra 02-11-2021 tarihinde eklendi
Suudi koalisyonundan Lübnanlı bakana tepki 28-10-2021 tarihinde eklendi
Suudi istihbaratı; Hariri, Caca ve Canbolat’ı ifşa etti 26-10-2021 tarihinde eklendi
Hıristiyan din adamlarından Hizbullah’a destek 19-10-2021 tarihinde eklendi
Nasrullah: Hizbullah’ın 100 bin savaşçısı var 19-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Katliamı yapanlarla hesabımız var 18-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Lübnan Kuvvetleri gerçek yüzünü gösterdi 15-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım