HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-11-2021 tarihinde, 23:10 saatinde eklendi
İsrail: İran’a askeri saldırı için hazırlık yapıyoruz
İsrail: İran’a askeri saldırı için hazırlık yapıyoruz
Irkçı İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın nükleer programına askeri saldırı yapmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

YDH- Suudi Arabistan’ın yayın kuruluşu el-Arabiya televizyonunun haberine göre ırkçı İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın nükleer tesislerine askeri saldırı tehdidinde bulundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Tahran’a yaptığı ziyaretteki görüşmelerden sonuç alamadığını açıkladığını hatırlatan el-Arabiya televizyonu, Benny Gantz’ın İran’a yönelik saldırı tehdidine yer verdi.

Irkçı İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, Amerika ve Avrupa ülkelerinin İran’la gelecekte yeni bir nükleer anlaşma yapmak için temasları sürerken İsrail rejimi ordusunun da İran’ın nükleer programına askeri bir saldırı için kapasitesini yükseltmeye çalıştığını söyledi.

Times of Israel gazetesine dayandırılan haberde İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın “Biz ortaklarımızla İran’ın nükleer programına yaklaşım tarzı konusunda daimi bir etkileşim ve diyalog içinde olmalıyız dedi.

Irkçı İsrail rejiminin İran’la sadece uranyum zenginleştirmesini değil, İran’ın bölgesel faaliyetlerini de içeren bir anlaşma yapılmasını istediğini belirten Benny Gantz, “mevcut nükleer anlaşmadaki uranyum zenginleştirmesi konusundaki boşlukları dolduran ve İran’ın füze sistemleri ile bölgesel faaliyetlerini engelleyen bir anlaşmanın iyi bir anlaşma” olacağını söyledi.

El Arabiya televizyonu, Amerikan Başkanının İran Özel Temsilcisi Romert Malley’in de 23 Kasım’da bir radyoya verdiği demesinde  “İran eğer derhal nükleer müzakerelere geri dönmek için adım atmazsa Washington buna seyirci kalmayacak” dediğini hatırlattı.

İran, Birleşmiş Milletlerin beş daimi üyesi ile Almanya’nın yer aldığı 5+1 grubu ile uranyum zenginleştirmesi konusunda NPT konvansiyonundan kaynaklanan yasal haklarından taviz vererek nükleer anlaşma imzalamış; ancak bir sonraki Amerikan hükümeti, önceki başkanının kötü bir anlaşma yaptığını öne sürerek nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti.

Amerikan rejimi Donald Trump’un döneminde kendi istediği şartlarda yeni bir anlaşma imzalamaya zorlamak için İran’a azami yaptırımlar uygulamış; bunun üzerine İran da anlaşmadaki yükümlülüklerini aşamalı olarak terk etmişti.

Nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen Amerikan rejimi, Joe Biden’ın başkan seçilmesinden sonra Donald Trump’un uyguladığı bazı yaptırımları hafifletme karşılığında İran’ın Amerika’nın tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönmesini istiyor.

İran ise anlaşmadan tek taraflı olarak çekilenin Amerikan rejimi olduğunu hatırlatarak ve önceki anlaşmada imzası bulunan diğer 5 ülkenin bu tek taraflı çekilme karşısında anlaşmayı korumak için yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurgulayarak Washington’un tüm yaptırımları kaldırarak önceki anlaşmaya geri dönmesi gerektiğini belirtiyor.

İran’la yapılan nükleer anlaşmanın bozulması için Donald Trump hükümetine olağanüstü baskı yapan ırkçı İsrail rejimi ise anlaşmanın bozulmasından sonra İran’ın uranyum zenginleştirme miktarını arttırmasından kaygı duyduğunu belirterek İran’la yeni bir anlaşma yapılmaması halinde nükleer tesislere saldırı yapacağını öne sürüyor.

İran’ı, nükleer tesislerine askeri saldırı yapmakla tehdit eden İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evinde çalışan görevli, geçen hafta İran hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

    

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım