HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
03-02-2022 tarihinde, 13:25 saatinde eklendi
Lübnan’daki seçim anketleri Suudileri panikletti
Lübnan’daki seçim anketleri Suudileri panikletti
Lübnan’da 15 Mayıs’ta yapılacak olan meclis seçimleri öncesinde yapılan anketler, Suudi ve Katar medyasını paniğe sevk etti.

YDH- Körfez ülkelerinin medya kuruluşlarında Lübnan seçimlerinin belirlenen tarihte yapılmaması yönündeki değerlendirmeler dikkat çekerken, yapılan yorumlarda bu seçimlerde de bir önceki sonuçların tekrarının yaşanacağı vurgulanıyor.

Suudi Şarku’l Avsat gazetesi analistlerinden İyad Ebu Şakra, “Amerika ve Fransa’nın Lübnan seçimlerinin belirlenen tarihte yapılması yönündeki ısrarı, Hizbullah’ın Lübnan’daki meşruiyetini arttırma ısrarından başka bir şey değildir. Çünkü bu seçimlerin sonuçları şimdiden bellidir” diye yazdı.

Bu yazıdan kısa bir süre sonra da Katar’dan yayın yapan el-Mudun sitesinin analistlerinden Haldun Şerif, önümüzdeki Lübnan seçimlerinin hiçbir faydasının olmayacağını yazdı.

Öte yandan Lübnan seçimleriyle ilgili olarak bağımsız kuruluşların yaptığı aylık seçim anketlerindeki sonuçlar da Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisi tarafından yaptırılan anketlerin sonuçlarından oldukça farklı çıkıyor.

Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre Lübnanlı olmayan bir kamuoyu araştırma şirketinin Lübnan’daki büyük bir Batılı ülkenin büyükelçiliği için yaptığı aylık anketlerde Amerika ve Körfez ülkelerinin istediği sonuçlar çıkmadı.

Güney Lübnan’daki seçim bölgelerinde Hizbullah ve müttefikleri 22 sandalye kazanıyor            

Şu an Güney Lübnan’da üç seçim bölgesi bulunuyor.

Nebatiye - Bint Cubeyl - Merceiyun - Hasbiya seçim bölgesinden 11 milletvekili seçiliyor (8 Şii, 1 Sünni, 1 Dürzi, 1 Ortodoks) ve burada Hizbullah’ın seçim zaferi garanti olarak görülüyor.

Sur - Zehrani seçim bölgesinden de 7 milletvekili seçiliyor (6 Şii, 1 Katolik) bu bölgede de şartlar tıpkı diğerinde olduğu gibi Hizbullah’ın lehine.

Sayda-Cizzin seçim bölgesinden 5 milletvekili seçiliyor. Hizbullah ve müttefiklerinin buradan da 4 milletvekili çıkaracağı belirliyor. Bu çerçevede genel olarak güney bölgesindeki kentlerin tamamından Lübnan meclisine 23 milletvekili gönderiliyor ve bunların 22’sinin Hizbullah ve müttefiklerine mensup olacağı bildiriliyor.

Bekaa’da Hizbullah ve müttefikleri için 16 milletvekili

Lübnan’ın Bekaa bölgesinde üç seçim bölgesi bulunuyor. Baalbek seçim bölgesinden 6 tanesi Şii olmak üzere 10 milletvekili seçiliyor. Kamuoyu araştırmalarına ilişkin verilerin ortaya koyduğuna göre Hizbullah ve Hıristiyan Ulusal Özgürlük Hareketi ittifakı bir tarafa bırakılsa bile Bekaa bölgesinden seçilecek 7 milletvekilinden 3’ünü Hizbullah tek başına çıkarıyor.

Anketlerin sonuçlarına göre 6 milletvekilinin seçileceği Batı Bekaa bölgesinde Hizbullah, Ulusal Özgürlük Hareketi ve diğer müttefikleri 16 milletvekili çıkarırken Sünni el-Mustakbel Partisi de 3 milletvekili çıkarıyor.          

Hizbullah ve müttefikleri Kuzey’de de 12 milletvekili kazanıyor

Lübnan’ın kuzey bölgesinde üç seçim bölgesi bulunuyor. Bu bölgelerde de Hizbullah’ın Ulusal Özgürlük Hareketi gibi Hıristiyan müttefi ile Sünni müttefiklerinin şansı oldukça yüksek.

Trablus – el-Minye – ed-Daniye seçim bölgesinde de Ulusal Özgürlük hareketi ile Hizbullah’ın diğer müttefiklerinin en az 4 milletvekili çıkaracağı bildiriliyor.

Anket sonuçlarına göre bu bölgedeki 3 milletvekilliğini de el-Mustakbel partisinin eski milletvekilleri kazanıyor.

Betrun – el-Kure- Büşra - Zağrata seçim bölgesinde de Hizbullah ve müttefikleri 10 milletvekilinden 5’ine, Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisi 3’üne sahip olurken geri kalan milletvekilliklerini de Amerika, Fransa ve Almanya büyükelçilikleri tarafından finansal olarak desteklenen sivil toplum kuruluşlarına mensup adaylar kazanıyor.   

Kuzey bölgesinin Lübnan meclisinde toplam olarak 28 sandalyesi var. Hizbullah ve müttefikleri bu bölgede 12 sandalye kazanıyor. Bu bölgedeki 7 sandalyeyi de Sünni el-Mustakbel partisinin eski milletvekilleri ile şu anki Başbakan Necib Mikati kazanıyor.

Semir Caca liderliğindeki Hıristiyan Lübnan Kuvvetleri Partisi 4 sandalye, Batılı ülkelerin büyükelçilikleri tarafından desteklenen sivil toplum kuruluşları 1 sandalye kazanırken diğer 4 sandalyeyi kimin kazanacağının belirsiz olduğu ifade ediliyor.

Cebel Lübnan bölgesi

Cebel -Kesrevan seçim bölgesindeki 8 milletvekilinden 4’ünü kesin olarak Hizbullah’ın müttefikleri kazanıyor. Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisi en iyi ihtimalle 2 milletvekili çıkarırken 14 Martçı gruplardan Hıristiyan Ketaib partisi ile Sünni el-Mustakbel partisi de birer milletvekiline sahip oluyor.

Kuzey Lübnan’ın merkezi bölgesinden 8 milletvekili seçiliyor. Bunlardan 4’ünü Hizbullah’ın müttefikleri kazanıyor.

Ba’abda bölgesinde 5 milletvekilliğinden 4’ünü Hizbullah’ın müttefikleri kazanırken Velid Canbolat liderliğindeki İlerici Sosyalist Parti de 1 milletvekili kazanıyor.

Aliye ve Şuf bölgesinden 13 milletvekili seçiliyor. Bunlardan en az 5’ini Hizbullah’ın müttefikleri kazanırken 5’ini Velid Canbolat liderliğindeki Dürzi İlerici Sosyalist Parti, 1’ini Lübnan Kuvvetleri Partisi, 3’ünü de Batılı ülkeler tarafından fonlanan sivil toplum kuruluşları kazanıyor.

Hizbullah’ın müttefiklerinin Cebel bölgesinde toplamda 35 milletvekili çıkaracağı belirtiliyor.

Beyrut seçim bölgesi

Lübnan meclisinde 8 sandalye gönderen Beyrut’un bir numaralı seçim bölgesinde Hizbullah’ın müttefikleri kesin olarak 3 sandalye kazanıyor. Bu bölgede Semir Caca Liderliğindeki Hıristiyan Lübnan Kuvvetleri Partisi 1, batılı ülkeler tarafından desteklenen sivil toplum kuruluşları ise 4 sandalye kazanıyor.

11 milletvekilinin seçileceği Beyrut’un iki numaralı seçim bölgesinde de Hizbullah’ın müttefikleri en az 5 milletvekili çıkarıyor.

Seçim anketlerinde Hizbullah ve müttefiklerinin zaferi

Lübnan seçimlerine dair yapılan anketlerin sonuçlarına göre Hizbullah ve müttefikleri, 128 sandalyeli Lübnan meclisinde 75 sandalye kazanmayı garantilemiş bulunuyor.

Eski Başbakan Saad Hariri ile şimdiki Başbakan Necib Mikati’nin müttefiklerinin 11, Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin 11, Batılı ülkeler tarafından fonlanan sivil toplum örgütlerinin 15, Velid Canbolat liderliğindeki İlerici Sosyalist Parti’nin 7 sandalye kazanması bekleniyor. Anketlere göre 8 sandalyeyi kimin kazanacağı belirlenemezken, 1 sandalyeyi de bağımsız bir milletvekili kazanıyor.

Körfez medyasında Lübnan seçimleri paniği

Bağımsız araştırma kurumlarının yaptığı anketlere ilişkin verileri esas alan Suudi Arabistan ve Katar medyası, Lübnan seçimlerinin ertelenmesi gerektiğini belirten değerlendirmelerde bulunuyor.

Başta Şarku’l Avsat gazetesi olmak üzere Suudi medyası, anket verilerine işaret ederek “Lübnan seçim sonuçlarına ilişkin bu veriler ortadayken neden seçime gidiliyor?” diyerek seçimlerin engellenmesi için baskı oluşturuyor.

Lübnan meclisi, yeni parlamento seçimlerinin 15 Mayıs 2022’de yapılması yönünde karar almıştı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah İsrail deniz savaşına ilişkin senaryolar 05-07-2022 tarihinde eklendi
Mossad’ın Lübnan’daki casusluk tezgahı 04-07-2022 tarihinde eklendi
İsrail'e Lübnan konusunda ABD ve AB askeri desteği 30-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: Siyonist rejim, Lübnan’ı tehdit edebilecek durumda değil 27-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah, başbakan adayını açıkladı 23-06-2022 tarihinde eklendi
İsraillilerin üstünde meçhul uçaklar 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan merkez bankası başkanının evine operasyon 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnanlı emekli generalden Kohavi’ye alaycı cevap 13-06-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Lübnan’a tehdit 13-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan deniz sahasında Hizbullah caydırıcılığı 07-06-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım