HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-02-2022 tarihinde, 13:25 saatinde eklendi
SDG, Şam’la görüşme için Moskova’ya heyet gönderiyor
SDG, Şam’la görüşme için Moskova’ya heyet gönderiyor
Amerikan destekli Suriye Demokratik Güçleri adlı örgütün, Suriye hükümetiyle müzakereler başlatmak için Moskova’ya bir heyet göndereceği bildirildi.

YDH- Katar rejiminin yayın organlarından el-Arabi el-Cedid’in haberine göre Amerika’nın desteğiyle Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarını işgali altında tutan Suriye Demokratik Güçleri adlı örgüt, Suriye hükümetiyle görüşmeler başlatmak için önümüzdeki günlerde Moskova’ya bir heyet gönderiyor.

El Arabi el-Cedid’in “Kamuya açık konuşma yetkileri olmadığı için kimliğini açıklamamayı tercih eden kaynaklar” diye bahsettiği kişilerin açıklamasına göre Rusya "iki tarafı bir araya getirmek için adım adım ilerleyecek bir yaklaşım benimsiyor. Bu yaklaşım iki taraf arasındaki her konunun ayrı ayrı ele alınmasını öngörüyor. Bu çerçevede de görüşmeler, eğitim öğretim gibi üzerinde anlaşmaya varılabilecek konuların ele alınmasıyla başlayabilir.

Habere göre iki gün önce Kamışlı kentindeki en büyük güvenlik bariyerlerinden biri, Rusya’nın nezaretiyle kaldırıldı. El Arabi el-Cedid’e konuşan kaynaklar, SDG tarafından kaldırılan kontrol noktasının Suriye devletinin şehirdeki en büyük güvenlik servislerinden birine yönelik olduğunu belirterek bariyerin kaldırılmasının "SDG Özerk Yönetimi ile Suriye devleti arasındaki güven artırıcı tedbirlerin bir parçası olarak" Rus yetkililerin emriyle gerçekleştiğini öne sürdü.

Amerika’nın Suriye’den petrol ve tahıl kaçakçılığı yapmasına yardım ederek Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri adlı örgüt, Rusya ile de iyi ilişkilere sahip.

Amerika’nın desteğiyle Suriye topraklarının petrol ve tahıl kaynaklarının da içinde bulunduğu üçte birlik bölümünü işgali altında tutan örgüt, Amerika’nın petrol ve tahıl kaçakçılığından elde ettiği gelirle finanse ediliyor.

Rusya, Amerika’nın Suriye topraklarındaki işgalci varlığının gerekçesini ortadan kaldırmak ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne yeniden kavuşmasına yardım etmek için Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye hükümeti arasında uzlaşma zeminleri yaratmaya çalışıyor.

Suriye Demokratik Güçleri Amerika’nın askeri varlığından aldığı destekle Irak’taki Kürdistan Bölgesi benzeri bir özerklik talep ederken, Suriye devletinin özerkliği kabul etmemesi sebebiyle Rusya’nın arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmelerden sonuç alınamamıştı.

Suriye devleti, Kürtlerin nüfusun çoğunluğu oluşturduğu bölgelerde “kültürel hakları” temin etme karşılığında Fırat Nehri'nin doğusundaki tüm alanın kontrolünün yeniden devletin kontrolüne geçmesini istiyor.

SDG'nin siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi'nin (SDK) yürütme organının başkanı İlham Ahmed, geçtiğimiz Kasım ayında, Suriye devletiyle siyasi bir çözümün veya diyaloğun kabul edilmesinin "pes etmek veya herhangi bir yeri hükümet güçlerine teslim etmek anlamına gelmediğini" söylemişti.

Ayn el-Fırat adlı internet sitesinin sözcüsü Ahmed Sari, geçen ay yine el-Arabi el-Cedid’e verdiği demecinde Suriye Demokratik Güçleri’ne mensup bazı liderlerle, Rus askeri yetkililerinin Ayn İsa’daki bir okulda görüştüğünü açıklamıştı.

Ahmed Sari, açıklamasında SDG liderleriyle Rus askeri heyeti arasında 4 saat süren görüşmede ağırlıklı olarak Kürtlerle Suriye devleti arasında müzakerelerin başlaması, Suriye’nin petrol, tahıl, elektrik ve su gibi ulusal servetleri ile eğitim öğretim konularının ele alındığını söylemişti.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
SDG’den Amerikan arabuluculuğuna ret 07-07-2022 tarihinde eklendi
SDG kontrolündeki cezaevinden IŞİD’ciler yine kurtarıldı 20-06-2022 tarihinde eklendi
Rusya’dan Tenef’teki Amerikan güçlerine uyarı 17-06-2022 tarihinde eklendi
SDG, yine Suriyeli olduğunu hatırladı 04-06-2022 tarihinde eklendi
İdlib’in kuzeyinde büyük patlama 02-06-2022 tarihinde eklendi
Suriye ve Rusya İdlib’e insani koridoru görüşüyor 01-06-2022 tarihinde eklendi
Halep’te otobüse roket saldırısı 13-05-2022 tarihinde eklendi
Haseke’de bombalı saldırı, ABD askerleri yaralandı 27-04-2022 tarihinde eklendi
ABD, Suriyeli Kürtleri birleştirmeye çalışıyor 18-04-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler’den İsrail ve Mısır’a Suriye açıklaması 24-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım