HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
05-05-2022 tarihinde, 01:53 saatinde eklendi
Sincar’da neler oluyor?
Sincar’da neler oluyor?
Irak’ın Neyneva iline bağlı Sincar bölgesi geçtiğimiz günlerde zorunlu göçle sonuçlanan ciddi güvenlik sorunlarına tanık oldu.

YDH- Newvisiona’nın haberine göre İlerici Ezidiler Partisi, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’ni, Sincar bölgesini yeniden kontrol altına almak ve buraya Peşmerge güçlerini yerleştirmek için Sincar bölgesinde güvenlik sorunları yaratmakla suçluyor.

Haberde şu ifadelere yer verildi: Neyneva ilinin batısındaki Sİncar bölgesi geçtiğimiz günlerde çeşitli güvenlik sorunlarına ve karışıklıklara sahne oldu. Bunun sonucunda Irak ordusunun 72. Tugayı ile ideolojik olarak PKK’ya yakın Ezidi güçleri arasında çatışmalar yalandı.

Önceki gün Sincar’ın kuzey bölümünde çatışmalar zirveye ulaştı. Bunun sonucu olarak da bölgedeki birçok aile Şeyhan bölgesine ve Kürdistan Bölgesi’ndeki Duhok ilinin çeşitli bölgelerine göç etmek zorunda kaldı.

Bu olaylar, ‘Sincar Direniş Birlikleri’ adlı PKK’ya bağlı Ezidi güçlerin müdahalesini ve Irak ordusu ile çatışmasını beraberinde getirdi.

Newvisiona’ya açıklamada bulunan Ganim Halil adlı bir Ezidi aktivist, Sincar kentinin merkezinde durumun şu an sakin olduğunu, hiçbir Ezidi grubun bölgede görülmediğini ve Irak ordusunun bölgeye tamamen hakim olduğunu söyledi.

Ganim Halil, “Tüm olaylar, Sinuni, Hanur ve Hıttin’de yoğunlaşıyor. Bu bölgelerin hepsi, Sincar dağlarının arkasında ve Suriye sınırı bölgesinde yer alıyor” dedi.

Sincar içerisindeki bir güvenlik kaynağı da dün geceden sabah saat 11’e kadar süren yoğun olayların ardından bu sabah durumun normale döndüğünü söyledi.

Söz konusu güvenlik kaynağı, dini şahsiyetlerin krize son vermek için arabulucu olduğunu ve Halk Seferberlik Güçleri Başkanı Falih Feyyad’la görüştüğünü ifade etti.

Aileler göç etti

Bir yerel kaynak; Sinuni, Hansur ve Dukeri bölgelerinden 648 ailenin Duhok iline göç ettiğini doğruladı ve “Bu göçler, o bölgelerdeki yoğun sokak çatışmalarından dolayı oldu. Bununla birlikte arabulucuların devreye girmesiyle bu göç dalgası Salı sabahı durdu” dedi.

Barzani’nin partisine yönelik suçlamalar

İlerici Ezidiler Partisi’nin Başkanı Said Battuş, Mesud Barzani’nin liderlik ettiği Kürdistan Demokrat Partisi’ni (KDP) Sincar bölgesinde fitne ve karışıklık çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Said Battuş şunları söyledi: “KDP, peşmergeleri buraya getirmek, Erbil ile merkezi hükümet arasında yapılan anlaşmayı uygulamak istiyor. Şu an Sİncar’da yaşananlar Ezidi halkını ve merkezi hükümeti Peşmerge güçlerinin buraya dönmesine ikna etmeye yöneliktir. Bunlar bazı yorumcuların ifadesiyle Sincar’ı yeniden IŞİD’e bırakmak isteyen güçlerdir. KDP ve ona bağlı medya, bölgedeki durumu olduğundan büyük gösteriyor ve abartıyor. Buna karşın Irak hükümeti Sincar’da yaşanan olaylar karşısında daha akıllıca hareket etmelidir.”

Eski Ezidi milletvekili Hüseyin Narmu da Irak hükümetinin Şengal’de (Sincar) yaşanan olaylara daha akılcı yaklaşması gerektiğini söyledi.

Narmu, “Zira bu işten en büyük zararı terörist çetelerin katliamına uğrayan Ezidiler görecek. Ezidi grupların savaşçıları Sincar’ın kurtarılması, güvenlik ve istikrarın sağlanması için büyük fedakarlıklar yaptı. Dolayısıyla onlara karşı insaflı davranılmalıdır” dedi.

Sincar’da adam kaçırmalar ve cinayetler

Ezidi siyasetçi Fahd Hamid ise PKK’nın Sincar’da adam kaçırma ve cinayet gibi eylemelerde bulunduğuna dair iddialar konusunda şunları söyledi: “Bu iddialar doğru değil, şu an yaşanmakta olan olayların sebebi, Sincar’ı ve halkını IŞİD teröristlerine terk eden Kürt partilerdir. Tarafsız partiler Sincar’da soruşturma yapıp şu an yaşanmakta olan gerçeği anlayabilir ve bunu açıklayabilir.”

Ezidi din adamlarından Şeyh Ali İlyas da Irak ordusundan ve diğer partilerden Sincar’daki masum sivillerin hayatını korumalarını, uluslararası insan hakları kuralarına riayet etmelerini ve kentleri, köyleri silahlı çatışmalardan uzak tutmalarını istedi.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Maliki’nin başbakanlığı yeniden gündemde 29-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr grubuna meclise dönüş yolu kapandı 23-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları 17-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr, örgütlerini kapattı 12-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr’dan kendi milletvekillerine istifa çağrısı 09-06-2022 tarihinde eklendi
Irak meclisinden örnek yasa 27-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika, IŞİD’le mücadeleyi engelliyor 25-05-2022 tarihinde eklendi
Irak’tan örnek yasa hazırlığı 11-05-2022 tarihinde eklendi
Sincar’da neler oluyor? 05-05-2022 tarihinde eklendi
Maliki: Çoğunluk koalisyonu kurmaya yakınız 28-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım