HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
31-05-2022 tarihinde, 14:51 saatinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı
Irkçı İsrail rejimi ordusunun ‘Ateş Arabaları’ adlı dev askeri tatbikatında dördüncü haftaya girilirken şimdiye kadarki sonuçların İsrailli savunma uzmanlarının umutsuzluğunu arttırdığı görülüyor.

YDH- İsrailli ünlü savunma uzmanı Alon Ben David, İbranice yayın yapan Maariv gazetesinde kaleme aldığı yazısında ırkçı İsrail rejimi ordusunun kuzey cephesinde Hizbullah’a karşı kara harekatı tatbikatı bile yapabilecek güçte olmadığını belirtti.

Irkçı İsrail rejiminin birçok cephede aynı anda savaş hazırlığını arttırmaya yönelik ‘Ateş Arabaları’ tatbikatını değerlendiren İsrailli savunma uzmanı Alon Ben David, İsrail ordusunun 2000 ve 2006 yıllarında kara savaşında Hizbullah karşısında düştüğü durumu hatırlatarak kara savaşı konusunda şu uyarılarda bulundu:

“İsrail ordusu birlikleri, Lübnan topraklarına girmek için denizi kullanmalı; ancak bu da çok tehlikeli; çünkü Hizbullah, gemilere karşı en iyi ve en tehlikeli füzelerle donatılmış bulunuyor. İsrail kara birliklerini taşıyan gemilerin Hizbullah’ın füzeleri tarafından vurulması halinde İsraillilerin kontrol altına alması çok zor olan bir felaket olur.”  

Alon Ben David, ırkçı İsrail rejimi ordusunun tüm cephelerdeki direniş gruplarıyla aynı anda yapacağı savaş senaryosuna dayalı son askeri tatbikatla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Varsayıma göre Hizbullah’la, İran’la ve Hamas’la yaşanacak birkaç günlük kapsamlı çatışmalarda İsrail iç cephesinde yüzlerce kişi ölüyor. Sonra İsrail, Beyrut’un Dahiye bölgesine saldırıyor, buradaki yüksek katlı binaları yıkıyor. Hizbullah’ın İsrail’e saldırıları da devam ediyor, Tel Aviv’de birçok bina yıkılıyor; aynı şekilde Hayfa’ya da binlerce füze düşüyor.”

Tatbikatın İran’la savaş senaryosu içeren simülasyonuna da değinen Alon Ben David şöyle devam etti:

“Tatbikatın devamında İran’la çatışmaların simülasyonu yapılıyor. Bu çerçevede İran’ın füzeleri Kudüs’te devlet binalarını vurup yıkıyor. Bu durumda İsrail ne yapmalıdır? Acaba durum yaralarını sarmalı ve bu savaştan sonra rahata kavuşmayı mı beklemelidir yoksa güçlerini organize edip Lübnan’a mı girmelidir? Eğer böyle olursa İsrail ordusu gerçekten nereye gidecek ve savaş ne kadar uzayacaktır? Üstelik de İsrail iç cephesi savaşın son gününe kadar büyük darbeler almaya devam etmeyecek midir? Bu şartlar, İsrail ordusunun Lübnan’a girdiği 40 yıl öncesindeki durumunu akla getiriyor.

Ancak şartlar 40 yıl öncesine göre çok değişti. Bugün Hizbullah kendini çok iyi organize etti ve Lübnan’da İsrail güçlerini öldürmeye hazır. Burada Ukrayna savaşında yaşananlardan ders almak gerekir. Rus ordusu Ukrayna savaşının ilk günlerinde kara harekatıyla hızlı bir şekilde Ukrayna güçlerini yenebileceğini düşünmüştü. Ama bu olmadı ve savaş uzadı. Savaşın üstünden üç ay geçiyor ve biz bu savaştan birçok ders çıkarmalıyız. Tabi İsrail ordusunun nasıl bir durumda olduğunu ve hangi tarafların kuşatması altında olduğunu unutmamamız ve Rus ordusuyla İsrail ordusunu mukayese etmememiz de gerekiyor.”

Ukrayna ile Lübnan veya Gazze’nin saha bakımından da kıyaslanamayacağını belirten Alon Ben David, Ukrayna’da geniş ve açık alanlar bulunmasına rağmen Lübnan veya Gazze’de İsrail kara birliklerinin hareket edebileceği açık alanların olmadığını hatırlattı. Yazar ayrıca ırkçı İsrail rejimi ordusunun ani ve hızlı bir saldırıyla çabuk sonuç almaya odaklı bir askeri hazırlık yapığını; ancak 2006’daki Lübnan savaşında Lübnan sınırını ancak birkaç kilometre geçebildiğini ve Hizbullah savunmasına ağır kayıplar verdiğini belirtti.

“Gerçek şu ki İsrail ordusunun düşman topraklarının derinliklerinde manevra kabiliyeti çok azalmıştır” diyen Alon Ben David, yazısının ilerleyen bölümlerinde ırkçı İsrail rejimi ordusunun tatbikatın Kıbrıs’ta yapılacak kısmıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“İsrail ordusunun tatbikatının bir sonraki aşaması Kıbrıs’ta olacak ve Hizbullah’la savaşın simülasyonunu yapmak için kara birlikleri bu ülkeye çıkarma yapacak. Bu arada Israel Hayom gazetesi, İsrail ordusunun Amerika’dan iki tane büyük gemi satın aldığını bildirdi. Bu iki gemi yüzlerce savaşçıyı ve ağır teçhizatı taşıyabiliyor. Ama şuna dikkat edilmelidir eğer bu gemiler Hizbullah’la muhtemel bir savaşta kullanılırsa, gemilere karşı en tehlikeli füzelere sahip olan Hizbullah, İsrail için toparlaması çok zor olan bir felaket yaratabilir.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım