HABERLER    MEDYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
05/09/2008 tarihinde, 23:45 saatinde eklendi
CNN’den mezhepçilik tahrikli Uyanış Konseyleri haberi
YDH- Amerikan yayın kuruluşu CNN, Irak hükümetinin Şiiliğinden dolayı Uyanış Konseyleri’ne gereken değeri vermediğini belirterek hükümetin ülkedeki Sünni azınlığı hedef aldığını belirtti.

YDH- Amerikan yayın kuruluşu CNN, Irak hükümetinin Şiiliğinden dolayı Uyanış Konseyleri’ne gereken değeri vermediğini belirterek hükümetin ülkedeki Sünni azınlığı hedef aldığını belirtti.

 

CNN International televizyonu, “Irak’taki Şii hükümet, Amerikan askerleriyle birlikte Irak’taki güvenlik durumunun iyileşmesinde önemli rol oynayan Uyanış Konseyleri’nin yaptıklarına değer vermiyor” ifadelerine yer verdiği haberini şöyle sürdürdü “çoğunluğunu silahlı grupların üyelerinin veya bunları destekleyen kişilerin oluşturduğu Uyanış Konseyleri, el-Kaide’nin yenilmesinde çok önemli rol oynadı. Yaptıkları işlerden dolayı Amerikan ordusundan ücret almalarına rağmen, Uyanış Konseyleri Irak’taki Şii hükümet tarafından desteklenmiyor.”

 

Hükümetin Uyanış Konseyleri’ne mensup bazı kişilere yönelik tutuklama kararı çıkarmasını mezhebi gerekçelerle açıklayan CNN, “Irak’taki Şii hükümet, Sünni siyasi gruplara güvenmiyor; nitekim Şii hükümet, son olarak Uyanış Konseyleri’nden 650 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı” yorumunu yaptı.

 

Hükümetin bazı Uyanış Konseyleri mensuplarının halen terörist gruplarla bağlantılı olduğunu ve bu kişilerin durumunun incelenmesi gerektiğini belirten açıklamasının tatmin edici olmadığını belirten CNN, “Uyanış Konseyleri, el-Kaide ile savaşından dolayı kayıplar veriyor ve el-Kaide’nin hedefi haline gelmiş bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Bağdat’taki bir Uyanış Konseyi liderinin, “eğer hükümet Uyanış Konseyleri konusundaki tutumunu değiştirmezse, şiddet yeniden başlayacak ve tüm bölgeler bu ateşte yanacaktır” dediğini nakleden CNN, el-Kaide’nin Irak’taki varlığının sürdüğünü belirterek “ABD, Irak’ta güvenliği sağlayabilmek için eski düşmanlarını destekliyor; ancak Irak hükümeti, Uyanış Konseyleri’nin durumunun bu şekilde devam edemeyeceğini söylüyor” dedi.

 

Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ’ın “Uyanış Konseyleri, silahlı bir grup olarak devlet kontrolü dışında bırakılamaz. Bu kabul edilemez bir durumdur; çünkü bu grupların içinde başına buyruk hareket eden ve hala terörist gruplarla irtibatta olan kişiler bulunuyor” şeklindeki açıklamasına yer veren CNN, haberini şu yorumla bitirdi.

 

“Irak halkı, Şii hükümetin Uyanış Konseyleri’ni takip altında tutarak Sünni azınlığı hedef aldığına inanıyor. Birçok Uyanış Konseyi lideri, Irak ordusuna katılarak güvenlik sisteminin bir parçası olmak istediklerini söylüyor; ama Irak hükümeti ABD’nin bu yöndeki tüm baskılarına rağmen buna yanaşmıyor.”

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
dersimli tarafından 06-09-2008 22:24:10 Tarihinde yazıldı.
eger irak hükümeti mezhepci olsaydi mehdi ordusuna saldirip silahsizlandirmazdi el kaideyi perisan eden mehdi ordusudur uyanis konseyi cogu el kaideden dönmedir coguna güvenilmez arastirmak lazim
Diğer İlgili Başlıklar
Husiler çoğulcu yönetim istiyor 22-01-2015 tarihinde eklendi
Suriye’de kimyasal silah gündemi ve Keseb 12-04-2014 tarihinde eklendi
Suriye’deki kimyasal saldırının ardında Türkiye mi var? 07-04-2014 tarihinde eklendi
Suriye’de savaş seçeneğine dönüş 24-02-2014 tarihinde eklendi
Cinayet fotoğrafları savaşı sürdürmek için kullanılıyor 21-01-2014 tarihinde eklendi
Suriye’de kim kimle savaşıyor? 11-01-2014 tarihinde eklendi
Uluslar arası etkiler Mısır’da iç savaş zemini yaratıyor 16-08-2013 tarihinde eklendi
Türkiye, Suriye içindeki savaşın açık bir tarafı 21-05-2013 tarihinde eklendi
Proje olarak başlatılan mülteci meselesi yakıcı bir soruna dönüştü 14-05-2013 tarihinde eklendi
Savaşa taraf olmanın bedeli olur 14-05-2013 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım