• 08/01/09 - 01:00
 • Yazar: Admin
 • Bu sayfayı yazdır img
  YDH

  YDH- Dokuzuncu hükümet döneminin sona ermesine bir hafta kala İstihbarat Bakanı Muhsin Ejei’yi görevden alan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki bakan yardımcısını da azletti.
  YDH- Dokuzuncu hükümet döneminin sona ermesine bir hafta kala İstihbarat Bakanı Muhsin Ejei’yi görevden alan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki bakan yardımcısını da azletti.

   

  Dün İstihbarat Bakanı Muhsin Ejei’nin iki bakanlık yardımcısını görevden almadığı için bakanlıktan azledildiğini açıklayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İstihbarat Bakanlığı özel yardımcısı ile karşı istihbarattan sorumlu yardımcısını görevden aldı.

   

  Dün yaptığı konuşmada İstihbarat Bakanı Ejei’nin görevden alınmasının Rahim Meşşai meselesiyle ilgili olmadığını belirten Ahmedinejad, Ejei’yi daha önce iki yardımcısını görevden almasını söylediği halde Ejei’nin bunları görevden almaması sebebiyle azlettiğini açıklamıştı.

   

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ayrıca birkaç yıldır İran’a yönelik kadife devrim komplosu tezgahlandığını öne sürerek, İstihbarat bakanı Muhsin Ejei’yi bu komployla mücadelede yetersiz kalmakla suçlamıştı.

   

  İran’dan yayın yapan Ayandenews adlı internet sitesi, İstihbarat Bakanı Özel Yardımcısı Hac Habibullah ile Karşı İstihbarattan sorumlu Bakan Yardımcısı Huzai’nin bakanlıkta İslam İnkılabı Rehberi’nin son derece güvendiği iki önemli bürokrat olduğunu belirtti.

   

  İstihbarat Bakanı Özel Yardımcısı Hac Habibullah’ın Ayetullah Hamenei’nin Rehberlik makamına seçildiği tarihten bu yana istihbarat bakanlığında yardımcılık görevini sürdürdüğü bildirilirken İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin çok güvendiği bu istihbarat bürokratına 7. ve 8. Meclis seçimlerinde yaşanan salahiyet krizinde itirazları değerlendirme ve sonuca bağlama görevini verdiği belirtiliyor.

   

  Karşı istihbarattan sorumlu Bakan Yardımcısı Huzai’nin de daha önce Kum’daki Siyasi Araştırmalar Kurumu’nun başkanlığını yaptığı ve İslam İnkılabı Rehber Ayetullah Hamenei’nin son derece güvendiği bir bürokrat olduğu açıklandı.

   

  Karşı istihbarattan sorumlu bakan yardımcısı Huzai’nin, geçtiğimiz yıllarda Ahmedinejad tarafından casusluk yapmakla suçlanan İran’ın nükleer program konusundaki müzakereci heyeti üyelerinden Hüseyin Museviyan’ın yabancılar hesabına casusluk yaptığını teyit etmemesi sebebiyle görevden alınmak istendiği bildirildi.

   

  İstihbarat Bakanı Özel Yardımcısı Hac Habibullah’ın da cumhurbaşkanının siyasi konulardaki beklentilerini yerine getirmediği için görevden alındığı belirtildi.

   

  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İstihbarat Bakanı Muhsin Ejei’yi görevden aldıktan sonra yerine bakanlıktan herhangi birini vekaleten atamamış, İstihbarat Bakanlığı görevini bizzat kendisi üstlenmişti.

  

  Makaleler

  Güncel