• 01/01/70 - 02:00
 • Yazar: Admin
 • Bu sayfayı yazdır img
  YDH

  YDH- Kerkük temsilcimiz Özdemir Hürmüzlü, 7 Mart’taki parlamento seçimlerini Türkmenler açısından analiz etti.
  YDH- Kerkük temsilcimiz Özdemir Hürmüzlü, 7 Mart’taki parlamento seçimlerini Türkmenler açısından analiz etti.

   

  Irak’taki 7 Mart genel seçimleri büyük siyasi tartışmalara yol açtı. Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’nun cuma günü akşam saatlerinde seçim sonuçlarını açıklamasıyla şimdilik bu tartışmaların sona erdiği görülüyor.

   

  Irak Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı sonuçlara göre eski Başbakan İyad Allavi’nin liderliğindeki el-Irakiye koalisyonu 91 milletvekili ile seçimlerin galibi oldu.

   

  Geçen seçimlerde umdukları gibi sonuçlar almayan Türkmenler bu seçimleri değerlendirme bakımından ikiye bölünmüş bulunuyor. Bazıları bu sonuçları pozitif bir gelişme olarak yorumlarken bazıları ise sonuçları olumsuz değerlendiriyor.

   

  Bilindiği gibi Türkmenler genel seçimlere çeşitli koalisyonlara dağılmış halde katıldılar. Ulasalcı bakışı ile bilinen Türkmen Cephesi, el-Irakiye koalisyonu içerisinde yer alırken diğer Türkmen siyasi partileri ise Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Hukuk Devleti Koalisyonu ve Ammar el-Hekim liderliğindeki Ulusal Irak ittifakı içerisinde yer aldılar.

   

  Sonuçlar itibariyle Türkmen Cephesi Kerkük ve Musul’da 5 milletvekili çıkarırken diğer koalisyonlarda yer alan Türkmen partileri de iki sandalye kazandı.

   

  Yani Türkmenler büyük kısmı, el-Irakiye koalisyonuna oy verdiler. Zira el-Irakiye koalisyonu içerisinde yer alan siyasi hareketler, Türkmenlerin mücadele seferberliği bakımımdan daha güçlü durumda bulunuyorlar. Ayrıca Irak Türkmenleri öteden beri Irak’ın hem siyasi birliğini hem de toprak bütünlüğünü savunan bir siyaset izliyorlar; çünkü Irak bölünürse bölge kan gölüne döner.

   

  Öte yandan 2003’ten bu yana siyasi ağırlığı bulunan İslami partiler, ülkede çok sayıda şiddet olaylarına neden olmuştur.

   

  Seçim sonuçlarını olumsuz olarak değerlendiren Türkmenler haklı olabilirler; ama siyasetin uzun vadeli bir süreç olduğu ve siyasetteki kazanımların büyük ve sürekli kolektif çalışmalar ile stratejiler sonucunda elde edilebileceği unutulmamalıdır.

   

  Türkmenler bu işin içinde yeni pişmeye başladılar. Çünkü Irak’ta olağanüstü komplolar ve büyük oyunlar söz konusudur. Bu komplolarla başa çıkmak da deneyimli siyasetçilere ve siyasi platformlara sahip olmayı gerektirmektedir.

   

  Kanımca Türkmenlerin, özellikle de Türkmen Cephesi’nin 5 milletvekili elde etmesini, Türkmen siyasi tarihinde ardının kesilmemesini umduğumuz yeni bir başlangıç noktası olarak görmek doğru olur.

  Unutulmamalıdır ki geçen parlamentoda Türkmen Cephesi’nin sadece bir milletvekili vardı.

   

  Özdemir Hürmüzlü