HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
05-01-2012 tarihinde, 20:21 saatinde eklendi
Mehr haber ajansı: Davutoğlu İran'dan Suriye'ye nasihat etmesini istedi
YDH- Mehr haber ajansı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi ile yaptığı basın toplantısına ilişkin haberinde nükleer müzakereler ile Suriye konusunu manşetine taşıdı.

 

YDH- Mehr haber ajansı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi ile yaptığı basın toplantısına ilişkin haberinde nükleer müzakereler ile Suriye konusunu manşetine taşıdı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran’daki temaslarına ilişkin haberine özel bir yer ayıran Mehr haber ajansı, haberini “Davutoğlu, Ashton’dan Celili’ye mesaj getirdi ve İran’dan Suriyeli yetkililere nasihat ricası” şeklinde iki başlıkla duyurdu.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin İran dış politikasının önceliklerinden olduğunu belirterek Davutoğlu ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile yaptığı iki saatlik görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunun ele alındığını söyledi.

İran’la Türkiye arasındaki ticaret hacminin 15 milyar doları aşacağını belirten Salihi, “hedefimiz iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolar civarına yükseltilmesidir” dedi.

İki hafta içinde ekonomik alandaki işbirliği görüşmelerini sürdürmek ve bu alanda anlaşmalar imzalamak üzere kendisinin de iki hafta içerisinde Ankara’ya gideceğini belirten Salihi, “Türkiye ile İran arasındaki siyasi ve kültürel ilişkiler halihazırda en iyi şartlarda bulunuyor. Dün Türkiye dışişleri bakanı ile gece saat 1’e kadar yaptığımız görüşmelerde bölgesel ve uluslar arası gelişmeler konusunda son derece olumlu istişarelerde bulunduk” dedi.

Celili ile yapılan görüşmede bölgesel gelişmeler ele alındı

 İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ahmet Davutoğlu’nun İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile yaptığı görüşme konusunda da bilgi vererek “Bu görüşmede bölgede ‘İslami Uyanış’ çerçevesinde yaşanan gelişmeler ele alındı. Yapılan görüşmeler, hem İran ‘ın hem de Türkiye’nin bölgede önemli roller oynadığını gösterdi. Dolayısıyla bu iki ülkenin işbirliği yapması bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasını garanti edebilir” dedi.

İran’la Türkiye’nin birçok ortak noktaya sahip olduğunu belirten Salihi, “İran ve Türkiye, bölgedeki tüm halk hareketlerini destekliyor. Aynı şekilde her iki taraf da ülkelerin iç işlerine karışılmasına karşı çıkıyor. Bizler, bölgenin güvenliğinin kolektif ve bütüncül olduğuna ve birbirinden ayrılmaz olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Mehr haber ajansı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak da şu ayrıntılara yer verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ortak basın toplantısında İran’da yaptığı görüşmelerle ilgili olarak şunları söyledi: “Dün gece yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkileri ele aldık. Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin bu yıl içerisinde 15 milyar dolara çıkarılmasını kararlaştırdık. Geleceğe dönük planlamada da ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz.”

Bölgedeki gelişmeler bölgesel halk uyanışıdır

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları söyledi: “Suriye konusunda kaygılarımız vardı ve maalesef bunlar daha da arttı. Biz, Suriye’de halkla Suriye yönetimi arasındaki sorunların kan dökülmeden ve iç çatışmaya dönüşmeden çözümlenmesini, değişimin halkın desteği ile gerçekleşmesini istiyoruz. Biz, İran’ın Suriye yönetimine nasihatlerde bulunabileceğine ve sorumluluklarını hatırlatabileceğine inanıyoruz.”

Konuşmasında Amerika’nın Irak’tan çekilmesine ilişkin görüşlerine de yer veren Davutoğlu, “Irak’ta bir gelecek kurulması için el ele vermeliyiz. Yakın siyasi ilişkilerimizle bu ülkede barış, huzur ve istikrarın hakim olmasına çalışmalıyız. Nitekim Türkiye bu konuda hiçbir çabayı esirgememektedir. Biz Irak’ta son dönemde yaşanan siyasi gerginliğin en kısa sürede yatışmasını ve yerini istikrar ve huzura bırakmasını istiyoruz” dedi.

Ashton’un mesajı

Davutoğlu, AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton’un “İran’dan mesaj bekliyoruz” şeklindeki açıklamasını da hatırlatarak “Bayan Ashton’un mesajını Sayın Said Celili’ye ilettim. Sayın Celili de müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda olumlu görüş bildirdi. Türkiye de müzakerelerin yeninden başlatılmasından yanadır, umarız bundan olumlu sonuçlar elde ederiz” dedi.

        

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran: Lübnan’a elektrik santrali yapmaya hazırız 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD, İran’a cevap konusunda İngiltere’den öncülük bekliyor 04-08-2021 tarihinde eklendi
Umman Körfezinde esrarengiz olay 04-08-2021 tarihinde eklendi
Reisi: Önceliğimiz komşu ülkeler 21-06-2021 tarihinde eklendi
Netanyahu: Beisan’a gönderilen İran uçağıydı 20-05-2021 tarihinde eklendi
General Kaani’den İzzeddin Kassam komutanına mektup 20-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan İran’a taviz iddiası 03-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan Viyana değerlendirmesi 30-04-2021 tarihinde eklendi
Natanz sabotajcısı tespit edildi 18-04-2021 tarihinde eklendi
İsrail’de yüzde 60 uranyum zenginleştirme paniği 16-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım