HABERLER    MEDYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-01-2012 tarihinde, 10:19 saatinde eklendi
Türkiye ve İran ortak çıkarlara; ama farklı yönelişlere sahip ülkeler
YDH- TRT Arapça televizyonunda yayımlanan Elvanu’s- Seba programına konuk olarak katılan YDH genel yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, Türkiye İran ilişkilerini değerlendirdi.

 

YDH- TRT Arapça televizyonunda yayımlanan Elvanu’s- Seba programına konuk olarak katılan YDH genel yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, Türkiye İran ilişkilerini değerlendirdi.

Dr. Nizar Herbavi’nin sunduğu programda İran’la ABD arasında yaşanan Hürmüz Boğazı çerçevesinde yaşanan son gerilime değinen Alptekin Dursunoğlu, bu gerilimin Batı’nın İran’ı nükleer programından vazgeçirmek için petrol ambargosuyla tehdit etmesine karşılık İran’ın da “ben petrolümü satamazsam Körfez’deki hiçbir ülke de satamaz” tehdidini yöneltmesinden kaynaklandığını söyledi.

İran’a petrol ambargosu uygulanmasının bu ülkenin en önemli petrol ve doğalgaz müşterilerinden biri olan Türkiye’nin çıkarına olmadığını belirten Dursunoğlu, İran’la Türkiye’nin yönleri ve Grand stratejileri bakımından birbirinden farklı olmakla birlikte bölgenin ortak çıkarlara sahip iki büyük ülkesi olduğunu ifade etti.

İran’ın 1979’daki İslam Devriminden bu yana bölge dışı unsurların bölgeden çekilmesini savunmasının, Türkiye’nin de özellikle Ak Parti iktidarıyla birlikte bölgeselcilik politikası izlemeye başlamasının iki ülkenin politikalarını birbiriyle örtüşür kıldığına dikkat çeken Alptekin Dursunoğlu, ancak iki ülkenin rollerindeki farklılığın ve uluslar arası ilişkilerinin Türkiye ve İran’ın bazı noktalarda karşı karşıya gelmesini kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Bir NATO üyesi ve Batı müttefiki olan Türkiye’nin füze kalkanı meselesinden ve Suriye politikasından dolayı İran’la yaşadığı son gerilimi örnek olarak gösteren Alptekin Dursunoğlu, iki ülke arasında yaşanan bu çelişik durumların her iki tarafın devlet adamlarının basiretli tutumu sayesinde büyük çatışma ve bunalımlara dönüşmediğini hatırlattı.

Dr. Nizar Herbavi’nin Türkiye’nin İran’la yaşanan krizlerde arabulucu rolü oynayıp oynayamayacağına ilişkin sorusu üzerine de Alptekin Dursunoğlu, nükleer yakıt takası konusunda Brezilya ile birlikte arabuluculuk rolü oynayan Türkiye’nin nükleer meselede yine böyle bir rol oynayabileceğini; ancak Suriye meselesinde en son söyleyeceği şeyi en başta söylediği ve Batı ile birlikte taraf haline geldiği için Suriye konusunda arabuluculuk imkanını kaybettiğini söyledi.

Türkiye’nin 9-10 ay öncesinde İran’la birlikte Suriye’nin en yakın dostlarından biri olduğunu hatırlatan Dursunoğlu, Türkiye’nin Batı ile birlikte hareket etmek yerine İran’la işbirliği yaparak Suriye’de beklenen reformların hayata geçmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Türkiye ve İran arasında bölgenin mezhebi gerilimlerden uzak tutulması konusunda da ciddi işbirliği potansiyellerinin bulunduğunu belirten Dursunoğlu, Batı’nın bölgede güvenlik ve istikrar sorunları yaratma konusunda mezhebi çelişkileri önemli bir araç olarak kullandığına dikkat çekerek Türkiye’nin laik ve mezhepler üstü kimliğinden İran’ın da Batı ve İsrail’le yaşadığı gerilimlere bir de Sünni Arap ülkeleriyle gerilimler eklenmemesini istemesinden dolayı bu işbirliğinin güçlü bir zemininin bulunduğunu söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Husiler çoğulcu yönetim istiyor 22-01-2015 tarihinde eklendi
Suriye’de kimyasal silah gündemi ve Keseb 12-04-2014 tarihinde eklendi
Suriye’deki kimyasal saldırının ardında Türkiye mi var? 07-04-2014 tarihinde eklendi
Suriye’de savaş seçeneğine dönüş 24-02-2014 tarihinde eklendi
Cinayet fotoğrafları savaşı sürdürmek için kullanılıyor 21-01-2014 tarihinde eklendi
Suriye’de kim kimle savaşıyor? 11-01-2014 tarihinde eklendi
Uluslar arası etkiler Mısır’da iç savaş zemini yaratıyor 16-08-2013 tarihinde eklendi
Türkiye, Suriye içindeki savaşın açık bir tarafı 21-05-2013 tarihinde eklendi
Proje olarak başlatılan mülteci meselesi yakıcı bir soruna dönüştü 14-05-2013 tarihinde eklendi
Savaşa taraf olmanın bedeli olur 14-05-2013 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım