Putin: Libya hatasını Suriye’de tekrar etmeyeceğiz

img
Putin: Libya hatasını Suriye’de tekrar etmeyeceğiz YDH

YDH- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Suriye’de savaşın sürmesine ve Suriye’nin parçalanmasına karşı olduğunu belirterek Libya hatasının Suriye’de tekrar edilmeyeceğini açıkladı.
 

YDH-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Suriye’de savaşın sürmesine ve Suriye’nin parçalanmasına karşı olduğunu belirterek Libya hatasının Suriye’de tekrar edilmeyeceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Libya konusundaki hatasını Suriye’de tekrar etmeyeceğini söyledi.

Associeted Press muhabirinin “Beşşar Esed yönetimi devrilirse, Rusya, Suriye’deki konumunu kaybetmekten endişe etmiyor mu?” şeklindeki sorunu cevaplayan Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Libya müdahalesinden sonra bu ülke çökmedi mi? Amerikan elçisini öldürdüler. Libya’daki bir hata değil miydi? Biz bu hatayı tekrarlamak istemiyoruz” dedi.

Rusya’nın zannedildiğinin aksine Suriye’de fazla bir çıkarı olmadığını belirten Putin, “Bizim Suriye’de çok fazla bir çıkarımız yok, Esed, Moskova’da mıydı? Esed daha çok Paris’te ve diğer Avrupa ülkelerinde dolaşırdı. Biz, Suriye’nin bölünmemesinden ve savaşın devam etmemesinden yanayız” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Suriye konusundaki tutumuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Bizim tutumumuz, Suriye halkının gelecekte nasıl yaşayacakları ve güvenliği nasıl sağlayacakları konusunda uzlaşmaya varmalarıdır. Biz, ‘önce cumhurbaşkanı gitsin, daha sonra diğer işler yapılır’ anlayışını desteklemiyoruz.”Makaleler

Güncel