HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-06-2013 tarihinde, 23:57 saatinde eklendi
Nasrullah: Öfkelerini anlıyoruz; çünkü güç dengesi değişti
Nasrullah: Öfkelerini anlıyoruz; çünkü güç dengesi değişti
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Gaziler Günü münasebetiyle bir konuşma yaptı.

 

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın el-Menar ve el-Alem televizyonları tarafından canlı yayımlanan konuşmasının bölgesel gelişmelerle ilgili kısımlarının geniş bir özetini sunuyoruz.

Direniş, en başından beri gerekli ileri görüşlülüğe sahipti. İsrail işgalciliği karşısındaki sessizliğin sonuçlarının ve ABD’nin emperyalist projeleri ile birlikte yaşamanın tehlikelerini 1982’den beri biliyordu. Bu basiret, bu projeye karşı savaşmayı beraberinde getirdi. Halbuki o dönemde de İran ve Suriye’den başka tüm Araplar, zillet ve aşağılanmışlık içindeydi.

Direniş, fedakarlıklarla Lübnan’ı özgürlüğe kavuşturdu. Lübnan’ın özgürlüğü ve onuru, suları ve doğal kaynakları bu fedakarlıklar sayesinde elde edildi.

Direniş olmasaydı, ülkemiz ve kaynaklarımız sömürge olacak ve tıpkı Batı Şeria gibi, sudan bile mahrum olacaktı.

Lübnan milli kalmalıdır, uşak olmamalıdır. Bu sorumluluk tüm bürokrasiye, aydınlara, sanatçılara, düşünürlere, tüm Lübnanlılar aittir.

Şu an tarihi tahrif etmeyi amaçlayan çok yoğun bir medya saldırısıyla karşı karşıya bulunuyoruz.

Biz bu ülkenin bir parçasıyız, biz büyük fedakarlıklara katlanan Lübnan halkının bir parçasıyız. Bu yolda en sevdiklerimizi kurban verdik. Elbette kimseden bir minnet veya şükran beklemiyoruz. Bunları dinimiz için, ahretimiz için, ülkemiz için, kutsallarımız için yaptık.

Bu bir projeler savaşıdır

Şu an bölgeye saldırı projesi Suriye’de gerçekleşiyor. Amerika, Avrupa, birçok Arap ülkesi, Körfez ülkesi, bunun bütçesini temin ediyor. Medyada insanlar, yazılar yazıp küfretmeye hazırlar, şu anki ortam bir korkutma ortamı. Gerçekleri açıklamak isteyen birinin tutumuyla ilgili binlerce hesap yapması gerekiyor, özellikle de katliamlar yapılması için birçok fetvaların yayımlandığı bu ortamda…

Kimi insanlar da siyasi tutumlarını açıklayarak katliam, tekfir ve tecavüz fetvalarıyla mücadele ediyor. Bazı bölgelerde, siyasi tutumlarından dolayı cezalandırılıyorlar. Birçok şerefli Sünni alim veya gazeteci tavırları sebebiyle saldırılara maruz kalıyor.

Şeyh Mahir Hammud’a yönelik saldırı, basite alınacak bir saldırı değildi, Allah onu korudu. Onun bir duruşu var, bana birçok mektup yazdı ve nasihatlerde de bulundu.

İran konsolosluğunun önünde olan olaylarda bir kişi mazlum bir şekilde öldürüldü, bu olay iyi incelenmeli kimsenin hakkı zayi edilmemelidir. Kuşkusuz bu olay bütünüyle reddedilmelidir.

Suriye ile ilgili gelişmelere ilişkin görüşlerimizi ve tutumumuzu açıklıyoruz, tekfire ve hakaretlere uğruyoruz.

Biz İsrail’le savaşırken tüm dünya İsrail’in yanındaydı; sayıca çok az olmamız bizim korkmamıza neden olmadı. Şüpheye, tereddüde düşmedik, teslim olmadık. Şuanki şartlarımız daha iyi en azından dünyanın yarısı bizden yana, halbuki Temmuz Savaşı’nda yalnızca İran ve Suriye yanımızdaydı.

Beka’daki güvenlik sorunları

Lübnan’da birilerinin ateş açılması, birilerinin kaçırılması, öteden beri olan şeylerdir. Bu tür olaylar hiçbir şekilde kesinlikle doğru değildir; ancak şu anki şartlarda meselenin siyasi veya partisel boyutlar kazanmaması için herkesi sabra davet ediyorum.

Kutlama amacıyla veya şehit cenazeleri törenlerinde havaya ateş açılması insanları korkutuyor, tedirgin ediyor. Bu haramdır, Hizbullah, silahının bu şekilde kullanılmasını kabul edemez. Eğer birisi bu şekilde ateş açar ve birine zarar verirse sorumludur.

Beka’daki olaylarla ilgili olarak şunu söylemek gerekir ki Hermel’deki durum hassastır ve dikkat edilmesi gerekir. Suriye ordusu Arsal’ı bombalıyor, bazıları buna reaksiyon gösteriyor, bazıları ise herhangi bir tavır göstermiyor. Hassas olan durum, dilden dile dolaşan söylentilerdir. Şii bölgeleriyle çevrili Sünni Arsal bölgesinden Hermel’e füze atıldığı söyleniyor. Birileri bu söylentiler üzerine gidip meseleyi orada halledin diyor. Sizden biriniz Arsal’da öldürülürse hiçbir araştırma veya delil olmaksızın Hizbullah suçlanıyor.

Biz Beka’daki kardeşlerimizden haberlerin doğruluğundan emin olmalarını istiyoruz. Sar’eyn, Baalbek veya hermel’e atılan füzelerin kaynağı Arsal değildi. Bu füzeler Suriye’deki silahlı gruplar tarafından atıldı ve inşallah biz bunlara bir çözüm yolu bulacağız.   

Beka’da Şii Sünni çatışması çıkarmak için yoğun bir medya ve istihbarat faaliyeti var. Bunlar iki mezhebe mensup olan tarafların siyasi ihtilaflarını istismar istiyorlar. Halbuki hepimiz aynı dinin evlatlarıyız. Hizbullah bölgede her türlü fitnenin yolunu kapatmak için haykırıyor.

Suriye’nin Kusayr kentindeki bazı gençler bir camiye üzerine “Ya Hüseyin” yazan bir bayrak dikmişlerdi. Birçok Arap medyası bundan hareketle bir sürü dedikodu yaydılar. Arap medyası bu gençlerin Hizbullah’a bağlı olduğunu caminin adının da Ömer bin Hattab camisi olduğunu iddia ettiler.        

Halbuki bu iddialar doğru değildi, yayımlanan haberlerin yalan olması bir yana bu medya organlarında çalışanlar Kusayr halkının bir bölümünün Şii olduğunu dahi bilmiyor. Kusayr halkının bir bölümü Şii’dir ve İmam Hasan el-Mücteba adlı bir de camileri var. Üzerine “Ya Hüseyin” yazan bayrak bu caminin üzerine dikildi.

Halife Ömer bin Hattab Camii bu caminin birkaç kilometre ötesindedir. Tüm gerçeğin açığa çıkması için yakında bununla ilgili videoları da yayımlayacağız.

El-Cezire televizyonu, yayımladığı “İyi bilin” adlı bir programda bu tür yayınlar yapıyor. Neyi iyi bilin? Yalanı, hileyi, saptırmayı mı? İmam Hüseyin sadece Şii’lere mi ait? O, tüm Müslümanlara ait.

Suriye’deki olayları bir mezhep savaşına dönüştürmek isteyenler zayıf kişilerdir. Bu krizin bir mezhep çekişmesine dönüşmemesi için çalışmalıyız. Suriye’de yaşanan en kötü olay mezhebi çekişmedir. Ama Suriye’deki çekişme mezhebi değildir, terörist saldırıyla şehit edilen şeyh Buti, Şii değildi.

Suriye'de mezhep savaşı değil, projeler savaşı var

Son dönemde Suriye’yi hedef alan komploya karşı koymak için sahaya inmeye karar verdik. Bu, bir anda verilmiş bir karar değildi. Başından beri bu komplo ve bunun Lübnan’a, bölgeye, Filistin’e, Suriye’ye, Müslümanlara, Hıristiyanlara Şii’lere, Sünnilere, tüm halka özellikle de Sünnilere yönelik etkileri bizim tarafımızdan biliniyordu.

Birilerinin bu çatışmalara girdiğine izleyerek tanık oluyorduk. Halkla yönetim meselesi çok uzun bir süre önce sona ermişti. Devlete karşı olanlarla devletten yana olanlar şeklinde bir ayrım söz konusu. Suriye halkının bir kısmı devletten yana ve biz de bu taraftayız, bir kısmı ise devlete karşı. Biz Suriye’de reformların yapılmasından yanayız ve Suriye’nin yok edilmesine karşıyız ve Suriye’den yanayız.

Bazı haberlerde 100 bin savaşçının Suriye’ye girdiği söyleniyor. Hiçbir seçimin yapılmadığı bazı Arap ve İslam ülkelerinin insan haklarından yana olduğu konusu ikna edici olabilir mi?

Muhaliflerin silahlandırılması meselesi bir yalandan başka bir şey değil; çünkü bu, uzun zamandır başlamıştı. Suriye’de yönetimi devirmek adına halkı öldürmekten çekinmeyen insanlar var.

Biz Suriye’ye müdahil olan son grubuz. Bizden önce Mustakbel grubu (Sa’d Hariri’nin Partisi) ve ismini zikretmek istemediğim daha birçok Lübnanlı grup Suriye’ye müdahale etti.

Biz, muhaliflerden yana müdahil olsaydık bizim bu müdahalemizi alkışlamazlar mıydı? Bunu mübarek ve akıllıca bir müdahale olarak nitelemezler miydi? Biz o zaman gerçek Hizbullah olmaz mıydık? Bayraklarımız bazı Arap ülkelerinde dalgalanmaz mıydı? Haber kanalları bizden övgüyle söz etmez miydi? O halde mesele Suriye’ye müdahale meselesi değil.          

Bu uluslar arası saldırıya karşı Suriye Arap ordusu muhtelif cephelerde mücadele ediyor. Biz bu komplo karşısında sadece, yalnızca Suriye’nin düşmesini değil, tüm bölgenin düşmesini isteyen bir cephedeki sorumluluğu üstlendik. Bu, Amerikalıların, İsrail’in ve tekfircilerin komplosudur.

Bu müdahalemiz Suriye’nin iyiliklerine verdiğimiz bir cevaptan ibaret değildi. Biz, katılımımızda ciddiydik ve bunu saklamadık, katılımımızı açıkça ilan ettik.

Biz gençlerimizi Suriye’ye savaş için gönderip sonra da onları battaniye ve süt dağıtmaları için gönderdik demedik. Onlar orada öldüklerinde de onları Suriye’de defnedip ailelerini teselli etmeye çalışmadık. Biz asla bu tür adımlar atmadık.

Bizim tutumumuz açık ve biz buna bağlıyız. 25 Mayıs’tan sonra basın veya internet yoluyla bizi kınamayan kalmadı.

Biz, Arap ülkelerinin terörist örgütler listesine sahip olduğunu bilmiyorduk. Biz, Amerika’nın terör örgütleri listesine giren ilk örgüt olmakla iftihar ediyorduk, şimdi Avrupalılar da bizi terör örgütü listesine almanın yollarını arıyor.

Körfez ülkelerinde hiçbir Hizbullah bağlısı olmadı. Zaten Hizbullah’a bağlı hiç kimseye Körfez ülkelerinde ikamet verilmiyor. Bizim Körfez ülkelerine yönelik herhangi bir projemiz yok; ama aldığımız kararların tüm sonuçlarını kabul etmeye de hazırız.

Bize çeşitli şekillerde saldırılar oluyor. Saldırıları ve tehditleriyle bizim tutumumuzu değiştirebileceklerini düşünenler sadece kuruntuya kapılıyor. Bu tür saldırılar bizim kararlılığımız daha da arttırıyor.

Arap ülkelerinin öfke ve gazabını anlayışla karşılamak gerekiyor. Çünkü onlar bu projeye büyük yatırım yaptılar, şartlar koydular, büyük masraflara girdiler; ama şimdi projelerinin çökmeye başladığını görüyorlar. Güç dengesinin değiştiğini fark ediyorlar. O halde onlara anlayış göstermeliyiz, durumlarını anlamalıyız.

Suriye’deki çatışmalar bir mezhep savaşı, bir Şii-Sünni savaşı değildir. Bu çatışmayı bir mezhep savaşı olarak nitelemek zayıflıktır. Biz, bu savaşın bir mezhep savaşına dönüşmemesi için her türlü çabayı göstermeliyiz.

Ben, bazı Şii’lerin bize muhalif olmasından memnunum; çünkü bu, çatışmaların bir Şii-Sünni çatışması olmadığının ispatıdır.

Terör, katliam veya saptırma, bizim tutumumuzu değiştirmez, Kusayr’ın kontrol alınmasından önce de sonra da tutumumuz değişmedi. Bizim Suriye konusundaki tutumumuz en başından beri ortaya koyduğumuz tutumdur.

Sorumluluk üstlendik ve bunu sonuna kadar sürdüreceğiz.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
önder tarafından 15-06-2013 02:40:14 Tarihinde yazıldı.
Selam Olsun Boğun Eğmeyenlere
(...) Sana selam olsun Zincirin zulmün kâr etmediği, Kırbacın kâr etmediği Büyük tahammül (Enver Gökçe)
mcengiz tarafından 15-06-2013 13:33:56 Tarihinde yazıldı.
belki güç kazandın ama
belki güç kazanmış olabilirsiniz ama milyonlarca müslümanın sevgisini ve duasını kaybettin. imam musa sadr,abbas musavi başta olmak üzere bu çizgiye olan sevgimi bitirdin. bir diktatöre destek için kardeş kavgasına girilmemeliydi. artık zafer kazanamayacaksınız. çünkü istikbar başladı. güç sarhoşu oldunuz. artık saflarınız temiz değil.iran imam humeyninin siz lübnanın devrimini heba ettiniz.
Şamil tarafından 16-06-2013 11:44:52 Tarihinde yazıldı.
Güç ile kazanılsaydı Yezid kazanırdı
Hasan Nasrallah ne yazıkki izlediği politikalarla Hizbullahın Ümmetteki imajına zarar verdi.Kaldıki mevzi kazanmak savaşı kazanmak ta değildir.Bu açılan yol güzel bir yol değil.Eğer mevzi ve muharebe kazanmak Zafer olsaydı,bugün Kerbelada 72 Pakı masumu katleden Yezid Zafer kazanırdı.İsmi bu gün lanetlilerin başında Şeytan ile beraber anılmazdı.Hasan Nasrallah çok erkende sevinmesin,zafer sarhoşluğuna girmesin bu Ümmetin Yiğitleri yakın zamanda aklını başına getirecektir,lakin o gün dönüş ve nedamet için geç olacaktır.Zafer Allahın Mustazaflara va'didir bunu kimse engelleyemeyecektir.Ayrıca İmam Humeyni ve İslam İnkilabına en büyük zarar ve yarayı işte tamda bu materyalist akıllar açmıştır.
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah: Lübnan Kuvvetleri gerçek yüzünü gösterdi 15-10-2021 tarihinde eklendi
Mişel Aun’dan Semir Caca’ya sert çıkış: Oyunlarınıza son verin 15-10-2021 tarihinde eklendi
Beyrut saldırısının sorumluluğunu ‘Lübnan Kuvvetleri’ üstlendi 14-10-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da iç savaş tahriki 14-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Ürdün, Lübnan görüşmesinden anlaşma çıktı 06-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Amerika’nın Lübnan’a müdahalesine tepki 04-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Henüz Amerika’nın Lübnan’a uzanan ellerini kesmeye başlamadık 04-10-2021 tarihinde eklendi
Suudiler için casusluk yapan Lübnanlı milletvekili ifşa edildi 28-09-2021 tarihinde eklendi
ABD 5. Filo gemisi Lübnan’da 23-09-2021 tarihinde eklendi
Suudiler Hariri’nin mülklerini satışa çıkardı 23-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım