HABERLER    KİMDİR?
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18/01/2008 tarihinde, 21:56 saatinde eklendi
Ahmed el-Hasani kimdir?
YDH-Ensaru’l- Mehdi adlı örgütün lideri Ahmed el-Hasani, Şii inancındaki 12. İmam Mehdi’nin yardımcısı olduğunu iddia ediyor.

YDH-Ensaru’l- Mehdi adlı örgütün lideri Ahmed el-Hasani, Şii inancındaki 12. İmam Mehdi’nin yardımcısı olduğunu iddia ediyor.

 

Kendisinin vaat edilen Yemani olduğunu iddia eden Ahmed el-Hasani, Basra’nın el-Cumhuriye mahallesinde doğdu.

 

1996 yılında Basra Üniversitesi Mühendislik Fakültesine başlayan Hasani’nin burada bir yıl öğrenim gördükten sonra ortadan kaybolduğu ve 2003 yılında Irak’ın işgal edilmesinden sonra vaat edilen Yemani olduğu iddiasıyla ortaya çıkarak Ensaru’l- Mehdi adlı örgütü kurduğu belirtiliyor.

 

Önceleri İmam Mehdi’nin dostlarından biri olduğunu söyleyen daha sonra da dünyayı Mehdi’nin zuhuruna hazırlamak için gönderilmiş Yemani olduğunu iddia eden Ahmed el-Hasani, Basra, Nasıriye ve Necef kentlerinde örgütlendi.

 

Irak güvenlik güçleri geçtiğimiz yıl liderliğini Hasani’nin yaptığı Ensaru’l- Mehdi örgütünün Necef ve Kerbela’daki hüseyniyelerine operasyonlar yapmış ve birçok örgüt mensubunu tutuklamıştı.

 

Irak güvenlik güçleri, geçtiğimiz ay örgütün Basra, Nasıriye ve Necef’teki bürolarına operasyon düzenlemiş ve 50’den fazla örgüt üyesini tutuklamıştı.

 

Üyeleri arasında bazı öğretim görevlilerinin, doktorların ve mühendislerin de bulunduğu belirtilen Ensaru’l- Mehdi örgütü, ülkedeki büyük dini mercilerin temsilcilerine terörist saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

 

İran’ı, Irak’ı işgal etmekle suçlayan, Irak’taki önde gelen siyasi grupları ve dini mercileri de İran’ın kuklaları olarak nitelendiren Ahmed el-Hasani liderliğindeki Ensaru’l- Mehdi’nin, yasadışı Baas partisiyle irtibatlı olduğu öne sürülüyor.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Ali tarafından 07-12-2012 06:17:19 Tarihinde yazıldı.
Yanlis Iftiralar
Ensarul Mehdi hic bir zaman ülkedeki "büyük" dini mercilere terörist saldirilar planlamadi ve simdiye kadar'da yapmadi, isteseydiler yaparlardi, ama öyle birsey yok ortada ve Ensarul Mehdi 13 sene dir var. Hatta Ensarul Mehdi arasinda "büyük" dini Mercilerin akrabalari ve ogullari bile var, örnegin Seyyid el Hamami. Bu fotorafin'da Ensarul Mehdi ile ilgisi yoktur. Foto'da ki kisinin ismi Zia Abdul Zehra, bu Adam Ensarul Mehdi'ye düsmandi ve seneler önce öldürüldü. Ensarul Mehdi'ye yapilan yanlis suclamalar, hakikatte Zia Abdul Zehra'nin örgütüne(cünd el Sema)'ya bagliydi, ve bazi insanlar bu 2 tamamen farkli olan grublari karistirdi. Halbuki hem dini hem ideoloji anlaminda hic bir birlesik noktalari bile yoktur. Zia Abdul Zehranin örgütün Ehlibeytin 12 Imamlarini red eden bir örgüt idi. Yani Si'i mezhebinden bile degil.
Seyyid Evrim F. tarafından 12-02-2015 16:16:48 Tarihinde yazıldı.
" haber" yanlış anlatımdan ibaret
2003 yılında Irak’ın işgal edilmesinden sonra vaat edilen Yemani olduğu iddiasıyla ortaya çıkarak Ensaru’l- Mehdi adlı örgütü kurduğu belirtiliyor. CEVAP: Bu haber dogru degildir. Seyyid Muhammed Sadik Sadr sehit edilmeden once Basra sehrine bir enerji hisseder, ve O bolgede buyuk birisinin suan oldugunu haber verir. Ve Seyyid Muhammed'in sehadetinin ardindan Seyyid Ahmed el Hasan(ona selam olsun) 1999 yilinda zuhur eder ve dostlarina 2002 yilina kadar Yemani davetini anlatmaya baslar. 2002 yilindan sonra davetini evrensel olarak bildirmektedir. Ensaru’l- Mehdi örgütü, ülkedeki büyük dini mercilerin temsilcilerine terörist saldırılar düzenlemekle suçlanıyor. CEVAP: Buyuk dinci mercilere veya temsilcilerine saldiri duzenlemek isteyenler "Cennetin Askerleri" akil ve mantik disi olan bir orguttur, ve bu Seyyid Ahmed el Hasan (ona selam olsun) ile herhangi uzaktan ve yakindan ilgisi yoktur. Bkz: http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6308365.stm Cennetin Askerlerinin "lideri" Dia Abu Zehra'dir, ve kendisini Seyyid Ahmed el Hasan(ona selam olsun)'un metoduyla herhangi yakin ve uzaktan ilgisi yoktur. Buna dair su video'ya bakabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=_ZcXZTQV_hI Ve hatta Ahmed el Hasan ile yapilan bir roportaj'da soyle demistir: Soru 17: Bir takım akımlar var ki, Mehdi’nin onlardan olacağına dair iddiada bulunuyorlar. Örneğin, El-Hasani, El-Marsumi, Cund El-Sema (Sema Askerleri) ve başkaları. Onların birbirileriyle ortak bir şeyleri var mı? Onlar da, diğer insanlar gibi, bu davete (Yamani davetine) iman getirmeleri için davet edildiler. Mahmut El Sarhi El Hasani’yi izleyenlerin büyük bir kısmı, hakikat onlara aydınlatıldıktan sonra davete iman ettiler. Hakikatin varlığıyla, aynı zamanda bu akımların da var olmasına, mevcut olmasına gelince, bu aynı Samiriyeli ve Belam ibn Baura’yla, Allah cc Peygamberi Musa’nın (a.s) aynı zamanda mevcut olması gibidir. Ve, yalancı Musayleme, Alasvat ve Sucah ile, Resulullah’ın (saas) aynı zamanda var olması gibidir. Onların hepsi, Şeytanın (la), insanları, Resuller ve Peygamberler (a.s) tarafından sunulan hakikat ve hak yolundan saptırmak için kullandığı yollarıydı. kaynak: https://ahmedelhasan.wordpress.com/featured-events-list/imam-ahmed-el-hasan-a-s-ile-yapilan-bir-roportaj/ Seyyid Ahmed el Hasan(ona selam olsun)'un su sozunu alinti yaparak sozumu bitirmek istiyorum umarim yardimci olur. Seyyid Ahmed el Hasan(as) der ki: [..] "Ey İnsanlar, Batıl ehli sapkın ulemaların ve onların yandaşlarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Okuyun, araştırın, keşfedin, öğrenin ve hakkı kendi kendinize bulun. Başkalarının sizin ahiretinize karar vermesine gereksinim duymayın. Zira yarın olursunuz. Ve yarın ki pişmanlığın size hiçbir yararı olmaz. 5 Muharrem 1432 Hicri Muharrem Hutbesi http://yamaani.co/wp-content/uploads/2014/09/muharrem-hutbesi.pdf Daha fazla [turkce] bilgiler icin: www.yamaani.co https://ahmedelhasan.wordpress.com/
Diğer İlgili Başlıklar
Lukaşenko’nun Kiselev’e verdiği 2 saatlik röportaj: Ukrayna, Kırım ve Donbass bölümü 08-12-2021 tarihinde eklendi
Molla Abdulgani Berader 13-09-2021 tarihinde eklendi
Yorulmaz savaşçı hayata veda etti 22-02-2021 tarihinde eklendi
Ebu Bekir Bağdadi 28-10-2019 tarihinde eklendi
Mişel Aun 31-10-2016 tarihinde eklendi
Mustafa Bedreddin kimdi? 13-05-2016 tarihinde eklendi
Adil el-Cubeyr 29-04-2015 tarihinde eklendi
Muhammed bin Salman 24-01-2015 tarihinde eklendi
Salman bin Abdulaziz 23-01-2015 tarihinde eklendi
Haydar el-İbadi kimdir? 11-08-2014 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım